Książki dla dzieci

Dziwo, książka Zadie Smith i Nicka Lairda

Sporo lat przeżyłam, zanim ostatecznie uznałam, że życie jest za krótkie, by być jak wszyscy. To z tego powodu pozwalałam Natce nosić do szkoły księżniczkowe sukienki czy dwie różne skarpetki zanim stało się to modne. Ona już wtedy wiedziała, że warto być oryginalną. Jeśli jednak by nie radziła sobie z byciem sobą, zapewne przeczytałabym jej książkę „Dziwo” Zadie Smith i Nicka Lairda.

Fabuła

Słodka, łagodna świnka morska w stroju judo to w skrócie Niespodzianka, czyli kawia Maud. Podczas gdy każdy czytelnik, mały i duży, zachichocze widząc to małe rozkoszne zwierzątko i chciałby dostać takie na prezent urodzinowy, tak jak Kit, inne zwierzęta w domu dziewczynki nie myślą o nowym lokatorze tak ciepło. Ich zdaniem nowa to dziwo, ktoś inny od nich. Nie lata, nie jest kotem ani psem. Musi więc być dziwem. Maud jednak chce się przypodobać mieszkańcom i robi wszystko, by stać się jak oni.

Ilustracje

Najlepszą częścią książki jest jednak jej szata graficzna. Rysunki Magenty Fox, dla której ta książka jest debiutem ilustratorskim, są niezwykle urocze, pełne charakteru i ekspresji. Jest coś nostalgicznego w jej stylu. Sami mamy świnkę morską, i choć nie nosi stroju do judo, jest równie słodka jak rysunkowa Maud.

Z tym mam problem

Chociaż bardzo podoba mi się ta historia, ma jedną wadę. Kit dostaje jedną świnkę morską, podczas gdy świnki morskie są zwierzętami grupowymi i naprawdę powinny być trzymane razem co najmniej dwie.

Podsumowanie

Tak bardzo potrzebujemy takich książek. Chociaż jest przeznaczona dla dzieci, przychodzi mi na myśl wielu dorosłych, którzy mogą wyciągnąć z niej lekcję lub dwie. Ucząca indywidualności poprzez różnice pomiędzy uroczymi postaciami zwierząt i prostą historię przekazuje ważne przesłanie: każdy powinien być wyłącznie sobą i nie zadowalać na siłę innych, by go zaakceptowali. „Dziwo” to słodka i niezbędna lektura.