Kosmetyki,  Poradniki

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik i nie tylko!

Stosowałam cuda na trądzik od kiedy pamiętam. Były w użyciu kremy i maści apteczne, kuracje u kosmetyczki, wizyty u dermatologa. Wklepywałam kolejne medykamenty, przemywałam twarz tonikami, piłam okropną herbatę z bratka. Nie pomagało to na długo, bo zawsze od nowa moja twarz pokrywała się wypryskami. W końcu znalazłam coś, co potrafi choć trochę zapanować nad nimi: olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciwbakteryjne, ale nie wysusza skóry jak wiele nasączonych alkoholem specyfików. Ale nie tylko do walki z trądzikiem mi się przydał!

Stosowanie w kosmetyce

Trądzik

Choć olejek z drzewa herbacianego jest naturalną alternatywą leczenia trądziku, to może uczulać, dlatego najpierw wypróbowałam go na małej powierzchni skóry przedramienia. Nie było odczynu alergicznego, więc mogłam bez problemu go zastosować. Zwykle nakładam punktowo olejek na zmiany skórne wieczorem, czasem, w przypadku wysypu, myję lekko rozwodnioną emulsją z olejkiem delikatnie całą twarz, omijając oczy. Nie spłukuję. Raz w miesiącu dodaję kilka kropel do ulubionej maseczki z glinką (najbardziej lubię czerwoną), z dodatkiem witamin np. A lub E w kroplach, co nieco hamuje produkcję sebum.

Stosowanie lecznicze

Stosowanie przy ukąszeniach

Jestem z tych, co mają „słodką” krew. I choć wiem, że tu dużo zależy od diety, to nie zamierzam jej zmieniać tylko z tego powodu. Jednak nie mogę opanować swędzenia po ukąszeniach komarów, baków czy nawet pcheł. Tak, te ostatnie czasem się zdarzają, bo nasz kot Panda chadza własnymi drogami i nie zawsze sam. Aby złagodzić ból i świąd, a zwłaszcza zmniejszyć obrzęk, często stosuję na ukąszenia właśnie olejek z drzewa herbacianego. Znacznie lepiej wtedy znoszę świąd.

Środek odkażający

Zdarzyło mi się, że nie miałam w apteczce odkażającego Octaniseptu, a woda utleniona straciła datę ważności. Może to i dobrze, bo zdecydowałam się wypróbować waśnie olejek z drzewa herbacianego do odkażenia małych zadrapań po nieuważnym zbieraniu malin. Zwykle robią mi się po takich zadrapaniach brzydkie zaczerwienione nabrzmiałe ranki, jednak tym razem obyło się bez opuchnięcia.

Zapalenie błony śluzowej nosa

Okres katarów w pełni, więc jestem pociągająca jak nigdy. Nie wiem, czy to alergia na pylące teraz grzyby czy może raczej wynik chodzenia bez kaptura na głowie w wietrzne dni. Fakt jednak, że cieknie mi z nosa. Aby nie faszerować się zanadto lekami wieczorem do nawilżacza powietrza dodaję kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Zapach jest delikatny, a działa nie tylko na mnie, ale i na pociągająca nosem Kinię czy kichającą Natkę. Ba – dodałam nawet kilka kropel na… worek od odkurzacza. Dzięki temu odkurzanie jest pachnące!

Stany zapalne dziąseł

Zmagam się ostatnio z krwawieniem dziąseł. Prawdopodobnie to anemia daje o sobie znać. Niestety czasem takie krwawiące miejsce zaczyna się źle goić i dochodzi do bolesnego zapalenia czy afty. W tym celu albo płuczę usta naparem z szałwii albo właśnie wodą z olejkiem z drzewa herbacianego. Nie dość, że ranki przestają być takie wrażliwe, to jeszcze szybciej się goja.

Zapobiegawczo

Zapobieganie wszom

Wrzesień to coroczny sezon wszawicy w szkole i przedszkolu. Nikt nie mówi tego głośno, ale to pokłosie nie tylko obozowych „wymian”, ale często wynik dwumiesięcznej laby od czesania włosów dzieciom i mycia głowy. Lepiej zapobiegać niż leczyć, szczególnie jeśli mamy w domu dziewczynkę z włosami niczym Roszpunka, a doskonała do tego jest płukanka lub dodanie 10-15 kropel olejku z drzewa herbacianego do szamponu.

Odstraszacz komarów

Choć komary i meszki atakują raczej latem (pierwsze nocą, drugie w dzień), to teraz nadal ich sporo wieczorami. Jeśli nie chcecie używać chemicznych specyfików, może sprawdzicie, czy sprawdzi się u Was mój przepis. Wystarczy spryskać się wodą z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego jeśli chcecie pozbyć się komarów z otoczenia lub posmarować olejkiem migdałowym jeśli męczą Was meszki. Efekt gwarantowany!

Łupież i swędząca skóra głowy

Nie tylko wszy trzymają się z dala od włosów po zastosowaniu szamponu z olejkiem, ale także łupież. Dla lepszego efektu można przez kilka dni przed myciem głowy w jej skórę wmasować olejek i zmyć go po upływie godziny.

Grzybica stóp

Wróciliśmy po wakacjach na basen, więc profilaktycznie stosujemy kąpiele stóp w delikatnym roztworze wody z olejkiem z drzewa herbacianego. Jeśli jednak się zdarzy, bo zapomnimy tego kroku, to same ogniska grzybicy wystarczy przez dwa tygodnie smarować 2-3 razy dziennie samym olejkiem. Wyleczą się.

Nie dla wszystkich

Olejku z drzewa herbacianego nie mogą stosować kobiety w ciąży i dzieci poniżej 3 lat. Nie ma potwierdzanych badań na bezpieczeństwo jego stosowania, więc lepiej dmuchać na zimne. Ostrożność powinni zachować również alergicy.

Olejek z drzewa herbacianego: gdzie kupić?

Olejek z drzewa herbacianego z łatwością można kupić w aptekach, drogeriach, sklepach zielarskich oraz internetowych sklepach z półproduktami kosmetycznymi takimi jak EcoFlores. Ważne, aby był to czysty olejek, bez dodatków w postaci olejów mineralnych czy składników zapachowych. Już kilka kropel daje efekty. Mi buteleczka 30 ml starcza na około pół roku częstego stosowania.

W tekście znajduje się link reklamowy.