Bezpieczne kwiaty doniczkowe, które możesz pielęgnować z dziećmi
Rośliny i ogrodnictwo oferują niezliczone korzyści dla zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego każdemu, bez względu na wiek. Ale dzieci w szczególności mogą wiele się nauczyć opiekując się roślinami. Korzyści te obejmują szeroki zakres od sensorycznych, motorycznych i poznawczych po społeczne, psychiczne i emocjonalne jak komunikacja, przestrzeganie instrukcji, praca z innymi, proszenie o pomoc lub jej udzielanie, i wiele więcej. Warto jednak pamiętać o wyborze nie tylko efektownych, ale łatwych do pielęgnacji i bezpiecznych roślin doniczkowych. Jakie wybrać?
Filodendron
Filodendron liściasty jest szczególnie bezproblemowy i wolny od szkodników, niedrogi i łatwy w pielęgnacji w prawie każdym środowisku. Wiele nowszych odmian filodendronów ma jasne kolory, takie jak neonowa zieleń, pomarańcz i czerwień. Poradzą sobie także ze wszystkim, co dziecko w nie rzuci (dosłownie lub w przenośni!). Co więcej, ich pędy można łatwo rozmnażać — wystarczy umieścić odcięty koniec w wodzie i poczekać, aż rozwiną się korzenie.
Zamioculcas
Zamioculcas jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Wyróżnia się bardzo dużą odpornością na szkodniki oraz niedostatek wody i światła. Na tyle, że ja, która nie ma za bardzo ręki do roślin, myślałam, że zasuszyłam biedaka, a on po podlaniu (tak, zapomniałam, że sobie stoi na parapecie) zaczął wypuszczać nowe pędy.
Sansewieria
Tzw. Język teściowej jest powszechnie dostępny, niedrogi, łatwy w pielęgnacji i dostępny w różnych kolorach liści. Nie ma problemów z przesuszeniem. Nie jest podatna na większość szkodników i toleruje słabsze światło.
Aloes
Aloes to kolejna popularna roślina doniczkowa, która ma niewielkie potrzeby podlewania, ale cieszy się z dobrego dostępu do światła. Jest bardzo dobrze znany ze swoich leczniczych właściwości leczniczych i występuje w wielu dostępnych bez recepty maściach leczących skórę. Jak wszystkie sukulenty, unikaj nadmiernego podlewania aloesu i zapewnij mu więcej światła.
Fiołki afrykańskie
Rośliny fiołka afrykańskiego mają wiele do zaoferowania. Uprawiane w jasnym świetle mogą kwitnąć w sposób ciągły, dając dzieciom szansę poznania rozwoju kwiatów. Liście są pokryte delikatnym meszkiem, miękkie i dość kruche. Ponieważ rośliny te wolą, aby ich liście pozostały suche, nauczenie dzieci, jak podlewać ziemię, jest doskonałym, praktycznym sposobem na poznanie działania np. kroplomierza czy pipety. Fiołka afrykańskiego można łatwo rozmnażać z liści.
Rośliny owadożerne
Do roślin owadożernych zalicza się muchołówkę, dzbanecznik i rosiczkę. Chociaż niekoniecznie są to rośliny najłatwiejsze w pielęgnacji, często pobudzają zainteresowanie dzieci. Kluczem do opieki nad większością roślin owadożernych jest trzymanie ich w specjalnych warunkach o wysokiej wilgotności. Większość roślin owadożernych należy uprawiać na ziemi torfowej lub podobnej glebie. Podlewaj wyłącznie wodą destylowaną i unikaj wody z kranu, nawozów ani jakichkolwiek środków chemicznych oraz zapewnij jasne, pośrednie światło lub nawet bezpośrednie światło słoneczne. Chociaż jest to kuszące, unikaj zbyt częstego karmienia i karm je tylko małymi owadami, takimi jak mrówki lub muchy. Pułapka często ginie po tym, jak „pożywiła się” innym owadem, zwłaszcza większym. Chociaż większość roślin mięsożernych może żyć bez karmienia owadami, dzieci w naturalny sposób będą chciały je karmić. Jednak raz-dwa razy w miesiącu mucha jej wystarczy.
O czym warto pamiętać?
Choć najczęściej zakupione rośliny otrzymujemy w darmowej doniczce, często potrzebują one przesadzenia do większego pojemnika. Po zapoznaniu się z wymogami dotyczącymi gleby i światła, dobrze jest wybrać doniczkę większą niż obecna. Upewnij się, że doniczka ma otwory drenażowe na dnie, aby zapobiec nadmiarowi wody. Ewentualnie na dnie doniczki można wyłożyć gruby żwir lub kamyczki. Ciekawe donice znajdziesz na https://donium.pl/nowoczesne-donice/
Przed przesadzeniem nowe podłoże powinno być wilgotne. Przesadzając roślinę z jej dotychczasowej doniczki, delikatnie rozluźnij zbite korzenie. Jeśli korzenie są zbyt długie, możesz je również nieco przyciąć. Umieść roślinę w doniczce tak, aby korzenie miały wystarczająco dużo miejsca, aby się rozwinąć. Dodaj podłoże wokół korzeni, dociskając je lekko, aby roślina była stabilna. Po umieszczeniu rośliny w doniczce, delikatnie podlej ją, aby zapewnić korzeniom dostęp do wody. Upewnij się, że woda spływa swobodnie przez otwory drenażowe na dnie doniczki. Umieść doniczkę w miejscu odpowiednim dla wymagań świetlnych i temperaturowych danej rośliny. Zapewnij regularną pielęgnację, jak podlewanie i nawożenie, zgodnie z potrzebami rośliny. I ciesz się wraz z dzieckiem jej rozwojem!
A może masz kawałek ziemi do wydzielenia małego ogródka dla dzieci? Sprawdź jakie to proste, przyjemne i pożyteczne!
Fot. w tekście z flicr.com
Wpis zawiera link reklamowy