Wprawdzie I Komunia Święta to nie same prezenty. Wprawdzie kwestia wiary jest ważna, ale każdy lubi upominki. Dlatego właśnie gościom czy chrzestnym tak zależy, by prezent, jakim obdarują kilkulatka, był dobrze przyjęty. A jeszcze nasi rodzice własną komunię wspominają tylko dlatego, że był to jeden z nielicznych momentów, kiedy fotograf robił im pamiątkowe zdjęcie w odświętnym stroku. Nie było też rodzinnych przyjęć z tej okazji. Naszej komunii towarzyszyły prezenty w postaci rowerów Wigry 3, zegarków czy złotych łańcuszków oraz coraz wystawniejsze imprezy. A dziś? Jak wygląda lista komunijnych prezentów?
Elektronika
Laptop, komputer
Wprawdzie każdy obdarowujący takim prezentem chciałby aby laptop czy komputer służył do nauki, ale nie oszukujmy się: głównym zadaniem komputera dla dziecka jest zabawa. Dlatego wybierając pomiędzy modelami sprawdźmy by miał przede wszystkim dobrą, niezintegrowaną kartę graficzną, dużo RAM-u, dysk od 1Tb oraz dobry, matowy monitor. Pamiętajmy, że większość laptopów przeznaczonych jest raczej do przeglądania Internetu czy pracy na tekście, a nie operowaniu obrazem. Dlatego też często najnowsze gry nie uruchomią się nawet na nowym sprzęcie. Na tanim laptopie najwyżej można w Minecraft pograć. Jeśli dziecko interesuje się fotografią czy obróbką filmów to też nie spodziewajmy się po takich urządzeniach zbyt wiele.
Konsola
Jeśli dziecko ma już komputer, a uwielbia wirtualną rzeczywistość, być może dobrym rozwiązaniem będzie zakup konsoli. Na rynku prym wiodą przede wszystkim Play Station 4, Xbox One oraz najnowszy Nintendo Swich. Każda z platform ma różne plusy i minusy, a także zestaw dedykowanych specjalnie na nie gier. I tak np. tylko na PS4 pogramy w najnowsze Gran Turismo 7 czy Uncharted 4, na Xbox one w Forze Motosport 6 czy Halo 5, a na Nintendo w Mario Cart 8 czy zapierająca dech w piersiach The Legend of Zelda: Breath of the Wild. O to, czy są to wg PEGI gry dla dzieci, zadbają rodzice. W Minecrafta pograć można na wszystkich konsolach.
Dron
Dron to maszyna latająca, bezzałogowa, inaczej zwana też UAV. Zwykle drony do amatorskich zadań są zdalnie sterowane, choć te droższe latają autonomicznie, czyli samodzielnie. Zwykle mają wbudowane kamery i stabilizatory. Ich cena zależy właśnie od nich oraz wymiarów drona. Zabawka kosztuje już kilkaset złotych, ale na pierwsze loty lepiej wybrać te tańsze, gdyż młody pilot musi nauczyć się latać maszyną. A skoro o pilotowaniu mowa, to trochę przepisów warto też znać. Na terenie naszego kraju, bez zezwolenia i amatorsko można latać dronem o wadze całkowitej nieprzekraczającej 25 kg. Do tego musi być on w zasięgu wzroku i nie latać wyżej niż 150 m. Zakazane jest odbywanie lotów nad lotniskami bądź w ich pobliżu, a także nad miastami.
Smartwatch i smartfon
Dzieci inteligentne to i sprzęty mają inteligentne. Wiec jeśli nie zegarek i komórka, to smartwach i smartfon. O ile smartfony ma też większość dorosłych i czasem nie wyobrażamy sobie życia bez niektórych jego aplikacji, o tyle smartwach jest raczej nowością. A tak naprawdę to tylko zsynchronizowany z smartfonem zegarek, często wyposażony w funkcje fitness, czyli np. krokomierz.
Tablet, czytnik książek
Zamiast przenośnego laptopa można dziecku kupić tablet. Jest to wprawdzie słabszy sprzęt, ale aplikacje Androida pozwalają na granie w te same gry co na smartfonie, za to na większym wyświetlaczu. Do czytania książek warto jednak pomyśleć o czytniku e-booków, koniecznie z technologią e-papieru (jednak nadal książki najlepiej się czyta).
