Książki dla dzieci,  Kulturalnie

Psierociniec i kocia kawiarenka – pomysł nie tylko na książkę

Moja średnia córka, Kinia, jest niezwykłą miłośniczką zwierząt. Nie tylko ma chomika, kota i dwa psy, które najchętniej zagłaskałaby z miłości, to jeszcze pomaga każdemu, które pomocy mogłoby potrzebować. Z tego powodu reanimowaliśmy już nietoperza (udało się!), myszkę (to już mniej), pomagamy dojść do siebie ślimakom z pęknięta skorupką, a na placu zabaw notorycznie budujemy zamki dla mrówek z mnóstwem patyków-mostów przewieszonych nad suchą fosą. Nic więc dziwnego, że na pytanie co chce robić w przyszłości zwykle pada: leczenie weterynaryjne albo hotel dla zwierząt. Ale przecież można jeszcze założyć psierociniec czy kocią kawiarenkę. Ha, nie wiecie co to? Warto najpierw poczytać. Najlepiej razem.

Psierociniec. Kocia lista życzeń, Agata Widzowska

Bohaterem trzech książek Agaty Widzowskiej jest pies Remik. W pierwszej, Psierocińcu, schronisku prowadzonym przez panią Dogmarę Merdalską, mieszkają w Szczekocinie u podnóża Gór Psowich, śledzimy losy psów, które podobnie jak Remik trafiły do schroniska. Kierując się mottem z listu znalezionego w butelce „Gdy słowa z sercem idą w parze, oczekuj pięknych, dziwnych zdarzeń” pies wierzy, że dzięki układanym wierszom pomaga on znaleźć kompanom domy. To dlatego w książeczkach roi się od wierszyków.

Kolejne psie przygody można poznać w drugim tomie pt. Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu. W tej części bohaterami są Budzeł i Śpiocheł, psy różne jak dzień i noc, ale kochające się jak rodzina, u której mieszkają. Kiedy Budzeł traci węch jego przyjaciel rusza w świat na poszukiwanie straconej możliwości wąchania i niuchania.

Za to czwarta, najnowsza część, Psierociniec. Kocia lista życzeń, nasz psi wieszcz zostaje porwany. Kto jednak chciałby ukraść pieska i jakie ma pobudki? Okazuje się, że wszystkiemu winny jest talent zwierzęcia do układania rymów. Każde zwierzę chce miłości, więc te, które nie mogą zleźć domu postanowiły pomóc przeznaczeniu i przymusić psa do lirycznego wywróżenia nowego domu tak jak to z innymi psierocińcowymi zwierzętami było.

Gdzie jesteś, Remiku?
Węszy każdy nos.
Dosyć tych wybryków,
przybądź i daj głos.
Świat bez ciebie traci smak,
słońce świeci byle jak!
Świat bez ciebie traci smak,
słońce świeci byle jak!

Te książki mają w sobie czar, który sprawia, że z przyjemnością czytają je zarówno dorośli dzieciom, jak i same dzieci. Są niezwykle wzruszające, a przygody piesków i kotów trzymają w napięciu oraz uczą czego tak naprawdę potrzeba zwierzętom: ludzkiej miłości. Sama karma i opieka, choć najlepsza, nie zastąpią ludzkiej miłości.

Cykl Kocia kawiarenka, Katarina Charman

W skład cyklu Kocia kawiarenka Katariny Charman wchodzą cztery książki:

  • Poppy i inne koty
  • Wielkie otwarcie
  • Kocie walentynki
  • Sekrety i tajemnice

Mimo to można bez problemu czytać każdą z tych części osobno, bo czytelnik zostaje dobrze poinformowany w każdym tomie o poprzednich losach Isli Palmer, jej ludzkiej i kociej rodzinie. Znajdziemy tu historię nastolatki, Isli, która totalnie zakochana jest w kotach. Pomaga często swojej mamie leczyć zwierzęta w lecznicy, ale ciągle jej mało. Niestety ze względu na pracę mama nie pozwala trzymać w domu zwierząt. Do tego zaczyna brakować miejsc w przytulisku dla zwierząt, do którego dotąd trafiały podrzucane dość często pod lecznicę zwierzęta. Dziewczyna wpada więc na pomysł, że można by było zrobić coś nowego: dom tymczasowy dla kotów połączony z kawiarenką. Stroną internetową zajęłaby się jej siostra, pieczeniem słodkości babcia i młodszy brat, za to ona i koleżanki marketingiem i pomocą w kelnerowaniu. Niestety nie zawsze wszystko idzie po ich myśli. Ale co to dla zakochanej kociary!

Co byście wybrali: psierociniec czy kocią kawiarenkę?