Książki dla dzieci,  Książki dla młodzieży

Świat pełen nadziei. Poradnik dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze

Wokół nas dużo jest osób, realnych czy rzeczywistych, których działania mogą stanowić dla dziecka wzór do naśladowania. Wykorzystując swoje ulubione książki i opowiadania jako podstawę do zgłębiania tematów empatii, życzliwości i aktywizmu, Onjali Q. Rauf w swojej książce zaznacza kluczowe elementy i umiejętności, którymi charakteryzują się ich bohaterowie, a następnie zastanawia się, w jaki sposób wszyscy możemy rozwinąć podobne umiejętności. Onjali nie tuszuje prawdziwych problemów, takich jak bieda, dyskryminacja i niesprawiedliwość, bo przecież wezwaniem do działania jest zrozumienie i zrobienie czegoś, by im przeciwdziałać.

Jak zbudowana jest książka?

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy opisuje „sekret” wprowadzania zmian i uczynienia świata lepszym miejscem do życia. Tematy obejmują nadzieję, przyjaźń i życzliwość, a także zachęcają do rozwijania mięśnia empatii. Autorka uspokaja czytelnika, że jeśl martwi się tym, co dzieje się na świecie, oznacza to, że mu zależy. Sugeruje się, aby odwrócić negatywne uczucia i wykorzystać zmartwienia do wywołania pozytywnych działań.

Autorka często przywołuje fikcyjnych bohaterów, by ukazać ich kluczową rolę na jej życie. Są one używane jako przykłady kluczowych cech. Występują różne postacie, od przyjaciela Froda, Sama, z „Władcy Pierścieni” po superbohaterkę She-Ra z serialu telewizyjnego z lat osiemdziesiątych. Specyficzne cechy bohaterów są podkreślane jako coś, do czego można dążyć np. do zadawania pytań niczym TinTin.

W książce znajdziemy też wiele znanych osobistości świata nauki jak wielozadaniowego Alberta Einsteina, wytrwałą Gretę Thunberg. Czasem Rauf wspomina znanych sobie ludzi z jej otoczenia, którzy też mogą stanowić za przykład podczas jej licznych akcji dobroczynnych jak np. pomaganie uchodźcom w Calais czy aranżacja starych autobusów na noclegownie dla bezdomnych w Waszyngtonie.

Czego nauczy się młody czytelnik?

Kluczowe terminy i pojęcia, takie jak „aktywista” i „feministka”, zostały zdefiniowane w tekście. Dla przypomnienia na końcu książki znajduje się pełniejszy słownik, a także linki do zasobów i organizacji wymienionych w każdym rozdziale.

W całej książce znajdują się przerwy, w których czytelnik może zastanowić się nad własnymi obawami i aspiracjami. Jest też wezwanie do działania. To proste rzeczy, które można zrobić samemu, aby coś zmienić. Począwszy od pisania listów do osób sprawujących władzę, po po prostu bycie świadomym, kiedy przyjaciel potrzebuje pomoc.

Podsumowanie i komu polecam

Ciepła i zachęcająca książka o nadziei i wprowadzaniu zmian. Idealna do dzielenia się i zachęcająca do rozmów. Niezależnie od tego, czy zagłębisz się w jeden rozdział, czy przeczytasz od deski do deski. Ta książka dodaje sił młodemu czytelnikowi, bo nikt nie jest za mały, żeby dokonać zmian.

Oficjalna recenzja dla portalu Szkrabajki.pl