Książki dla młodzieży

Książkowe serie dla nastolatka: Baśniobór

Wakacje u dziadków. Jako dziecko było to dla mnie coś pięknego mimo iż babcia mieszkała właściwie w domu obok. To była prawdziwa przygoda bez rodziców. Czy dla Kendry i Setha, bohaterów serii „Baśniobór” Brandona Mulla też wakacje u dziadków będą przygodą? Będą, ale wcale nie taką, jaką miewał każdy z nas, kiedy bywał u rodziców swoich rodziców. Będzie to coś znacznie mocniejszego!

O czym jest seria „Baśniobór”?

Baśniobór jest w sumie miejscem. To las otaczający dom dziadków Kendry i Setha, państwa Sorenson. Tu nie ma radia, telewizji, jest za to mnóstwo zasad. W tym zasada, by nie wkraczać do lasu. Okazuje się bowiem, że to nie jest taki zwykły las. To magiczne miejsce, rezerwat magicznych stworzeń, nad którym dziadek rodzeństwa trzyma pieczę. Oczywiście nie ma dziecka, które oparłoby się pokusie złamania zakazu, prawda? Ja bym weszła do lasu mimo tabliczek „grozi śmiercią”! Seth i Kendra są takimi samymi dziećmi, ale dla nich skończyło się to inaczej niż tylko kara za nieposłuszeństwo.

Krótka bezspoilerowa recenzja kolejnych tomów serii

Baśniobór, tom 1

Założenie jest dość proste: dwoje rodzeństwa, trzynastoletnia Kendra i jej jedenastoletni brat Seth, zostają zdegradowani do spędzania czasu ze swoimi dziadkami ze strony ojca, babcią i dziadkiem Sorensonami, podczas gdy ich rodzice cieszą się bezdzietnym rejsem. Kendra i Seth tak naprawdę nie znają dobrze swoich dziadków, którzy mocno stronią od kontaktu z wnukami. Nie ma jednak wyboru, muszą tu, w miejscu bez mediów, być. Kiedy zaczynają pochopnie działać i łamać kolejne zakazy obowiązujące w otaczającym dom Baśnioborze, magiczny świat, o którym dotychczas nie mieli nawet pojęcia, będzie chciał się na nich zemścić.

Gwiazda Wieczorna wschodzi, tom 2

Kendra i Seth nie mogą się doczekać końca roku szkolnego, aby móc wrócić do swoich dziadków, mieszkających w Baśnioborze. Na kilka dni przed końcem roku szkolnego w jej klasie pojawia się parszywy kobold. Kobold wydaje się normalny dla wszystkich oprócz Kendry. Z pomocą eksterminatora koboldów pozbywają się go, a następnie dla własnego bezpieczeństwa szybko ewakuują do Baśnioboru. Tam dowiadują się, że Towarzystwo Gwiazdy Wieczornej (które sprzeciwia się rezerwatom takim jak Baśniobór) stało się silniejsze i mogło nawet naruszyć samą Baśniobór. Chyba przyjdzie im uratować rezerwat ponownie.

Plaga cieni, tom 3

Akcja trzeciego tomu rozpoczyna się kilka tygodni po wydarzeniach z drugiego, kiedy to Kendra zostaje zaproszona do przyłączenia się do Rycerzy Świtu, tajnego stowarzyszenia, którego zadaniem jest ochrona wszystkich magicznych rezerwatów na całym świecie. Zaraz po dołączeniu do społeczeństwa została przydzielona do odzyskania kolejnego tajnego artefaktu ukrytego w rezerwacie w Arizonie. Tymczasem w Baśnioborze Seth nie omija żadnych działań, ponieważ stwory zaczynają się, nie wiedzieć czemu, zamieniać w istoty ciemności. Stworzenia dotąd łagodne i opiekuńcze przekształcają się w dzikie bestie. Plaga Cienia rozprzestrzenia się szybko i nasi bohaterowie muszą znaleźć sposób, aby ją powstrzymać, zanim pochłonie cały magiczny rezerwat, czyniąc Baśniobór tylko częścią ciemnej historii.

Tajemnice Smoczego Azylu, tom 4

Ta część jest trochę mroczniejsza niż poprzednie. Znane z poprzednich części towarzystwo udaje się do Gadziej Opoki, niegościnnego sanktuarium smoków. Mają odzyskać klucz do trzeciego artefaktu, który kontroluje przestrzeń i jest jednym z trzech nieodkrytych. Niestety od kiedy Sfinks dysponuje Oculusem, ma możliwość zobaczenia wszystkiego, w dowolnym miejscu i czasie. Być może pomoże coś szkolenie Setha, który rozwija swoje nowo odkryte moce jako zaklinacz cienia. Nie spodziewają się jednak zdrady…

Klucze do Więzienia Demonów, tom 5

Kto zbierze pięć kluczy, będzie mógł mieć pieczę nad więzieniem pełnym najpotężniejszych magicznych istot, Zzyzxem. Czas ucieka. Kendra i Seth przemieszczają się w poszukiwaniu artefaktów po całym globie. Ale nie obędzie się bez wielkiej bitwy dobra ze złem, światła i ciemności. Przez te cztery wcześniejsze tomy Kendra i Seth bardzo się zmienili, dojrzeli. To wiele pomaga, kiedy okazuje się, że będą walczyć nie tylko o życie, ale i cały świat. Ale same dzieciaki nie wystarczą, by obronić świat przed mrokiem. Potrzebują sprzymierzeńca. Kto nim będzie?

Komu najbardziej spodoba się seria?

Tak jak w przypadku serii „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” najlepiej „Baśniobór” (Wydawnictwo Wilga) usatysfakcjonuje entuzjastę fantastyki młodzieżowej. Szczególnie taki, który pokochał Harrego Potera. To wspaniała powieść fantasy, idealna dla każdego, od młodych dorosłych po młodych duchem. Znajdziemy tu niejedną magiczną postać, od czarownic i wróżki, przez satyrów i chochliki, po silne golemy i przebiegłe trolle. Brandon Mull nadał każdemu magicznemu gatunkowi inne cechy charakteru. Centaury są dumne i zarozumiałe. Wróżki pragną uwagi, zawsze sprawdzają wygląd i lubią plotkować. Satyry są zabawnymi i miłymi dziewczynami (driadami). Najady gardzą wszystkimi istotami lądowymi, ale ich ulubioną rozrywką jest topienie ludzi itd. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Ale to nie koniec przygód Kendry i Setha. Już niedługo recenzja trzech tomów „Smoczej straży”!