Poradniki,  Zakupy

Najlepsze zabawki dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych

Zbliżają się święta. Jak zawsze najbardziej cieszą się z nich dzieci. Znowu będzie masa prezentów i słodyczy, czas radości. Niestety to także czas pospiesznych zakupów i telefonów do rodziny z pytaniem: „A co kupić synkowi? A co lubi córeczka? A jaki rozmiar nosi?”. Jeszcze pół biedy, gdy pytający korzystają z rad i dziecko otrzymuje wyśniony prezent, a nie kolejną lalkę, którą rzuci w kąt lub figurkę Batmana jeśli jest się fanem Spidermana. Jakie są ponadczasowe najlepsze zabawki dla dzieci z różnych kategorii wiekowych?

Jeśli jednak nie chcemy zamęczać rodziców pytaniami, możemy kupić sami prezent, który będzie podobał się dziecku (jest szansa 10% że jednak nie trafimy). Szanse na dobrze dobrany prezent rosną, gdy znamy choćby minimalne upodobania dziecka (czy lubi prace manualne, jakie bajki ogląda).

Prezenty – bestsellery:

Kategoria wiekowa 1-12 miesięcy

Tu największą furorę robią wszelkiego rodzaju zabawki wydające dźwięki: grzechotki, piszczałki, bębenki, cymbałki, pianinka itd. oraz interaktywne, czyli z przyciskami, sznureczkami, za które można pociągnąć, szeleszczące, piszczące po nagnieceniu. Można kupować książeczki o prostych obrazkach, niemowlakom najbardziej podobają się czarno-białe wyraźne wzory.

Kategoria wiekowa 1-2 lata

W tym wieku dziecko przejawia już zainteresowanie pierwszymi książeczkami. Dzieci zaczynają bawić się w naśladowanie czynności dorosłych jak gotowanie, odkurzanie czy majsterkowanie. Dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju kierownice, samochodziki, przebijanki, sortery, pierwsze układanki, klocki, telefony. Dużą radość sprawią zabawki do wanny. W wieku ok. 1,5 roku można już myśleć o kupnie rowerka biegowego.

Kategoria wiekowa 3-4 lata

To już rasowe przedszkolaki. Uwielbiają najczęściej wszelkiego rodzaju kolorowanki, akcesoria do rysowania, wycinania i klejenia (fantazyjne nożyczki, kleje z brokatem, kredki, pisaki, mazaki, farby, korale do nawlekania), naklejki, maty wodne lub tablice do rysowania kredą czy magnetyczne. Wiele dzieci lubi składać puzzle. Można pokusić się o kupno gry rodzinnej jak Chińczyk, Spadające małpki czy Węże i drabiny. Dużą popularnością cieszą się hulajnogi oraz zabawki do piaskownicy (także taczki czy samochody-wywrotki). Chłopcy przejawiają fascynację militariami i samochodami (często policyjnymi czy strażackimi), dziewczynki zaczynają wozić lalki i misie w wózkach, gotować im „obiadki” i przebierać. Dobrym pomysłem są książeczki, które same opowiadają bajki po naciśnięciu na obrazek.

Kategoria wiekowa 5-7 lat

W tym wieku dzieci mają już dużo pytań, dobrym rozwiązaniem są więc książeczki wyjaśniające świat. Nadal można sprezentować zestaw akcesoriów dla małego artysty, wzbogacając kolekcję np. o pastele, modelinę, glinę, pierwsze zestawy do szycia zawierające plastikowa igłę i materiał z dziurkami. W tym wieku dziecko może już bez problemu przesiąść się na rower bez kółek. Rozwój fizyczny wspomogą też skakanka, piłki do gry lub skakania, hula hop, zestaw do badmintona, ping ponga czy tenisa. Dzieci w tym wieku bez problemu poradzą sobie z bardziej skomplikowanymi układankami i grami logicznymi (tangram, szachy).

Kategoria wiekowa 8-11 lat

Bez problemu można już kupować zabawki zdalnie sterowane. Dzieci nie są już na tyle roztargnione, by prowadzenie ich sprawiało im problemy. Umieją także czytać, więc poza pierwszymi książkami można pokusić się o kupno np. tableta czy smartfona.

Kategoria wiekowa – nastolatek

Tu zwykle już zabawki są zbyt dziecinne. Najlepiej kupić więc coś, co dziecko samo będzie mogło zweryfikować np. kartę podarunkową do księgarni czy sklepu komputerowego, bilet do kina. Oczywiście najlepiej kochane pieniążki podarujcie rodzice.

Każda kategoria wiekowa

Niezależnie od wieku dzieci uwielbiają spędzać ciekawie czas z rodziną. Tak, nawet nastolatka można czymś skusić. Wspólny wypad na basen, do ZOO czy kina, odwiedzenie interaktywnej wystawy, spacer w zupełnie nieznanym miejscu połączony z poszukiwaniem prezentu (mini-podchody), wycieczka rowerowa, koncert, ciekawe zajęcia warsztatowe, wizyta w gospodarstwie agroturystycznym będzie prawdopodobnie bardziej zapadającym w pamięć prezentem niż resorak czy lalka.