Poradniki

Bądź aktywna jesienią!

Piękne lato tej jesieni, ale już za chwilę, już za rogiem czeka słota, zimno, wiatr i jesienna plucha. To nie są dobre warunki do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Jednak nie oznacza to, że teraz powinniśmy zalegnąć na kanapie i poczekać do ciepłych wiosennych promieni. Jesienią nie musimy rezygnować ze sportu! Nie tylko zachowasz uzyskaną latem kondycję, ale również zahartujesz i wzmocnisz odporność na chłody zimy. Bo sport to zdrowie! Jakie ćwiczenia na świeżym powietrzu można wybrać właśnie jesienią, a nawet o każdej porze roku?

Spacer po zdrowie

Czy to samemu, czy w gronie rodziny: spacer, zwłaszcza po lesie czy parku, to sama przyjemność. Nie tylko można podziwiać okrywające się kolorem drzewa czy odlatujące na południe ptaki, ale przede wszystkim dotlenić. Codziennie spacery są na tyle lekką aktywnością, że nie obciążają przesadnie mięśni i stawów,a samo obcowanie z naturą znacząco poprawi samopoczucie. Piechurowi niestraszna jest zimna pogoda czy jesienne wiatry o ile odpowiednio dobierze swoją garderobę. Ja zwykle narzekam na zimne stopy, wybrałam więc wygodne, ale ciepłe buty trekingowe GoSport, które są przyczepne. To bardzo ważne podczas stąpania po pokrytej liśćmi drodze. Dodatkowo zastosowane w butach materiały nie pozawalają nodze pocić się nadmiernie, a wysoka cholewka pomaga mi ukończyć każdy spacer bez skręconej kostki. Jak bardzo potrafię sobie sama w stopę zaszkodzić wiecie już z mojego fanpage.

Nordic walking, czyli spacer inaczej

Marsz z kijkami stał się popularny i nie tylko osoby starsze, które mogłyby mieć kłopoty z bieganiem, uprawiają ten sport. Nordic walking jest bardzo popularny przede wszystkim dlatego, że angażuje dużą grupę mięśni i jest zarazem bardzo łatwy i przyjemny, prawie jak spacer. I do tego można go trenować w każdych warunkach pogodowych! No może poza wiatrem jak w kieleckim.

Bieganie dla rozbieganych

Bieganie jest już bardziej wymagającym sportem. Nie tylko dlatego, że biegając bardziej można się bardziej niż podczas spaceru zmęczyć, ale także wymaga lepszego przygotowania garderoby. Oddychająca koszulka czy bluza i buty do biegania to sprzymierzeńcy każdego biegacza, także nowicjusza. Wprawdzie jogging to doskonały sposób nie tylko na zwiedzanie najbliższej okolicy, ale niestety obciążający stawy czy silniej niż spacer i nordic walking kontuzjogenny sport. Jeśli nie czujesz się na siłach zacznij od szybkiego marszu. I oczywiście nie zapominaj o rozgrzewce!

Jazda na rowerze

Jesień nie oznacza, że trzeba zawiesić rower na kołek. Tak naprawdę nie ma złej pogody co rowerowych przejażdżek, są tylko źle ubrani rowerzyści. Wybierając się na jesienną przygodę z rowerem warto nie tylko zabrać jedną warstwę więcej niż wybralibyśmy do biegania, ale zadbać o odzież dobrze regulującą ciepło ciała. Dobrze sprawdzą tu się kurtki typu softshell lub tzw. oddychająca. Powinna nie być ani przewiewna, bo wtedy łatwo o przeziębienie, ani izolująca od wiatru i wody, bo ciało zacznie w niej się nadmiernie pocić. Dobrym rozwiązaniem jest też wysoka stójka, ochraniająca szyję. Delikatna, także oddychająca czapka czy okulary (niekoniecznie przeciwsłoneczne), rękawice na ręce czy chusta na szyję dodatkowo poprawią komfort jazdy. Jazda na rowerze znakomicie działa na kondycję, a do tego nie obciąża tak stawów jak bieganie.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu, czyli gimnastyka w parku

Ciepła i słoneczna złota polska jesień to idealny, i często ostatni, moment, by spacer urozmaicić kilkunastominutową gimnastyką na świeżym powietrzu. Mogą to być proste, ogólnorozwojowe ćwiczenia fizyczne lub wybrany sport. Wymachy rąk, skręty tułowia, rozciąganie mięśni nóg znane z zajęć pod dachem takich jak joga, tai-chi czy ćwiczeń fitness doskonale sprawdzą się na łonie natury. Mogą stanowić zarówno rozgrzewkę, dzięki czemu mięśnie będą przygotowane na wysiłek, jak i zakończenie spaceru, przez co nie będą nas męczyły skurcze czy kolki.

Znacie jeszcze jakieś aktywności, które można bez przeszkód robić jesienią?

W tekście znajduje się link reklamowy.