Książki dla dzieci,  Poradniki,  Zabawy z dziećmi

D I Y Cicha książeczka – wpis gościnny

Mamę małej Zuzi znam jeszcze z czasów, gdy maluszek rósł jeszcze w brzuchu, czyli już trzy lata. I kiedy tylko postanowiła założyć bloga wiedziałam, że znajdę na nim ciekawe rzeczy, a każda samodzielnie uszyta zabawka, mimo iż ręcznie, będzie dopracowana w każdym detalu.

Cicha książeczka (znana również jako książeczka manipulacyjna lub książeczka kreatywna, ang. quiet book) to jej nowy sposób na nudę w podróży czy długiej kolejce. „Zadania” w niej zawarte mają różny stopień trudności i na wiele sposobów rozwijają zdolności manualne. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Książeczkę można wykonać na maszynie do szycia, można ją uszyć ręcznie lub co się da przykleić klejem na gorąco (czego nie polecam, bo szybko można to odkleić przy bardziej żywiołowym dziecku). Choć stworzenie takiej cichej książeczki wydaje się czasochłonne to jednak warto się o to pokusić, bo dla dziecka to zabawa na długo.

Książeczka małej Zuzi liczy 12 stron, które zamknięte są w segregatorze, dzięki czemu jest to nadal projekt otwarty. Przykładowe strony z Zuzinkowej cichej książeczki:

1. Zestaw do mycia ząbków – dziewczynka już czeka z otwartą buzią, obok stoi kubek ze szczoteczką i pastą.

zuzinka2

2. Domek pełen niespodzianek

zuzinka3

3. Labirynt dla kuleczki

zuzinka4

4. Coś dla fanów „Bardzo Głodnej Gąsienicy” Erica Carle’a – skrócona wersja książeczki w filcowej wersji – rączki ćwiczą nawlekanie, buzia może ćwiczyć nazwy owoców.

zuzinka5

Więcej stron oraz krótka informacja jak powstała książeczka i jak samemu ja zrobić znajdziecie na jej blogu.

zuzinka6Fot. Zuzunka i jej Mama


Jeśli jesteś blogerem i z chęcią podzieliłbyś się swoją twórczością na moim blogu – serdecznie zapraszam! Pisz, to nigdy nie zaszkodzi: moniowiec@gmail.com