Książki dla dzieci

Yorim, Próba Medveh – ciekawa propozycja fantasy dla młodszych KONKURS

,,Yorim. Próba Medveh” jest pierwszym tomem serii ,,Kroniki Edai” pióra Tuka Folio, a właściwie Andrzeja Rzegomskiego, który mianuje się tłumaczem języka ligeryckiego (wymyślony właśnie dla tego cyklu). Czy pierwszy tom debiutu autora i Wydawnictwa Sztaber-Sole rozpali ciekawość na kolejne tomy?

Czym jest próba Medveh?

Samo Medveh jest lasem, do którego mają zakaz wejścia groźne zwierzęta i dorośli. Tu mogą przebywać jedynie chłopcy do lat 13 i to raz do roku, w czasie owocowania magicznego drzewa Aldorian. Jako że owoców jest mniej niż chętnych do jego zerwania, organizowane są zawody. Wybrańcy, zwykle w grupach po kilka osób, walczą ze sobą lub sprzymierzają się. Grupa, która zbierze większość proporców innych załóg do ostatniego dnia potyczek, dostąpi zaszczytu wejścia na teren magicznego ogrodu. Jednak to nie koniec próby, a dopiero początek.

Nieco o bohaterach

Bohaterami tego tomu będą wspólnie przystępujący do próby trzynastolatkowie: Yorim, Fion, Garwin i Delf. Każdy z nich jest przedstawicielem innej rasy. Yorim i Gawin są ludźmi, Fion, a Delf niebiekoskórym, nieco wątlejszym na ciele, ale silny umysłem, welijanin. Pierwsza trójka jest wieloletnimi przyjaciółmi. Każdy z nich ma jakiś powód, by brać udział w próbie. Będzie to czasem dowiedzenie własnego męstwa, próba znalezienia lekarstwa, ale też sprzedania owoców z drzewa Aldorian, które są bardzo cenne na czarnym rynku. Są oni bardzo przyjacielscy i honorowi. Co ważniejsze szybko potrafią zauważyć, że zbyt naiwnie podeszli do próby i że poza zebraniem drużyny warto zebrać jeszcze potężną dawkę doświadczenia.

Nieco o świecie

Wprawdzie książka zawiera mapkę oraz barwne ilustracje niektórych lokacji, jednak nie dowiemy się zbyt wiele o wyróżniających elementach uniwersum Edai. Las Medveh jak las, pełen drzew. Miasto Dortonis z bardzo anonimowymi uliczkami, przypominającymi jakąś średniowieczna twierdzę. Bardziej rozbudowane opisy, nadające oryginalności i charakteru Edai, będą dotyczyły np. fortu w lesie, jaskini czy kolejnych pułapek czekających na uczestników próby. Są one bardzo plastyczne i zupełnie nie znudzą czytelnika szczegółowością czy długością.

Dlaczego warto przeczytać książkę „Yorim. Próba Medveh”?

Książkę polubi każdy, kto choć trochę lubi magie świata fantasy, walki mieczami, czary, opowieść drogi czy wreszcie intrygi. Spora część lektury nie będzie bowiem dotyczyła samej próby, a dobrego do niej przygotowania się, współpracy w grupie, przyjaźni czy lojalności. Czytające je dziecko z pewnością utożsami się z jednym z bohaterów. Może i autor garściami czerpał z charakterystycznych cech gatunku czy właściwie nie umieścił ani jednaj kobiecej postaci, choćby w zamku, jednak skonstruował całkiem ciekawą i trzymającą w napięciu akcję skierowaną do około 10-letniego czytelnika. Prosty język oraz fantastyczne wydanie w twardej oprawie będą dodatkowymi atutami.

KONKURS

Do wygrania wspaniała książka ,,Yorim. Próba Medveh” Tuka Folio, której recenzję właśnie przeczytaliście.

Co trzeba zrobić?

Napiszcie pod postem konkursowym na fanpage (link: https://www.facebook.com/konfabula/) jakie pułapki czy umocnienia zamontowalibyście w swoim własnym forcie, gdybyście musieli bronić się w nim podczas próby Medweh. Autora najciekawszego pomysłu czeka niespodzianka. Konkurs trwa do 20 lutego 2024 włącznie.

Konkurs t̲y̲l̲k̲o̲ dla fanów tego fanpage. 👍👍👍
Warto oznaczyć znajomych w komentarzu. 👫👫👫

Regulamin:

 1. Konkurs trwa od 09.02.2024 do 20.02.2024 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
 2. Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
  – Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Używanie sztucznej inteligencji jest dozwolone.
  – Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  – Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone.
 3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście konkursowym na fanpage bloga Konfabula.pl do dnia 22.02.2024. Zwycięzców wybiera autorka bloga Konfabula.pl. Termin może ulec zmianie.
 4. Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Konfabula.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w mojej Polityce prywatności https://konfabula.pl/polityka-prywatnosci/
 5. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.