Książki dla młodzieży

Trzymaj się – książka o życiu po stracie przyjaciółki

Śmierć bliskiej osoby długo zostaje pośród żywych. Im bliższa jest relacja, tym dłużej przeżywa się żałobę. Czasem nigdy się ona nie kończy. Jednak życie toczy się dalej. Właśnie o takim życiu opowiada debiutancka książka Niny La Cour pt. „Trzymaj się”.

Fabuła

Historia rozpoczyna się latem, po samobójstwie Ingrid, i podąża za Caitlin przez cały rok – pogodzenia się ze śmiercią swojej najlepszej przyjaciółki i radzenia sobie z życiem bez niej. Ingrid zostawia swój dziennik, aby Caitlin mogła go znaleźć, a poprzez jego strony Caitlin musi zmierzyć się z rzeczywistością związaną z chorobą Ingrid i późniejszym samobójstwem. W trakcie Caitlin zyskuje lepszy wgląd w swoją przyjaźń z Ingrid oraz osobę Ingrid poza interakcjami Caitlin z nią.

Bohaterka

Siedemnastoletnią, przebywającą w żałobie Caitlin poznajemy na podstawie jej interakcji z innymi. Przed i po traumatycznym zdarzeniu. Będą to rodzice dziewczyny, jej nauczyciel fotografii, Ingrid, nowa dziewczyna w szkole i uparta koleżanka z klasy. To dzięki tym złożonym relacjom Caitlin zaczyna zdrowieć i iść do przodu. Sporo o jej stanie mówią też fotografie, które hobbystycznie robi. Chociaż dyskusja na temat obrazów w powieści czasami miała charakter nieco dydaktyczny, skutecznie oddawała stan emocjonalny Caitlin i odegrała kluczową rolę w jej żałobie po Ingrid.

Jednakże, choć jest to historia Caitlin, to właśnie Ingrid wywarła na mnie największe wrażenie. W Ingrid La Cour stworzyła złożoną i bardzo realną postać, dziewczynę kontrastów, pokazującą światu jedną stronę twarzy, a ukrywającą drugą. Ból i smutek Ingrid są wyraźnie wyczuwalne w jej listach, jednak uważam, że książka słusznie stworzyła ją jako postać, a nie tylko pretekst przemiany Caitlin.

Choroba psychiczna jest chorobą

Zdarza mi się słyszeć o niezrozumieniu dla cierpienia osoby chorej psychicznie. Że depresja to nie choroba. To wymysł naszych czasów, słabych ludzi, płatków śniegu. Przecież na to się nie umiera… a nie, czekaj…

Choroba psychiczna nie jest wyborem. Na szczęście „Trzymaj się” podchodzi do tematów chorób psychicznych i samobójstw z szacunkiem i uczciwością. Naprawdę doceniam uczciwość La Cour w pisaniu swoich bohaterów – pokazując, że ich przyjaźń nie była idealna i że zrozumienie tego było podstawą, aby Caitlin mogła opłakiwać i przebaczać.

Jeśli potrzebujesz pomocy

116 111- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
801 171 701 – Telefon Zaufania – Szkoła Bez Przemocy
800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

Podsumowanie

„Trzymaj się” to nie tylko wrażliwy portret żalu, ale pięknie napisana opowieść o uzdrowieniu i nadziei. To fascynujący i realistyczny portret samobójstwa nastolatki, tego, jak to się kończy dla tych, którzy zostali pozostawieni samym sobie, i jak mogą żyć dalej. Samobójstwo wpływa na życie tak wielu osób, a ta książka pokazuje to w szczery sposób. Pokazuje też jak ciężko o nim rozmawiać.