Nie piernicz! – 3 przepisy na bożonarodzeniowe ciasta, które zawsze się udają
Święta to nie tylko zapach choinki czy ryba na wigilijnym stole. To także słodkości. Dla dzieci zwykle wystarczy czekolada, ale my, dorośli, lubimy posiedzieć sobie przy gorącym napoju (najlepiej kawy z ekspresu na kapsułki, bo sama się zrobi), pogadać i uraczyć się przepysznymi ciastami i ciasteczkami. Na pieczenie pierników wprawdzie trochę za późno, ale nie tylko korzenne ciastka kojarzą mi się z Bożym Narodzeniem. Niekwestionowanymi dodatkami do bożonarodzeniowych ciast są przecież migdały i orzechy, mak czy żurawina. Przedstawiam trzy szybkie i nie do zepsucia – nawet przeze mnie – przepisy na wspaniałe wypieki z ich udziałem!
Makowiec z orzechami
Makowiec jest chyba pierwszym ciastem, które robiłam samodzielnie i które, gdyby nie interwencja mamy, wyszłoby niejadalne. Wszystko z powodu olejku migdałowego, którego ja dałabym całą dużą buteleczkę. Na szczęście dla mnie, ciasta i biesiadników olejek udało się zebrać łyżka, bo w porę rodzicielka zauważyła jak szczodrze leję aromat do miski.
Składniki:
- 300 g mąki tortowej
- 300 g cukru pudru
- 300 g tłuszczu (masło lub margaryna, miękkie)
- 300 g dwukrotnie zmielonego maku
- 3 jajka
- kilka kropel olejku migdałowego
- 50 g rodzynek
- 100 g orzechów włoskich
- 1 łyżka cynamonu
- 2 łyżki kawy rozpuszczalnej
- 1 mały proszek do pieczenia
Cukier rozetrzeć z tłuszczem, dodać żółtka. Białko ubić. Mak sparzyć i zemleć dwa razy. Dodać do masy wszystkie składniki i utrzeć. Pod koniec dodać białko i proszek do pieczenia. Delikatnie wymieszać. Po wlaniu do formy posypać pokrojonymi w małe kawałki orzechami włoskimi. Piec w 180°C ok. 40 minut.
Placek z żurawinami
Żurawinę suszoną, podobnie jak rodzynki, ciężko znaleźć w moim domu, bo mam takie trzy bakaliożerne stwory, które zawsze znajdą każdą świeżo kupioną paczkę. Jednak za świeżą żurawiną tak nie przepadają, w związku z czym mam szansę choćby odrobinę trzymać w zamrażarce. Zebrana latem idealnie nadaje się na zimowe ciasta, takie jak placek z żurawinami.
Składniki:
- 2 szklanki świeżych lub rozmrożonych żurawin
- 1,5 szklanki cukru
- 2 szklanki mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 kostka masła
- 2 jajka
- 1 ekstrakt wanilii lub 1 cukier waniliowy
- 1/2 szklanki mleka
Żurawiny posiekaj (najlepiej w melakserze), dodaj pół szklanki cukru, wsyp na sito i pozostaw do odsączenia. Wymieszaj mąkę , proszek do pieczenia i sól w misce . Połącz masło i pozostały cukier aż będzie puszystą masą, dodając po jednym jajku. Dodaj ekstrakt lub cukier waniliowy, a następnie partiami mąkę i mleko.
Ciasto podziel na trzy części. Ułóż na blasze (najlepiej keksówka) warstwami: ciasto, żurawina, ciasto, żurawina, ciasto. Pamiętaj, by rozłożyć żurawinę w miarę równomiernie i zostawić ok 1 cm brzeg samego ciasta. Piec ok. godziny w nagrzanym do 180 °C piekarniku (do suchego patyczka).
Migdałowe muffinki z gruszką
Na moim pierwszym mieszkaniu posiadaliśmy piekarnik gazowy. Dla mnie porażka – nie potrafiłam nic w nim upiec! Albo wychodziły zakalce (wyobraźcie sobie 7 biszkoptów, każdy w innym kolorze, o grubości 3 mm na tęczowy tort urodzinowy…) albo murzynki, które nie miały nimi być (czyli ciasta jak z solarium – spalone). Na szczęście odkryłam muffinki i od tego czasu są one hitem! Podstawowy przepis na ciasto można dowolnie modyfikować dodając zamiast przypraw czy gruszki np. inny owoc, kokos, kakao, bakalie, mak itd., a one zawsze są pyszne.
Składniki na 12 muffinek
Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody
- pół szklanki oleju
- niepełna szklanka mleka
- 2 jajka
- przyprawy: 1 łyżeczka cynamonu, ½ łyżeczki imbiru, ¼ łyżeczki kardamonu, 1 cukier waniliowy, 1 olejek migdałowy
- 1 szklanka migdałów (słupki lub płatki)
- 3 gruszki
Kruszonka:
- 1/3 szklanki mąki
- 5 łyżek masła
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki migdałów (słupki lub płatki)
Wymieszaj oddzielnie produkty sypkie i płynne. Wymieszaj je szybko razem, by ciasto było półpłynne. Dodaj pokrojone w średnią kostkę gruszki i wymieszaj. Nałóż łyżką do silikonowej formy na muffinki lub wyłożonej papilotkami metalowej formy/foremek. Przygotuj migdałową kruszonkę – można albo rozetrzeć masło z mąką i cynamonem w palcach lub posiekać nożem, na końcu dodać migdały i wymieszać. Posypać muffiny kruszonką. Piec w nagrzanym do 180 °C piekarniku ok. 20 minut, aż do suchego patyczka.
Uwaga, alergicy!
W przepisach są orzechy, mleko, masło i jajka. Mleko można zastąpić mlekiem sojowym czy migdałowym, masło margaryną, a białko jajka (a nawet całe jajko) łyżeczką mąki ziemniaczanej. Ciasta wychodzą trochę twardsze, ale wychodzą. Z orzechów oczywiście można zrezygnować.
Nie można jednak zrezygnować z kawy! Do takich słodkości najlepsza jest delikatna, ale wyrazista czarna kawa, którą łatwo zrobić mając ciśnieniowy ekspres do kawy na kapsułki (chyba najwygodniejszy) lub przelewowy.
Wpis zawiera link reklamowy.
Fot. 1 yoppy ,Fot. 2 John, Fot. 3-6 Whiney, Fot. 7 Wendy, Fot. 8 jamieanne, CC BY-SA 2.0
W tekście znajduje się link reklamowy.