Książki dla młodzieży,  Kulturalnie

Książkowe serie dla nastolatków: Smocza straż

Nie wiem jak Wam, ale mnie wakacje kojarzą się nie tylko z morze, górami czy jeziorami, ale i wakacjami u babci. Miałam o tyle dobrze, że babcia mieszkała przez płot, więc nocowanie u niej było zawsze mocno ułatwione. Tak nie ma Kendra i Seth, Soersonowie, których dziadkowie mieszkają na skraju Baśnioboru – wielkiego lasu, który skrywa pewne tajemnice… Chodźcie zobaczyć jakie!

Kilka słów o poprzedniej serii – „Baśniobór”

Świat Baśnioboru jest niezwykle atrakcyjny dla młodych czytelników lubiących magiczne przygody. Do tego ma świetnie wykreowane postacie: ostrożną, prawilną Kendrę i jej młodszego, porywczego brata Setha. Jeśli zechcesz Ty lub Twoje dziecko zacząć przygodę z rodzeństwem od „Smoczej straży”, Brandon Mull wyjaśnia większość powodów zaistniałej sytuacji, jednak najlepiej rozpocząć przygodę z tym magicznym uniwersum od serii „Baśniobór” i potem gładko przejść do „Smoczej straży”.

Zobacz recenzję wcześniejszych przygód Kendry i Setha: seria „Baśniobór”.

Smocza straż. Tom 1

Fani serii fantasy „Baśniobór” Brandona Mulla na szczęście mają szansę powrócić do tego świata dzięki cyklowi „Smocza straż”. Tym razem przeniesiemy się w czasy, kiedy Seth ma 13 a Kendra 15 lat. Wiele lat trzymane w rezerwatach, lub, jak one twierdzą, więzione, smoki stają się niespokojne. Pragną dawnej wolności i całej związanej z tym otoczki, takiej jak np. terroryzowanie świata ludzi. W smoczym sanktuarium Wyrmroost, Celebrant, król smoków, zaczyna dążyć do uwolnienia się od magii, która nakazuje im ograniczyć terytorium działania tylko do smoczego sanktuarium. Kiedy magia słabnie do gry wchodzi organizacja Smoczej Strażnicy. To grupa czarodziejów, czarodziejek i innych istot, które dbają o to, by smoki nie poczyniły znowu zła. Wierzą, że to dlatego, że traktat ze smokami wymaga opiekuna wybranego spośród ludzi. Nie może to być nikt, kto by się bał paraliżujących strachem smoków. Ten warunek spełniają Kendra i Seth, ale tylko jeśli są fizycznie razem. Oczywiście smoki nie zgadzają się potulnie na taką opiekę. Jedynym wyjściem jest znalezienie magicznego przedmiotu, który przywróci czarowi wiązania pełną moc.

Smocza straż. Gniew króla smoków. Tom 2

Kolejna książka cyklu rozgrywa się przede wszystkim w Wrymroost, jednym ze Smoczych Sanktuariów. Wcześniej raczej trzymaliśmy się Baśnioboru i Gadziej Opoki, teraz możemy zobaczyć więcej rezerwatu. Ale możemy też doświadczyć jak bardzo wydorośleli nasi bohaterowie. Decyzja, którą podjął Seth na końcu była zupełnie do niego niepodobna i niesamowicie szokująca. Także Kendra naprawdę zaczyna sobie radzić i jest również bardziej pewna swoich umiejętności.

Ciekawym zabiegiem jest wprowadzeni na scenę także kuzynów Setha i Kendry, a także miniaturowego pomocnika Setha, nypsika Calvina. Będą oni przemierzać zamkowe korytarze pewnego magicznej budowli, w której ma znajdować się potężny talizman. Dosłownie po piętach deptają im po piętach smoki. Kto zdobędzie talizman pierwszy, ten zapanuje nad wszystkimi. Jednak po wejściu do zamkowej fortecy, niezłomna moc pozbawia wszystkie magiczne istoty ich mocy. Nawet smoki pozbywają się swoich ciał na rzecz ludzkich powłok. To jednak nie wszystko, bo okazuje się, że nie dość, że o ten talizman już kiedyś trzech braci toczyło boje, to jeszcze cena za jego uzyskanie jest naprawdę wysoka. To jeden z lepszych mim zdaniem cliffhangerów całej serii!

Smocza straż. Pan Widmowej Wyspy. Tom 3

„Smocza straż. Pan Widmowej Wyspy” to trzeci tom nowej serii Brandona Mulla, która jest kontynuacją kultowego już „Baśnioboru”. Rozpoczyna się dokładnie w miejscu, w którym zostawił na drugi tom, czyli „Gniew króla smoków”. Smoki wciąż szukają sposobności do okazania dominacji nad ludźmi. Trudno sobie wyobrazić większe zagrożenie. A jednak… Czy jednak pozostawiona sobie Kendra może stawić czoła temu mrocznemu zagrożeniu bez pomocy Setha, który zawsze jej towarzyszył?

Tym razem zobaczymy Setha w niecodziennej sytuacji: dosłownie nie wie kim jest. Czy został porwany, albo jak się mu wmawia – wyzwolony? Kto jest jego nemezis? Kto jest po jego stronie: smoki czy ludzie? Właściwie każda historia, którą słyszy, może przecież być prawdą. Dla Setha takie życie jest ciężkie. Szczerze mu współczułam, jednak dzięki temu niesamowicie głęboko mogliśmy poznać Setha. Dotychczas był on bohaterem z przypadku lub chłopcem, który ma nieprzemyślane decyzje. Wszak już raz opowiedział się nie po tej stronie co wszyscy w Baśnioborze. Tym razem poznamy jego prawdziwe pragnienia!

Jednak rzecz nie będzie się działa ani w Baśnioborze ani w twierdzy. Książka przenosi czytelnika do tropikalnych miejsc z plażami i palmami, ale z pewnością nie są to wakacje. Tu niebezpieczeństwo czai się pod każdym ziarnkiem piasku, za i nawet w każdym kwiatku. Będzie to wyspa zamieszkała przez pewne plemię, dzięki którego pomocy być może Kendra znajdzie brata i lubego, a Seth wypełni dość mroczne przyrzeczenie.

Recenzja trzeciego tomu także na portalu Secretum.pl.