Książki dla dzieci

Nawet myszy idą do nieba

Oswajanie dzieci ze śmiercią wcale nie musi być smutne. Książka „Nawet myszy idą do nieba” Ivy Procházkovej pokazuje, że radość można znaleźć także po śmierci, a czasem można nawet, szczególnie będąc zwierzęciem, powrócić na ziemię w innej postaci.

Trochę o fabule

Mysz jest małym płochliwym zwierzątkiem, które właściwie całe życie je lub ucieka przed zjedzeniem. Taka jest Czmyszka, znana ze swej szybkości, energiczności i charakterystycznej kropki na czole. Jak każda mysz ma jednak sporo wrogów. Głównym jest lis Rudeusz. Podczas jednej z ucieczek przed nim Czmyszka niefortunnie się wywraca i spada z urwiska. Ze skutkiem śmiertelnym. Jednak okazuje się, że to dopiero jej początek przygody.

Czy jest strasznie?

I tak, i nie. Mamy tu sporo opisów śmierci zwierząt: zagryzienie, wpadnięcie w sidła, skok z klifu na złamanie karku, przejechanie przez samochód, eksperymenty. Wrażliwszych małych czytelników przestrzegałabym przed lekturą właśnie z tego powodu. Sceny są na tyle rozbudowane i szczegółowe, że dziecko całą może przetworzyć w swojej wyobraźni i nieco się wystraszyć. Uwaga zwłaszcza dla wielbicieli losów, myszy, żab i jeży.

Dlaczego ta książka mnie urzekła?

Przede wszystkim widać w niej taką typową dziecięcą radość. Zwierzęta przebywające w niebie mają nielimitowany czas na zabawę. Wygłupiają się, grają w wymyślone gry zespołowe, nie czują głodu i wreszcie mogą być tym, kim chcą. Choćby przyjacielem swojego ziemskiego odwiecznego wroga. Cała ta radość wzbogacona jest o przepiękne ilustracje Denisy Grimmovej. Aż trudno od nich oderwać wzrok. Do tego piękna okładka i świetne wydanie przez Wydawnictwo Afera.

Ciekawostka

Na podstawie książki powstała świetna długometrażowa animacja poklatkowa pod tym samym tytułem co lektura. Jej piękne wykonanie było nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach. Bardzo polecam, bo już same lalki używane w montażu naprawdę są przepiękne, zwłaszcza Czmyska. Film jest wynikiem czesko-polsko-francusko-słowackiej kooperacji. Premierę miał 29 kwietnia 2022 roku. Dostępny jest także z polskim dubbingiem. Obejrzeć go można np. na niektórych festiwalach filmowych dla dzieci. Dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Czego uczy książka „Nawet myszy idą do nieba”?

To piękna książka dla dzieci, która z wyczuciem wprowadza małego czytelnika w temat śmierci, potęgi przyjaźni i nie tylko.  Swoimi barwnymi narracjami z natury autorka starała się otrząsnąć z lęku przed śmiercią, który często otacza dzieci, i wskazać, że świat nadal istnieje po odejściu.Zobacz także komiks „Pustka”.