Bożonarodzeniowe filmy dla niegrzecznych rodziców
Cóż rodzice mogą oglądać w Święta Bożego Narodzenia, kiedy dzieci już śpią, mimo cukrowego haju? Ileż można wałkować „Szklana pułapkę” czy romantyczne komedie z Karolakiem! Czas na naprawdę niegrzeczne święta! Oto lista horrorów, filmów akcji i komedii dla dorosłych, które warto nieco urozmaicą ducha świąt.
Krampus: Duch Świąt (2015)
Wiadomo, że obchody Świąt Bożego Narodzenia to nie chrześcijańskie święto i wcale początkowo nie występował w nim brpdaty grubszy pan w czerwonym futrze. To Krampus był duchem tego okresu. Trzy dni przed Bożym Narodzeniem rodzina Engelów przygotowuje się do świąt. Mały Max, pomimo dysfunkcjonalności swojej rodziny, nadal wierzy w Świętego Mikołaja i pisze do niego list. List staje się powodem szydzenia przez jego kuzynów, więc chłopiec drze go i wyrzuca przez okno. Rozpoczyna się śnieżyca. Kiedy siostra Maxa idzie sprawdzić co u jej chłopaka i długo nie wraca, rodzice postanawiają ja odszukać. Okazuje się, że w mieście na tych, którzy utracili ducha świąt, poluje starożytny rogaty demon Krampus. Tylko Max może go odwołać do jego świata.
A Christmas Horror Story (2015)
Horror na Boże Narodzenie? A czemu nie! Fabuła opowiada o rodzinie, która zawędrowała na niewłaściwą posesję, aby ściąć choinkę, uwalniając w ten sposób Krampusa i tracąc syna. Uwolnienie Krampusa równoważy magię Świętego Mikołaja, dzięki czemu elfy nie są już nieśmiertelne, a po śmierci powracają jako zombie. Rodzice i Święty Mikołaj będą musieli znaleźć sposób, aby zrównoważyć te zniechęcające wydarzenia.
Dzika noc (2022)
David Harbour, znany z roli policjanta ze „Stranger Things”, znowu w akcji. Wciela się w Mikołaja, który ma fuchę w domu pewnych nieco skłóconych ze sobą bogaczy. Przybywa do posiadłości w chwili, gdy grupa najemników pod wodzą „Pana Scrooge’a” napada na dom, a niektórzy z nich udają firmy cateringowe i biorą rodzinę jako zakładników, zabijając przy tym pozostały personelu. Do akcji ratunkowej przystępuje Mikołaj, tworząc chyba z każdej dekoracji świątecznej śmiercionośną broń. Dostanie się nawet reniferom.
Rare Exports: Opowieść wigilijna (2011)
Amerykański i brytyjski zespół badawczy z firmy Subzero wierci próbki na szczycie Korvatunturi (Ear Fell) w fińskim regionie Laponii. Lider zespołu Riley uważa, że wzgórze to starożytny kopiec grobowy zbudowany przez ludność Sami. W tym czasie w okolicy giną całe stada reniferów. O śmierć posądzana jest firma wiertnicza. Kiedy jednak w pułapkę na wilki zostaje schwytany nagi starzec niewiadomego pochodzenia, prawdopodobnie martwy. Hodowcy renów wpadają a pomysł, by trupa przebrać za Mikołaja i sprzedać badaczom. Okazuje się jedna, że trup nie wszystek umarł…
Silent Night (2023)
Film dopiero szturmuje światowe kina, jednak zapowiada się ciekawie. W końcu scenarzystą jest legendarny twórca kina akcji John Woo. Główny bohater, Brian Godluck, jest elektrykiem, który wiedzie szczęśliwe życie z żoną Sayą i ich młodym synem w Kalifornii. Wszystko niszczy ta jedna wigilia, gdy Brian i jego syn wpadają w krzyżowy ogień między dwoma gangami. Brian traci głos, a jego syn życie. Czas na zemstę!
Sposób na świętego (2020)
Tym razem Mikołajem zostanie Mel Gibson. Grany przez niego bohater prowadzi gdzieś na Alasce sklep z prezentami bożonarodzeniowymi. Jednak prezentów sprzedaje się coraz mniej, bo dzieci są pełne agresji, a rząd amerykański ukróca dotychczasowo otrzymywaną dotację. Ratunkiem ma być kontrakt od armii, który jednak sprzedawca odrzuca. Kiedy jednak jedno z dzieci, obdarowanych wątpliwym prezentem (bryłka węgla) za złe zachowanie, ten wynajmuje zabójcę, którego działanie nieco wymyka się spod kontroli.
Zły Mikołaj (2005)
Willie i jego niskorosły pomocnik Marcus to zawodowi złodzieje. Co roku Willie dostaje pracę jako Święty Mikołaj w domu towarowym, a Marcus jako elf. Razem okradają centra handlowe w noc wigilijną. To uzależniony od alkoholu i seksu Mikołaj, w którego jednak niektóre dzieci nadal wierzą, a kobiety kochają. Przestępstwa i używki powodują masę nieporozumień i w końcu bohaterowie kończą w rękach policji.
Firmowa Gwiazdka (2016)
Firma Zenotek z Chicago, w której pracują bohaterowie tego filmu, przeżywa złe chwile. Ma mieć miejsce masowe zwolnienie. Podczas próby zdobycia lukratywnego kontraktu wychodzi na jaw, że zlecającemu podoba się produkt Zenotek, ale ma wątpliwości co do kultury korporacyjnej firmy i sposobu, w jaki traktuje ona swoich pracowników. Clay, kierownik oddziału, zaprasza przedstawiciela zleceniodawcy, Willa, na przyjęcie bożonarodzeniowe, mając nadzieję, że pokaże mu, że w ich firmie panuje zdrowe środowisko pracowników. Impreza jednak jest sztywna, a potem przeradza się w agresywno-seksualną przez omyłkowe rozpylenie kokainy ze sztucznym śniegiem. Taka mieszanka kończy się dość wybuchowo. Dosłownie.
Harold i Kumar: Spalone święta (2011)
To już trzecia podróż kumpli Harolda i Kumara. Tym razem nie powinno być takiego szaleństwa jak np. podczas ucieczki z Guananamo (ich wcześnejszy film), bowiem Harold jedynie musi udekorować choinkę. Zadanie łatwe jak kaszka z mleczkiem! Ale kiedy Kumar przychodzi i przypadkowo pali drzewo, muszą znaleźć nowe, ukraść je zbirowi gangsterowi narkotykowemu, starać się nie zgwałcić jego córki, zakłócić produkcję muzyczną „Dziadka do orzechów” i ograniczyć liczbę zastrzelonych i odurzonych. Tak, to właśnie czysty, marihuanowy humor jaki może dać jedynie Kumar i Harold.