Poradniki

Zabobony w ciąży na wesoło

Ciąża. Jak tylko przestajemy wyglądać jak foczki, a zaczynamy jak słonie morskie, świat nieubłaganie stara się uchronić nas i nasze nienarodzone jeszcze dziecko od wszelkich przeciwności losu. Mimo, ze duża część społeczeństwa uważa się za katolików, a jeszcze większa za światłych ludzi, jeśli chodzi o zabobony, to nigdy nie słyszałam ich tyle co w czasach ciąży. Dotyczyć mogą one właściwie wszystkiego, a niestosowanie się do co niektórych grozi przynajmniej katastrofą nie mniejszą niż zderzenie planety z kometą. Na co więc możemy liczyć interpretując najbardziej znane polskie zabobony w ciąży i  okołociążowe?

Poznanie płci dziecka

Jeden rzut okiem na ciężarną i już znawczynie prastarych mitów potrafią wywnioskować co w brzuchu siedzi nie gorzej niż wytrawny analityk obrazów USG. Krosty na nosie? Przetłuszczające się włosy? Ziemista cera? Spora nadwaga i brzuch rozlany na całe ciało? Nie ma bata, to musi być dziewczynka! Nie od dziś bowiem wiadomo, że żeńskie płody odbierają matce urodę. Z zazdrości chyba. Jeśli dodatkowo zastaniemy ciężarną nad kawałkiem tortu czekoladowego z bita śmietaną to nawet machanie fotka ultrasonograficzną z bezapelacyjnie widocznym na niej penisem dziecięcia nie zmieni zdania otoczenia. Przecież medycyna czasem się myli, nieprawdaż?

Bezproblemowa pępowina

Przepis jest prosty: wystarczy nie nosić korali, rzemyków, kolii czy łańcuszków, a dziecko podczas porodu nie owinie się pępowiną. Nie wiem ile ja musiałam tego nosić, że syn owinął się dwa razy i dlaczego córki, mimo noszenia ozdób, nie słuchały się pradawnych prawd i nie miały tego problemu wcale.

Brak znamion

Jeśli jesteś osobą strachliwą i niezdarną to już żal mi twojego dziecka. Niechybnie narażasz je na posiadanie całej masy znamion w najmniej potrzebnych miejscach. Ale jest na to remedium: jeśli się przestraszysz/oparzysz nie dotykaj żadnej części ciała. W tych miejscach mogą objawić się u dziecka myszki, tętniaki i inne kwiatki.
Uważaj także na bezwiedne gapienie się w ogień w kominku, piecu, ognisko. Nawet z wpatrywaniem się w zapałkę lepiej uważać. Od zapatrywania się w płomienie dziecko może mieć przecież czerwone plamy na czole.

Anomalie związane z włosami

Ciężarna bezapelacyjnie może zapomnieć o wizytach w salonie fryzjerskim. Chyba że planuje rude dziecko, wtedy droga wolna, można zafarbować włosy. Obcinanie jest jednak niedozwolone. Nikt nie chciałby mieć przecież niemądrego dziecka. W związku z brakiem cięć i zmian kolorów zostaje przyszłej matce wyglądać gorzej i być posądzaną o posiadanie żeńskiego potomka (wyjaśnienie wyżej) w brzuchu albo nagminne tłumaczenie, że na głowie mamy modne ombre i zaczynamy zapuszczać włosy.
Męczy cię zgada? To powód do radości, twoje dziecko posiada już bujną czuprynę. Jeśli jednak nie masz problemu z pieczeniem w przełyku, można jeszcze coś na to zaradzić. Przytulanie włochatego psa nie mniej dobrze działa na pojawienie się owłosienia u noworodka. Jeśli podobają ci się łyse główki u dzieci polecam depilowanie się w ciąży lub choćby spoglądanie na księżyc, najlepiej w pełni. Fryzura a la Kojak gwarantowana.

