Książki dla dzieci

„Ziemia” – kolejna świetna książka Anny Skowrońskiej dla dzieci

To już czwarta książka Anny Skowońskiej, która przybliża dzieciom to, co znają. Tym razem ziemię. Nie tylko jako planetę, ale także jako glebę, po której chodzimy, skały, po których się wspinamy czy piasek, który przylepia się do stóp na plaży.

Jedno słowo – wiele znaczeń

Ziemia może być jedną z planet Układu Słonecznego. O takiej Ziemi, pisanej wielką literą, autorka potrafi powiedzieć sporo. Skąd się wzięła we Wszechświecie, jak jest złożona, czym różni się od innych planet. Ziemia jest też skorupą ziemską, więc w książce znajdziemy informację o wędrówce kontytnentów, tworzeniu się gór czy skamieniałościach. Ziemia to wreszcie skarbiec. Nie tylko miejsce znajdowania się bogactw mineralnych jak złoto czy materiały budowlane. Także bogactwo małych organizmów czy elementów potrzebnych do odżywiania roślin.

Co jeszcze znajdziemy w książce?

Sporo miejsca zajmuje rolnictwo czy przemysł, zwłaszcza związany z paliwami kopalnymi. Autorka ukazuje zmiany jakie wprowadził człowiek użytkując ziemię. Nie zabraknie tu także informacji proekologicznych czy ciekawostek.

Dla kogo jest ta książka?

„Ziemia” to lektura dla przedszkolaka i ucznia początkowych klas podstawówki. Proste, barwne rysunki Agaty Dudek oraz Małgorzaty Nowak świetnie ukazują różnorodność form skalnych czy krajobrazów naszego globu. Rysowniczki często sięgają po ciekawe porównania jak np. ukazując najgłębsze miejsca na Ziemi. Język publikacji jest zrozumiały nawet dla młodszych dzieci, jednak czcionka użyta w książce jest na tyle mała lub nadrukowana na ciemne kolory, że dzieci rozpoczynające przygodę z czytaniem mogą mieć problemy.

Zobacz także inne książki z tej serii: Ogień, Woda, Wiatr

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”