Poradniki

Przeklęte imiona! Uważaj jakie chcesz nadać swojemu dziecku!

Nikt nie chciałby mieć imienia, które jest obraźliwe, jednak nie mamy pływu na to, z jakich imion w przyszłości będą powstawały nowe żarty czy memy. Kiedyś śmiano się z Jasia w kawałach, teraz z Sebixów, Grażyn, Krystyny z gazowni czy Dżesik i Brajanków. Są jednak imiona, które jednoznacznie mogą się kojarzyć nie źle, a ze złem wcielonym.

Przeklęte imiona żeńskie

Ala

Wprawdzie to tylko zdrobnienie, ale od kiedy można oficjalnie w papierach wpisać zdrobnienie, to też warto wiedzieć co ono może oznaczać. Ala (lub Hala, Chała, Ała) to mityczny potwór znany m.in. w Macedonii, Bułgarii i Serbii. Jest to demon złej pogody i burz, które pustoszą winnice i niszczą uprawy na polach. W niektórych mitach je także dzieci, które uważa za pasożyty, powoduje zaćmienia księżyca i słońca oraz zwiastuje koniec świata. Przypomina kobietę-węża, kobietę-smoka lub nawet kruka.

Amelia

Wprawdzie to nie znaczenie imienia, ale warto wiedzieć, że Amelia to też jednostka chorobowa. Amelia to wada wrodzona polegająca na całkowitym braku kończyny lub kończyn.

Cecylia

To piękne łacińskie imię oznacza „ślepa”, ale może też oznaczać „prowadząca ślepych” . Stąd niedaleko od powiedzenia „prowadził ślepy kulawego”…

Klaudia

Kolejne łacińskie imię z nie do końca dobrym tłumaczeniem. Łaciński odpowiednik Claudius oznacza „kulawy, ułomny, chory, słaby, niepełnosprawny”. Lepiej więc nie łączyć Claudii i Cecylii razem.

Dolores

Też łacińskie imię, tym razem oznaczające „smutna” lub „pani smutków”. Nikt chyba nie chce takiej ksywki dla swojego dziecka.

Lilith

Jeśli kochacie kwietne imiona jak Róża, Malwina, Hortensja czy Lilia, nie zmieniajcie przypadkiem nazwy tego ostatniego na angielsko brzmiącą Lilith, bo nie oznacza ona lilii, a raczej „ducha” lub „nocnego potwora” po hebrajsku.

Mania

Zaraz po Ali drugie zdrobnienie, którego lepiej nie używać za często. Mania to zdrobnienie wielu imion, najczęściej Anny, Marii, Marianny, Marioli czy Maryli. Jednak w mitologii etruskiej Mania to bogini świata podziemnego i śmierci, matka duchów.

Maria

Piękne imię matki Jezusa kojarzy nam się dobrze, jednak po hebrajsku oznacza „gorzka” lub „buntownicza”. Cóż, jak na Żydówkę przystało to Maria, matka Jezusa, rzeczywiście była zbuntowana.

Diabelskie imiona męskie

Igor

To rosyjskie imię powinny nosić dzieci, których rodzice chcą mieć małego wojownika. Igor oznacza bowiem po rosyjsku „wojowniczy”, więc lepiej nie nadawać go pochopnie w pacyfistycznych rodzinach.

Jakub

Jako jeden z najbardziej znanych patriarchów biblijnych Jakub po hebrajsku oznacza „ten, którego Jahwe ochrania”, ale także „zstępujący”, czyli zasiadający na stołku, który powinien prawowicie przysługiwać komuś innemu.

Jonasz

Dla marynarzy Jonasz to osoba, której nie chcieliby mieć na statku, bo przynosi pecha. Być może właśnie od biblijnego Jonasza, którego połknął wieloryb, by w końcu wypełnił wolę Bożą.

Olivier

Jednym z demonów w nauce demonologii jest Olivier. To demon okrucieństwa wobec biednych i nieszczęśliwych. Hm, naprawdę niefajny demon, choć niegdyś był jednym z archaniołów. Zachęca do okrucieństwa i chciwości.

Samael

Jeśli lubicie imię Samuel i chcielibyście je nadać własnemu dziecku, uważajcie na ewentualne literówki. Mały błąd, a z „uproszonego od Boga” będziecie mieli w domu jednego z Aniołów Śmierci! A dokładniej upadłego Anioła Śmierci, który wywołał drugą, zaraz po Lucyferze, wojnę na Niebie.

Fot. Spireanna, CC BY-SA 2.0