Książki dla rodziców

Zadanie domowe – Liza M Weimer

Czy książka o zadaniu domowym może być prowokująca do myślenia, pozbawiona moralizatorstwa i nudy? Tak o ile jest to zadanie pokroju tego, jakie swoim bohaterom zadała Liza M. Weimer w „Zadaniu domowym”.

O czym jest książka „Zadanie domowe”

Zadanie okazało się poważnym dylematem, a z jego rozwiązaniem musieli uporać się dwaj licealiści, Logan i Cade. To ich klasie nauczyciel historii zalecił, by ich praca pisemna była czymś w rodzaju debaty na temat konferencji w Wannsee. Na tej konferencji wysocy rangą oficerowie nazistowscy dyskutowali o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”. W drodze losowania część klasy miała być za nazistowską wizją tego rozwiązania, a część przeciw.

Dlaczego chłopcy się sprzeciwili?

Od samego początku to zadanie wydawało się niewłaściwe zarówno dla Logana, jak i Cade’a. Tych dwoje odważnych i odważnych maturzystów wiedziało, że muszą stanąć w obronie tego, w co wierzyli. Wierzyli z całym przekonaniem, że to zadanie jest moralnie i etycznie złe. Czuli to w każdej kości swojego ciała. Logan i Cade wiedzieli, że to zadanie wywoła antysemityzm, rasizm i uprzedzenia. Milczenie i robienie tego, co im kazano, nie wchodziło w rachubę.

Logan i Cade starali się odmówić udziału w debacie. Próbowali odwołać się zarówno do nauczyciela, jak i dyrektora, aby odwołali to zadanie. Ich apel o anulowanie zadania spotkał się z niezrozumieniem. Zarówno dyrektor, jak i nauczyciel nie widzieli nic złego w zadaniu. Nauczyciel czuł, że pomoże to uczniom poszerzyć ich punkt widzenia i rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia. Logan i Cade, nie mając innego wyboru, zaczęli szukać pomocy wyżej.

Historia oparta na faktach

„Zadanie domowe” Lizy M. Wiemer oparte było na bardzo podobnej sytuacji, jakiej doświadczyło dwóch licealistów w swojej szkole. Także im przydzielono antysemickie zadanie. To wydarzenie skłoniło autorkę do uformowania fabuły książki i ukazania jak łatwo zmusić większość do niemoralnego działania – wszak większość klasy bez zbędnego myślenia pisało swoje prace, godząc się na ich niemoralne przesłanie.

Podsumowanie

To jest książka, którą wszyscy powinni przeczytać. Mimo że jest skierowana raczej do młodzieży i młodych dorosłych odbiorców, każdy dorosły może z niej sporo wyciągnąć. Niestety nadal żyjemy w świecie, w którym istnieje rasizm, uprzedzenia i antysemityzm. Świat musi zostać nauczony, jak zmienić swoje myślenie i stawić czoła tym problemom, aby wyeliminować te uczucia. Czy to się może zdarzyć? Mam nadzieję. Bardzo polecam tę książkę.

Oficjalna recenzja dla portalu DuzeKa.pl