Praca i nauka przy biurku? Zadbaj o dobre oświetlenie!
Podczas pandemii więcej nas pracuje przy biurku w domu, szczególnie przy komputerach. Ale to, że ekran oświetla miejsce pracy, nie oznacza, że wystarcza. Odpowiednie oświetlenie przy biurku pozwoli uniknąć ewentualnych obrażeń (tak, obrażeń!) spowodowanych zbyt długim wpatrywaniem się w ekran. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.
Dlaczego to jest ważne?
Osoby pracujące przy komputerach przez wiele godzin bez odpowiedniego oświetlenia są bardziej narażone na wystąpienie zespołu widzenia komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome, CVS). To rodzaju zmęczenia oczu, które objawia się bólami głowy, niewyraźnym widzeniem, suchością oczu oraz bólem szyi i ramion. Ryzyko to można zmniejszyć, kupując dobre, wydajne oświetlenie.
Dobre oświetlenie zwiększa produktywność
Jasne światło, które jest zbliżone do światła dziennego, sprawia, że czujemy się bardziej pobudzeni. Słabsze światło sugeruje czas relaksu i snu. Tak zaprogramowany jest nasz zegar biologiczny i nie da się go oszukać. Jeśli miejsce, w którym Ty lub dziecko pracują z komputerem znajduje się na otwartej przestrzeni, takiej jak część jadalni lub kuchni, lub jest z nią połączona, dobry system oświetlenia biurka może oznaczać, że możesz kontynuować efektywną pracę, podczas gdy inni w pokoju odpoczywają.
Tu znajdziesz ciekawe lampy do biura i każdego biurka.
Co wziąć pod uwagę kupując oświetlenie biurka?
Źródło światła
Światło naturalne/górne źródło światła sztucznego
Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia jest to, ile światła potrzebujesz w obszarze biurka. Jeśli wpada do pokoju światło naturalne, określ skąd świeci. Najlepiej jeśli biurko jest ustawione prostopadle do okna, ponieważ daje to korzystny do pracy przy komputerze kąt nachylenia: światło nie oślepia komputera, nie odbija się w nim i zarazem nie świeci prosto w oczy. Jeśli naturalne światło jest niedostępne, upewnij się, że masz wystarczającą ilość światła górnego, które naśladuje naturalne światło, ale jeszcze raz uważaj na odblaski.
Światło sztuczne punktowe
Zwykle światło górne i naturalne, wpadające przez okna, nie wystarczają, by obszar roboczy był odpowiednio doświetlony. Szczególnie widać to w momencie, gdy masz coś przeczytać w książce. napisać odręcznie, wykonywać jakieś plastyczne prace, wymagające skupienia na detalach – a tak właśnie przede wszystkim pracują dzieci w młodszych klasach. Sprawdź, gdzie cienie padają na biurko, ponieważ będą to obszary, na które będzie skierowane dodatkowe oświetlenie punktowe.
Do tego oświetlenia najlepiej sprawdzi się tradycyjna lampa biurkowa lub lampa biurkowa z wychylnym ramieniem, ponieważ mogą one skierować światło tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Dobrym wyjściem jest także lampa stojąca z możliwością skierowania światła w dowolnym kierunku. To oświetlenie musi być jasne, ponieważ powinno być skoncentrowane na jakimkolwiek konkretnym zadaniu, które wykonujesz.
Ilość miejsca
Wybierając oświetlenie musisz pomyśleć o ilości miejsca, jaką możesz poświęcić na lampę. Jeśli masz większe biurko, większa lampa nie stanowi problemu, ale w przypadku mniejszych biurek lampka mocowana na klips może być dobrym, oszczędzającym miejsce rozwiązaniem. Są one również przydatne dla osób pracują na skośnych biurkach i dlatego nie mogą mieć tradycyjnego oświetlenia, ale nadal potrzebują zalet dobrego oświetlenia.
Stawiając lampę pamiętajmy o tym, że wykonując zadanie także rzucamy cień na biurko. Jeśli pracujesz z prawej strony biurka i jesteś praworęczny, światło po prawej stronie biurka może powodować cienie. Umieszczenie lampy po lewej stronie biurka, skierowanej w prawo, może wyeliminować ten problem.
Wszystkie zdjęcia ze strony edinos.pl.
Styl
Po podjęciu innych decyzji możesz wybrać, które światło najlepiej pasuje do Twoich wymagań i indywidualnego stylu Twojego biura. Ale to już całkowicie indywidualna sprawa i o niej nie mam nawet zamiaru dyskutować. Jeśli lampa spełnia swoje zdanie, to nie jest ważne jak wygląda. To Tobie ma się podobać! Dlatego wybierając lampę dla dziecka też warto wziąć pod uwagę jego zdanie. Nie ma przecież nic lepszego niż uśmiech malucha 🙂
Wpis zawiera link reklamowy.