Książki dla dzieci

„Kraina dzielnych obozowiczów” i inne książki o harcerzach autorstwa Martyny Kwiatkowskiej

9 maja obchodzony jest zwykle hucznie. Wszak to dzień zakończenia II wojny światowej, najbardziej krwawego konfliktu naszych wszechczasów. Nie inaczej było w Koszalinie. Tego dnia delegacje hufców harcerskich i przedstawicieli m.in. straży pożarnej podpalili symboliczne ” Ptaki Hasiora”, instalację metalową, którą można podziwiać wjeżdżając do miasta od strony Gdańska. Dzieci obserwowały pokaz z wypiekami na twarzy. Po całej imprezie naszły jej jednak pytania: kim są harcerze? Nie ma lepszej książeczki niż „Kraina dzielnych obozowiczów” Martyny Kwiatkowskiej, by się o tym dowiedzieć.

„Kraina dzielnych obozowiczów”

Ta szesnastostronicowa pozycja dla dzieci z przedziału wiekowego 8-12 lat pokazuje dokładnie jak wygląda obozowy dzień harcerzy, jakimi zasadami się oni kierują czy dlaczego warto być członkiem hufca. Mały czytelnik może także dzięki niej oswoić strach przed pierwszym wyjazdem na wycieczkę z noclegiem bez rodziców. Wszak może sobie nie wyobrażać, że zostanie zaopiekowane przez innych i wcale nie będzie samo, zwłaszcza na obozie.

Inne książki Martyny Kwiatkowskiej na pojedztam.pl

„Kraina bez książek” 

Dorcia, Maciek oraz Tadek uwielbiają czytać książki i nie wyobrażają sobie świata bez nich. Okazuje się jednak, że lektury znikają i jedynym sposobem na zachowanie ich w pamięci jest snucie opowiadań. Na szczęście istniał sposób, by książki wróciły na swoje miejsce. Wystarczyło spełnić tylko misje zlecone przez pewnego skrzata… Książka daje odpowiedź, której czasem ciężko dorosłemu znaleźć, jeśli dziecko zapyta dlaczego czytanie książek wydaje się przyjemnym zajęciem.

„Kraina zrealizowanych marzeń”

Nasza trójka bohaterów, jak chyba każde dziecko na świecie, ma swoje marzenia. Dorcia marzy o niezapomnianych wakacjach, najlepiej w Białej. Tadek chce zostać flecistą, a Maciek nie wyobraża sobie, by ich przyjaźń przeminęła. Okazuje się, że rodzice mogą spełnić te marzenia. Jednak czy aby tego właśnie chcieli? Książeczka pokazuje, że warto jest marzyć i dążyć do spełnienia swoich założeń, jednak nie za cenę sprawienia się wyznawanym wartościom.

„Kraina spadającej gwiazdy”

Bez trudu mogłaby być to obowiązkowa pozycja w okresie przedświątecznym. Opowiada o pomyśle trójki przyjaciół, których znamy z poprzednich części. Wymyślili oni, że warto w okresie świątecznym zorganizować akcję pomocową na miarę swoich, dziecięcych możliwości. Nie spodziewają się jednak, że mogą zdziałać aż tak dużo! Ta lektura może uzmysłowić dzieciom, że nawet niewielkie czynione innym dobro jest zawsze czymś lepszym niż brak działania.

„Kraina  kreatywnych ilustratorów”

Tym razem nie jest to książka, ale swoisty dodatek do serii. Zawiera obrazki z książeczek opisanych wyżej przeznaczone do pokolorowania zgodnie ze wzorem na nalepce, którą należy umieścić przy każdym obrazku. Albo zupełnie dowolnie! Kolorowanki można z powodzeniem podarować dziecku w każdym wieku Moim dzieciom te kolorowanki bardzo się podobały i chętnie do nich sięgają.

Co jeszcze mnie urzekło?

Książki są bogato ilustrowane, w twardej oprawie i cieszą oko. Każde dziecko bez trudu odnajdzie się w czytanej opowieści, gdyż bohaterowie zwykle są w wieku podobnym do czytelnika, 8-12 lat. Każda z książeczkę niesie ze sobą jakiś przekaz, jakąś historię, która pozwala wyciągnąć z niej pozytywne wnioski. Są one łatwe do wyłapania nawet przez młodszych czytelników, gdyż fabuła i sposób pisania jest bardzo prosty i wręcz idealnie trafia do wyobraźni małego czytelnika. Warto mieć je w swojej domowej biblioteczce.