Występowanie chorób

Genetyka nie ma nic tu do rzeczy. To, że twoja mama miała zeza, a ty jedno oko na Maroko, nie oznacza, że sprawa jest przesądzona i twoje dziecko skazane jest na wizytę u okulisty. Działamy prewencyjnie! Nie spoglądamy jak mama i babcia przez „judasza” w drzwiach, a dziecko nie będzie miało zeza.
Marzysz by radośni pląsać na bosaka w ciepły wiosenny deszcz, no może letni skoro na bosaka? Nie wiem jak to zrobisz, ale wystrzegaj się biegania po kałużach. Chyba nie chcesz narazić potomka na wodogłowie…
Otaczaj się nie tylko pięknymi rzeczami, ale także ludźmi. Od dziś zakaz na 9 miesięcy spoglądania nawet na nieprzystojnych mężczyzn, kobiety z brodą i trzecim podbródkiem, nie do końca sprawnych oraz, uwaga, osoby innej rasy. Chyba że masz zamiar urodzić ślicznego śniadego niemowlaczka, ale jak to wytłumaczyć rodzinie, w której nie ma afroamerykańskich korzeni?

Wpływ na charakter dziecka

Spokojne dziecko jest na wagę złota. Która z mam nie chciałaby już pierwszej nocy po porodzie spać nieprzerwanie osiem godzin zamiast budzić się z zegarkiem w ręku z powodu karmień, kolek, ząbkowania, sikania, koszmarów nocnych itd. bez pomocy cudownych syropków nasennych? By zaradzić spaniu jak zając pod miedzą należy wystrzegać się słońca. Opalanie owszem, jest niewskazane w ciąży, ale samo patrzenie na słońce może powodować późniejsze zombie-noce.
Rosnący brzuch często bywa problemem. Ciężko zawiązać buty, są problemy z mieszczeniem się w drzwiach, łatwiej się czymś pochlapać. Podniosę tylko ostatnią kwestię: plamy. Szczególnie te z wody, pojawiające się podczas zmywania naczyń czy prania, bywają niebezpieczne. Woda równa się co? Wóda! Suchy brzuch to stuprocentowa pewność trzeźwości naszej latorośli.

Śmierć noworodka lub przedwczesny poród

Śmierć i podatki to jedyne stałe w naturze. By oszukać to pierwsze, nie wolno nic kupować przed porodem. Niestety z fiskusem nie będzie tak łatwo.
Jeden z niewielu zabobonów, który doczekał się naukowego udowodnienia, to ten dotyczący zakazu wieszania prania czy firanek. Lekarze potwierdzają zgodnie, że podnoszenie rąk może spowodować naciągnięcie więzadeł, na których zawieszona jest macica, a to może stanowić zagrożenie ciąży. Zbyt długie trzymanie rąk w górze może powodować zaburzenia krążenia, co może być przyczyną utraty równowagi, a nawet omdleń. Dodatkowo gdy stoi się na krześle czy drabince, wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do groźnego w skutkach upadku.

Zapewnienie szczęścia

Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i szczęście. Powyższe zalecenia starszyzny plemiennej dotyczyły zdrowia, zajmijmy się teraz pokrótce przynoszącymi szczęście. Utarło się twierdzenie, że kobieta ciężarna nie może być niczyją chrzestną, gdyż dziecko w jej brzuchu zachowa się jak wampir i wyssie z chrzczonego dziecka całe szczęście. Nie tego przecież pragniemy dla własnego chrześniaka, trzeba więc przełknąć honor i odmówić rodzicom dziecka tego zaszczytu.
Ciężarna nie powinna tez przechodzić pod drabinami, znakami, słupami łączonymi belką, a szczególnie sznurami od prania. Przesąd o nie przechodzeniu pod drabiną wziął się z tradycji: kiedyś każdy zbrodniarz egzekucją przechodził właśnie pod drabiną i stąd też ludzie unikali przechodzenia pod nią myśląc, że to przynosi pecha. Przesąd ten przeniósł się na nie przechodzenie pod wszystkim, tak na wszelki wypadek. Dla ciężarnych listę zakazanych ścieżek poszerzono o sznury do bielizny, co ma związek z przytoczoną wyżej korelacją sznur-pępowina.

ULUBIONE

Nie wolno ciężarnej niczego odmówić, gdyż spowoduje to, iż w domu zaczną grasować myszy (!) i poczynią nieopisane szkody. Chciałam przetestować na szefie i poprosić o podwyżkę, ale aż taka odważna jednak nie jestem.

Bezproblemowych ciąż życzę, a nieszczęściom a kysz! i trzy razy spluwam przez lewe ramię.