Od serca

Rodzeństwo a związek: czy ma to jakiś związek?

Jestem najstarsza z dwojga rodzeństwa, mój mąż z trojga. Dane statystyczne zawsze mnie ciekawiły, dlatego postanowiłam zrobić całkowicie zwariowane zestawienie pokazujące czy rodzeństwo – posiadanie go, bycie jedynakiem, bycie najmłodszym, średnim lub najstarszym – ma jakiś pływ na związek i czy najmłodszy woli wiązać się z najstarszym itp.

Kim jesteś?

Jako starsza siostra siostry mogę się wypowiedzieć trochę na temat relacji. Starsza siostra matkuje młodszej. Im więcej lat pomiędzy dziećmi tym bardziej to widać. Przez to prawdopodobnie do dziś lubię wszystko mieć pod kontrolą, a nawet bywam przemądrzała.

Młodsza siostra siostry, także moja, jest osobą, która lubi jak się o nią troszczą. Pełna uroku, uśmiechu, chociaż kapryśna. Uwielbia rywalizację, także damsko-męską, ale także prowadzenie za rękę. Jak 100% kobieta.

Starsza siostra brata to kobieta niezależna. Perfekcjonistka we wszystko co robi. Młodsza siostra brata – kobieca, wesoła, serdeczna. Zjednuje w mig sobie ludzi i ma wielu przyjaciół. Ale bywa osobą, która lubi spychać zadania na innych, polega na innych, nie na sobie.

Środkowe dziecko zwykle ma combo cech np. starszej siostry siostry czy młodszej siostry brata.

A jedynaczka? To kobieta elokwentna, towarzyska, ale wymagająca i kapryśna. Świat jest Twój i żadna ina kobieta nie ma w nim miejsca. No chyba że córka, a i to czasem trudno.

Pytania w ankiecie

Ankieta była bardzo krótka i zawierała tylko trzy pytania: kim z rodzeństwa jesteś, kim jest twój partner, jaka jest różnica wieku między wami. W dwóch pierwszych pytaniach odpowiedzi były następujące:

  • jedynaczka (jedynak)
  • najstarsza/najstarszy (różnica wieku powyżej 5 lat od kolejnego/najmłodszego)
  • najstarsza/najstarszy (różnica wieku poniżej 5 lat od kolejnego dziecka)
  • średnie dziecko (lub jednym z dzieci pomiędzy najstarszym lub najmłodszym)
  • najmłodsza/najmłodszy

Wyniki ankiety

Na ankietę odpowiedziało anonimowo 130 kobiet.

Jeśli chodzi o kobiety wyniki wyglądają następująco:

Jestem

Zaś partnerów tak:

Jestem

Korelacja, czyli kto z kim już o wiele bardziej chaotycznie:

Tak naprawdę kiepska byłam ze statystyki, ale chyba wychodzi na to, że największe szanse na bycie w parze mają ci, którzy posiadali rodzeństwo, a szczególnie najmłodsi mężczyźni w rodzinie. Trochę, jakby jednak mamusi szukali…

Poza tym to, czy jesteś najstarsza, najmłodsza czy środkowa z rodzeństwa raczej nie ma zbyt wielkiego wpływu na to jakiego z rodzeństwa faceta szukasz. W sumie liczy się tylko miłość.