Od serca

A co robią Twoi rodzice?

By poznać dziecko lub nawiązać z nim jakąś nić porozumienia, dorośli pytają często „a co robią Twoi rodzice?”. Dobry temat, by potem podpytać kim chce zostać samo dziecko lub porozmawiać o danym zawodzie.

Wizyta u pedagoga

Jeszcze chodząc do zerówki mój syn został tak zapytany przez nauczycielkę:
– Mój tata jest programistą, robi programy na komputerze, dba, by w komputerze nie było wirusów.
– A mama? – dopytuje pedagog.
– Mama zajmuje się dziewczynkami.
Byłam wtedy na urlopie macierzyńskim.

Mama siedzi w domu

Nie jest źle. Ze sprawdzonego źródła wiem, że najczęściej dzieci matek będących niepracującymi najczęściej odpowiadają: MAMA NIC NIE ROBI, MAMA SIEDZI W DOMU.

Ale ta sama matka pracuje w domu jako kucharz, sprzątaczka, ogrodnik (jeśli ma ogród), cukiernik, nauczyciel, księgowy i rewident, dostawca artykułów żywnościowych, korepetytor, opiekunka do dzieci, pielęgniarka, a nawet prywatny detektyw (dowiaduje się co robią i planują dzieci). Powinna zarabiać rocznie 64 tys. dolarów (źródło: The Mother’s Day Index 2014, www.insure.com). Nie przeliczajmy tego na złotówki, przecież w USA są inne koszty życia. Pozostańmy przy 64 tys. złotych. To sporo. To dużo więcej niż wynosi najniższa krajowa, a nawet średnia krajowa.

Wychodzi też z obliczeń na to, że kobieta ma kilka pełnych etatów, więc musi być wielozadaniowa. Nie jeden raz można przecież spotkać kobietę z dzieckiem na ręku, rozmawiającej przez telefon i mieszającej zupę na obiad, a jednym okiem doglądającej odrabiającego zadania domowe starszaka.

Wolontariat

Niestety każdy zawód, w którym kobiety stanowią większość, ulega deprecjacji. Tak się stało z zawodem nauczyciela czy pielęgniarki: kiedyś zdominowanego przez mężczyzn i poważanego, dziś są to mało opłacalne profesje, a i społeczne poważanie już nie takie. Teraz to już nie prestiż lecz powołanie.

Bycie matką to też powołanie. Wolontariat. I nikt się z matkami nie liczy. Siedzą przecież tylko w domu.

Podobno w obecnych czasach najniżej w hierarchii rodzinnej jest osoba, która myje w domu sedes. Idę sprzątać łazienkę.