Książki dla dzieci,  Książki dla młodzieży

Przepraszam, którędy na Podmesze?

Lubie mech. Jest taki zielony, miękki. Będąc w lesie zawsze mam ochotę położyć się na takich mchowych poduchach, choć wiem, że pod spodem znajdę mrówki, wije czy niesporczaki. I masę wilgoci! Jednak co by było, gdyby pod mchem znajdował się inny wymiar? Piotr Orleański potrafi pomóc sobie nam go zwizualizować w swojej książce „Podmesze”.

Czym jest Podmesze?

Podmesze to bezkreśnie długie i wyjątkowo różnorodne sieci jaskiń znajdujące się pod lasem. Ich wejścia znajdują się w miejscu bujnego rozrostu mchu i otwierają się tylko wtedy, kiedy ktoś na chwilę w nim ustanie. Niestety zmieniają swoje położenie, więc ciężko je wytropić. Wejściem nie można wyjść z Podmesza. Fauna i flora tego miejsca jest niesamowita i jedyna w swoim rodzaju, jednak mało poznana ze względu na trudności w zlokalizowaniu wejść.

Jak zbudowana jest książka?

Właściwie to połączenie bestiariusza z legendą związaną z tubylcami Podmesza oraz reportażem osoby, która do Podmesza trafiła zupełnie przypadkiem. Najbardziej wpada w oko właśnie część pierwsza. Jest przepięknie ilustrowana, niczym instrukcja do jakiejś gry. Po zapoznaniu się z mieszkańcami tego wymiaru o wiele łatwiej jest przeczytać dalszą, fabularną część książki.

Historia Réki Somogyi

Réka Somogyi to dwudziestoletnia Węgierka, która po roczny pobycie w Londynie, wróciła do domu, do wsi nad północnym brzegiem Balatonu. Spędza czas ze swoimi dużo młodszym rodzeństwem, dziewięcioletnim Nolenem i dwunastoletnią Tulipán. Trochę miała już dosyć gwarnego miasta, wiec chętnie tera czyta książki i jeździ na wycieczki rowerowe. Właśnie jedna z takich wycieczek zupełnie przypadkiem zaprowadziła ją do tajemniczego przejścia do innego wymiaru jakim jest Podmesze. Nie spodziewała się ona jednak ani ciekawych istot, jakie tam spotka, ani gdzie finalnie trafi. A już najmniej tego, że stanie się sławna.

Letibowie

Czytelnik pozna kilka cech charakterystycznych tego podmeszskiego ludu zanim przeczyta jego legendy. Dowiemy się zatem o ich wyglądzie, trybie życia, podziale społeczeństwa oraz podstawowych zajęciach, jakimi się parają. Ważną rolę stanowią w ich społeczności chrząszcze tarczowe, których kolorowe pancerze charakterystyczne są dla określonych terenów Podmesza i stanowią wyróżnik poszczególnych klanów Letibów. Letibowie stosują je jako godła i tarcze. Według legendy cały świat tuneli Podmesza powstał dzięki Wielkiemu Chrabąszczowi.

Komu polecam?

Książka jest dość krótka, ale naprawdę wpada w oko. Pokochają ją wszyscy ci, którzy są fanami fantastycznych zwierząt i roślin, tajemniczych światów i magii. To przygoda, którą każdy z nas, bez względu na wiek, chciałby przeżyć. Książkę można kupić na serwisie Amazon.