Wakacje i wyjazdy

Miejsca, które chcę pokazać dzieciom zanim dorosną

Arturowi zostało ledwo trzy lata, by odebrać dowód osobisty, a ja chciałam mu tyle jeszcze pokazać rzeczy, z których będzie cieszył się nie tylko jak dziecko, ale jako dziecko. Nie wiem na ile mi się uda to czasowo, jednak wiem, co to miałoby być:

Disneyland w Paryżu

Nie ma chyba osoby, nie tylko dziecka, ale i dorosłego, która nie chciałaby choć na jeden dzień odwiedzić jakiegokolwiek Disneylandu. Najbliższy, choć nie największy, znajduje się pod Paryżem. Jest to na tyle magiczne miejsce, że chciałabym je pokazać moim dzieciom jeszcze teraz, kiedy same są zafascynowane filmami Disneya. Na co szczególnie zwróciłabym uwagę? Na te atrakcje, które są związane z ich ulubionymi filmami: serią o Indianie Jonesie, Star Wars, Ratatuille czy Alicją w krainie Czarów. Czyli byłaby to przygoda w magicznym labiryncie, by znaleźć Królową Kier. Czy też interaktywna jazda wagonikiem po ciemnych i tajemniczych ruinach dżungli. Lot w kosmos albo „zamiana” w szczura, czyli dostosowanie scenerii tak, by każdy czuł się jak małe zwierzątko pośrodku kuchni w wielkiej restauracji. Zawsze można jeszcze skorzystać np. z lotu niczym Piotruś Pan czy rejsu parowcem. Bez względu na wiek, dzieci na pewno znajdą coś, co ich zainteresuje i dostarczy im niezapomnianych wspomnień.

Fot. Shadowgate, CC BY 2.0

Jeśli nie chcecie zajmować się organizacją takiego wyjazdu, warto skorzystać z pomocy biura podróży np. wykupić wycieczkę objazdową Bajkowy Weekend.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Jak się bawić, to się bawić! Ale warto też czasem czegoś przy okazji się nauczyć. Wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Młyna Wiedzy w Toruniu i warszawskiego Centrum Nauki Eksperyment mamy już za sobą i polecamy szczerze! Od tego roku jest jeszcze na mapie Polski nowe ciekawe centrum naukowo-eksperymentalne: Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. To doskonałe miejsce dla osób zainteresowanych światem morza, nauką morską i przyrodą. Oferuje wiele interaktywnych i edukacyjnych atrakcji, które zapewniają niezapomniane doświadczenia i wzbogacają wiedzę na temat naszych oceanów i mórz. Pokazywanie różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu sprawia, że jest to miejsce, które warto zobaczyć choć raz z dziećmi. Dodatkową atrakcją jest też planetarium czy taras widokowy z panoramą lewobrzeżnego Szczecina, w tym starówki.

iQPark w Czechach

Nie tylko w Polsce warto odwiedzać takie naukowe centra. Nasi sąsiedzi, Czesi, też mają czym się pochwalić. W iQParku w Liberecu nauka jest połączona z zabawą i eksploracją, co pomaga wzbudzić ciekawość i pasję do odkrywania świata. To miejsce, w którym można zdobyć nowe umiejętności, rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę w wielu dziedzinach. Przede wszystkim iQpark stawia na rozwijanie umiejętności poznawczych i kreatywnych, w tym metod nauki, technik pamięciowych i sposobów rozwiązywania problemów. To miejsce, w którym dzieci i dorośli mogą odkrywać, jak działa nasz mózg i jak możemy skutecznie uczyć się nowych rzeczy. Pozwala też na eksperymenty przyrodnicze. Dzieci mogą badać zjawiska fizyczne, takie jak magnetyzm, światło, dźwięk czy siły mechaniczne. Mogą również eksplorować świat roślin, zwierząt i mikroorganizmów, ucząc się o różnorodności i ekosystemach. Dzieci maja możliwość budować i programować roboty, odkrywać podstawy elektroniki, konstruować różne modele i eksperymentować z energią. Nie zabraknie też atrakcji dla artystycznych dusz.

iqlandia.cz, fot. Jiří Částka, www.MediaFoto.cz

Wycieczkę do iQParku w Czechach (i nie tylko, bo także do ZOO Safari czy Skalnego Miasta) organizuje Biuro Podróży Itaka. Zobacz oferty: Ahoj, Kreciku oraz Wakacje w Czechach.

Energylandia w Zatorze

Podczas naszej ostatniej wycieczki do Wrocławia zabrakło czasu i energii na, nomen omen, Energylandię. Dlatego planujemy w tym roku się tam wybrać i wyszaleć ponad normę. A jest gdzie tracić energię. Kompleks oferuje atrakcje i dla maluszków od lat 2 po ekstremalne przeżycia na rollercosterach jak Hyperion czy drewniana Zadra. Nie wiem, czy mam na tyle odwagi, by z nich skorzystać, skoro bałam się tego w FunParku w Pyszce pod Kołobrzegiem! A jeszcze są do tego kolejki wodne, interactive dark ride, marsjańskie atrakcje VR, kompleks wodny czy pokazy np. samochodowe, gimnastyczne czy naukowe.

Materiały prasowe Energylandii

Po tak pełnym wrażeń dniu można odpocząć np. w wozie kowbojskim, indiańskim tipi czy domku szeryfa, gdyż Biuro Podróży Itaka oferuje nocleg w Western Camp Resort (zobacz ofertę).

Co jeszcze warto pokazać dzieciom dopóki są dziećmi?

Wpis zawiera linki promocyjne