Kosmetyki,  Poradniki

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy

Pielęgnacja skóry wymaga od każdego tylko jednego: konsekwentnego i codziennego dbania nią. Dzięki temu każda z nas może być piękna. Ale na rynku kosmetycznym wciąż pojawiają się nowe, bardziej innowacyjne i przełomowe produkty, a kolorowe magazyny i portale skierowane do kobiet prześcigają się w udzielaniu rad na temat dbania o skórę. Jak w tym wszystkim się nie pogubić? Jakich rad słuchać? Najlepiej zacząć od tych trzech kroków i w miarę potrzeb – modyfikować je.

Krok pierwszy – Oczyszczenie skóry

Oczyszczanie jest pierwszym krokiem, który tak często jest pomijany albo wykonywany niewłaściwie. Żaden krem czy maseczka nie przebije się skutecznie przez warstwę sebum, makijaż, kurz i brud, który przez cały dzień nosiliśmy. Dlatego też, zarówno poranna, jak i wieczorna pielęgnacja powinna rozpoczynać się od oczyszczania. W zależności od typu skóry stosowany płyn czy micelarna pianka do twarzy dla cery normalnej, dojrzałej czy naczynkowej, dedykowane cerze suchej, dojrzałej i atroficznej mleczko, krem do demakijażu czy śmietanka i wreszcie uspokajający skórę tłustą żeli antybakteryjny jest początkiem właściwego dbania o skórę. Kosmetyki do oczyszczania dla cery suchej najczęściej nanosi się na skórę za pomocą wacików, dla cery normalnej i tłustej – najczęściej z dodatkiem wody delikatnie tworzy się pianę, którą masujemy skórę, a na koniec opłukujemy wodą. Po takim zabiegu najlepiej użyć odpowiedniego toniku, który ukoi skórę i przywróci jej naturalne pH.

Krok drugi – Nawilżenie skóry

Upalne dni latem, nagrzane pomieszczenia zimą, smog, niewłaściwa pielęgnacja cery, złe nawyki żywieniowe, czy po prostu czas, powodują, iż niełatwo jest utrzymać nawilżenie skóry na prawidłowym poziomie. A to właśnie na prawidłowym nawilżeniu skóry powinno zależeć nam najbardziej, kiedy chcemy zachować zdrowy, młodzieńczy wygląd.

W ogromnym stopniu zniszczenia zachodzące w skórze spowodowane są zanieczyszczeniem środowiska i atmosfery oraz nadmiernym wystawianiem skóry na promienie słoneczne, bez nakładania na nią odpowiednich filtrów. Choć większość kremów zawiera faktor SPF 15, to latem lub w słoneczny i śnieżny dzień zimowy taka ochrona jest za mała.

Dowiedz się więcej jak chronić naturalnie skórę przed wpływem słońca.

Ratunkiem i ochroną przed agresywnym działaniem otoczenia jest odpowiednie pielęgnowanie skóry od zewnątrz jak i od wewnątrz. By zaspokoić codzienne zapotrzebowanie należy wypijać co najmniej od 1,5 do 2 litrów wody. Poza poprawą ogólnego stanu zdrowia taka ilość wody świetnie nawilża skórę. Dopomóc mogą też mgiełki w atomizerze, które dobrze się sprawdzają w czasie upałów. Może to być jednak za mało. Po czym poznać, że skórze brakuje wody? Sygnały alarmowe to pieczenie, nieprzyjemne napięcie, a jednocześnie wiotczenie i szorstkość, naskórka. Przesuszeniu może ulec każdy rodzaj cery, nawet ta najbardziej tłusta, choć ona, przez grubszą warstwę sebum, rzadziej cierpi na przesuszenie. Dlatego nawet skórę tłusta należy codziennie rano nawilżać stosując np. krem intensywnie nawilżający. Kremy najlepiej nanieść najpierw na dłoń, by miał ciepłotę ciała i delikatnymi ruchami w formie masażu wetrzeć w skórę. Miejsca zmarszczek najlepiej masować w poprzek ich powstawania.