Pojazdy
Rower
Wcześniejsze prezenty skłaniały do siedzącego trybu życia. Jeśli chcesz zmotywować dziecko do ruchu kup mu rower, to zawsze się sprawdza. Może to być rower górski, może być miejski – wszystko zależy czy częściej dziecko będzie jeżdzić po lesie i wertepach czy po mieście i drogach rowerowych. W przypadku rowerów rozmiar ma znaczenie. Dziecko przystępujące do komunii ma z reguły 9-10 lat, a co za tym idzie 120-150 cm wzrostu. Najodpowiedniejszy będzie rower o kołach 24”.
Elektryczna hulajnoga lub deskorolka
Jeśli nie rower to może hulajnoga albo deskorolka? Ale oczywiście nie taka zwykła, a elektryczna. Pojazdy te poruszają się z maksymalną prędkością 15 km/h, a akumulatorek starcza nawet na 10 km jazdy bez konieczności ponownego ładowania.
Quad, skuter
W przypadku quadów i skuterów jestem sceptycznie nastawiona. Nie tylko dlatego, że są to naprawę drogie zabawki, ale przede wszystkim dlatego, że dziecko poniżej 14 roku życia nie może nimi samodzielnie jeździć bez uprawnień. Musi przejść szkolenie i zdać prawo jazdy kategorii AM. Sam pojazd musi spełniać wymagania techniczne, posiadać homologację, aktualne badanie techniczne, ubezpieczenie oraz być zarejestrowany. 9-latek nie może mieć jeszcze nawet karty rowerowej, nie kupujmy mu więc prezentu, z którego nie powinien korzystać.
Pismo Święte
Połączenie tradycji i duchowego sensu Komunii Świętej. To ponadczasowy upominek. Jeśli zadbamy, by wydanie było bogato ilustrowane oraz opatrzymy je zapadającą w pamięć dedykacją będzie niezapomnianym prezentem. Czasem do wersji papierowej dołączane są płyty DVD z grami, multimedialnymi filmami czy też quizami, z których z pewnością skorzysta kilkulatek.
Zegarek, biżuteria
Zaraz po pamiątkowym wydaniem Biblii (zwykle z wkładką pieniężną) zegarek i biżuteria to najbardziej tradycyjne prezenty. Czas przecież zawsze będziemy odmierzać, a złoto zawsze jest w cenie. Taki prezent wcale nie musi być nudny – zegarki mogą być z wygrawerowaną dedykacją, dotyczyć ulubionych postaci z filmów czy gier (np. Star Wars). Ja sama pamiętam zegarek z pajączkiem zamiast sekundnika. O ile zegarki zwykle otrzymują chłopcy, to już biżuteria jest domeną dziewczynek. Do wyboru mamy łańcuszki, medaliki, wisiorki, kolczyki czy bransoletki.
Akcesoria dotyczące hobby
Czasem zdarza się, że dziecko przyjmujące I Komunię Świętą jest zapalonym fotografem, interesuje się biologią czy astronomią, malarstwem itd. Jeśli jako gość wiemy o takim koniku możemy dać taki prezent, który będzie wspierał jego hobby. Mikroskop, luneta, aparat fotograficzny, profesjonalne narzędzia artystyczne czy też instrument muzyczny może być nie tylko miłym podarunkiem, ale początkiem pasji na całe życie.
Wyjazd, kurs, obóz tematyczny
Kursy językowe, wakacje w siodle czy obozy tematyczne są coraz częściej wybieraną formą prezentu komunijnego. W końcu często to zabawa i nauka w jednym. W przypadku wyboru warto zapoznać się z pasjami młodego człowieka, by wybrać coś, co naprawdę lubi, a nie to, co nam się podoba.
A Wy co wybierzecie na prezent dla komunię?
Jeśli zastanawiasz się nad tym jak zapanować nad szaleństwem komunijnym podpowiadam jak zaplanować, zorganizować, przeżyć duchowo i zapamiętać ten jedyny dzień w życiu dziecka, to zobacz jakie ja mam doświadczenia:
- Po co tak naprawdę jest ta komunia św.?
- Jakie są tradycje komunijne?
- Kiedy zacząć i jak zaplanować całą imprezę komunijną?
- Jak zaprosić gości i czy warto osobiście?
- Jak zaplanować menu dla alergika na komunię?
- Ciekawy pomysł na fryzurę komunijną dla komunijnej dziewczynki.
- Wszystko o prezentach: ile dać w kopertę oraz lista nietypowych upominków.
- Wszystko dla mamy dziecka komunijnego: jak zadbać o twarz 24h przed imprezą, jak się ubrać na komunię i jak się umalować.
- Po komunii: Czy zapłacić podatek od darowizny? Rozporządzać pieniędzmi z komunii?
Fot. India7 Network, Dennis Young, Andy Rogers, Choon Hong Yap