Całkiem poradnikowo

Pierwsza wizyta u specjalisty – okulista, ortopeda, neurolog

Gdy miałam trzy lata wraz z mamą zostałam zabrana do okulisty. Do dziś pamiętam wielką kaczkę na tablicy Snellena. Okazało się, że odziedziczyłam wadę po żeńskiej linii mojej rodziny. Dostałam śliczne, perłowo-różowe okularki. Gdyby wtedy moi rodzice zbagatelizowali sprawę, dziś nosiłabym już denka od butelek. Pamiętajmy, że wcześnie wykryta nieprawidłowość ma większe szanse na wyleczenie.

Okulista

W przypadku zdrowych, urodzonych o czasie niemowląt wizyta u tego specjalisty jest konieczna w kilku przypadkach:

  • kiedy malec ma ciągle załzawione lub ropiejące oczko
  • gdy dziecko zezuje po ukończeniu 2. miesiąca życia
  • jeśli nie wodzi wzrokiem za zabawkami
  • kiedy w obrębie źrenicy pojawia się biały refleks (co widać na zdjęciach z lampą błyskową), jego źrenice są różnej wielkości, a te różnice nasilają się wraz ze zmianą oświetlenia
  • jeśli w rodzinie występuje dziedziczna wada wzroku

Do okulisty w ramach NFZ potrzeba skierowanie.

Czego spodziewać się podczas wizyty?

Okulista zbada dziecku wzrok za pomocą specjalistycznego sprzętu. Jeśli malec ma niedrożny kanalik, lekarz może zalecić masaż kącika oka lub zabieg udrożnienia kanalika (trwa kilkanaście minut i nie wymaga pobytu w szpitalu). W przypadku podejrzenia wady wzroku, zaleci zakrapianie przez kilka dni oczu kroplami – atropiną. Uwaga, gdyż jest to substancja trująca. Zakrapiamy tak, by kropla spływała po oku w stronę nosa. Krople są konieczne, by na pewien czas rozszerzyć źrenice, co umożliwi ocenę, z jaką wadą macie do czynienia. Przez kilka dni podczas i po zakończeniu zakrapiania atropiną oczy dziecka będą mocno czułe na światło.

Ortopeda/ poradnia preluksacyjna

Na wizytę u ortopedy/ w poradni preluksacyjnej w ramach NFZ powinnaś dostać skierowanie od pediatry. Na badanie trzeba się wybrać z maluszkiem, kiedy skończy 6 tygodni (ale przed ukończeniem 12 tygodni życia). U niemowląt ocenia, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo i czy maluszek nie ma dysplazji.

Czego spodziewać się podczas wizyty?

Ortopeda dokładnie zbada oba stawy biodrowe, sprawdzi, czy nie ma objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek, oceni, czy nóżki i uda dziecka są takiej samej długości. Często też zaleca wykonać USG stawów biodrowych, pozwalające na wykrycie nieprawidłowości, których nie ujawnia zwykłe badanie lekarskie.

Neurolog

Wizyta u neurologa, czyli specjalisty od układu nerwowego, powinna się odbyć jeśli pediatra będzie miał wątpliwości co do tego, czy malec rozwija się prawidłowo pod względem psychoruchowym. Jeśli dziecko układa główkę w jedną stronę, wygina się do tyłu i pręży, układa się asymetrycznie, jest dziwnie wiotkie, drżą mu ręce bądź też silnie zaciska rączki w piąstki, chowając w dłoniach kciuki, jest nienaturalnie spokojne albo silnie pobudzone, ma kłopoty ze ssaniem, poinformuj o nich pediatrę, który powinien wypisać potrzebne skierowanie. Im wcześnie nieprawidłowości zostaną dostrzeżone, tym krócej potrwa ewentualna rehabilitacja.

Czego spodziewać się podczas wizyty?

Neurolog podczas badania oceni rozwój dziecka na danym etapie jego życia. Zrobi maluszkowi także badanie USG główki, tzw. przezciemiączkowe, pozwalające ocenić budowę centralnego układu nerwowego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w reakcjach psychoruchowych dziecka, lekarz skieruje malca na rehabilitację. Postępy dziecka będą kontrolowane podczas kolejnych wizyt.