Krok trzeci – Regeneracja skóry

Skóra, nasz największy organ, potrzebuje wypoczynku do regeneracji i poprawnego wykonywania wszelkich funkcji. Już około godziny 17 skóra przygotowuje się do tego procesu, dlatego zaraz po pracy warto zmyć makijaż. Dopiero oczyszczona i stonizowana skóra jest gotowa do przyjęcia dobroczynnych składników maseczki czy kremu. W przypadku większości typów skóry (poza zniszczoną czy dojrzałą), krem stosowany na dzień, powinien różnić się od tego stosowanego na noc. Około północy przez naskórek usuwane są toksyny, skóra staje się lepiej ukrwiona i zaczyna pobierać odżywcze substancje z nałożonych na nią kosmetyków. Zaś w godzinach 2-3 skóra zaczyna się dotleniać i naprawiać. Ten etap trwa do świtu, by zwolnić około 7:00 i przełączyć się ponownie w tryb ochrony. To właśnie ten dobowy rytm odnowy skóry powoduje, że wieczorem krem odżywczy na noc działa cuda. Skóra może wchłonąć tylko określoną ilość składników aktywnych. Dlatego nakładanie bardzo grubej warstwy kremu raczej mija się z celem. Zwykle pierwsze pół godziny to czas najlepszego wchłaniania składników z kremu.

Krem trzeba zatem nakładać na skórę cieniutką warstwą, równomiernie i najlepiej delikatnymi, głaszczącymi ruchami dłoni. Kierunek ruchów: od dołu twarzy ku górze i od środka na boki. Po ok. 30 min. należy przyłożyć chusteczkę higieniczną do twarzy i zebrać nadmiar kremu, czego zwykle przy cerze suchej nie zauważamy nawet. Jeśli po 30 minutach cała porcja kremu została wchłonięta to można aplikację powtórzyć, a jeśli po tym czasie cera mocno się świeci to znaczy, że krem jest dla skóry zbyt tłusty i ciężki.

Linia kosmetyków Iwostin Hydro Sensitia

Choć w linii kosmetyków Iwostin Hydro Sensitia wchodzi aż siedem kosmetyków, to podstawowe zadania pielęgnacyjne spełniają trzy. Pierwszy krok, czyli oczyszczanie, dobrze wypełnia micelarna pianka do mycia twarzy. Radzi sobie dobrze nawet z makijażem wodoodpornym i ie podrażniła nawet moich wrażliwych oczu, choć do demakijażu tuszu i tak wolę specjalnie do tego przeznaczony kosmetyk. Po użyciu skóra jest gładka i delikatna w dotyku. Idealnie przygotowuje na kolejny krok, czyli poranne nawilżanie. Tu z pomocą przychodzi mi Krem intensywnie nawilżający SPF15, którego faktor starczy mi aż do lata, które na wybrzeżu i tak nie jest spektakularnie gorące i słoneczne. Mam skórę podatną na podrażnienia i pękające naczynka, a mimo wszystko krem radzi sobie z jej ukojeniem i poprawia koloryt skóry.

Wieczorem lubię stosować Odżywczy krem na noc z Vit. C+E. Naprawdę mogę powiedzieć, że skóra zaczyna wyglądać promiennie, choć nie zużyłam nawet połowy opakowania jeszcze. Mogłabym pisać ile widzę plusów, ale dla mnie najważniejszym jest uczucie regeneracji, odnowienia, odżywienia każdego poranka. Nie czuję tego nieprzyjemnego podrażnienia czy napięcia, nie mam też widocznego filmu na twarzy, czym nie straszę z rana nikogo w domu świecąc jak księżyc w pełni.

Linia kosmetyków Iwostin Hydro Sensitia zawiera:

  • Micelarną piankę do mycia twarzy
  • Krem intensywnie nawilżający na dzień
  • Odżywczy krem na noc z wit. C + E

To trio jest dobrym rozpoczęciem konsekwentnego dbania o cerę. Ja mam jeszcze ochotę na krem pod oczy, a Wy?

Fot 1. Magiczne chwile

W tekście znajduje się link reklamowy.