Poradniki,  Zdrowie

Czy dzieci powinny nosić maseczki ochronne?

Oficjalne wytyczne zdrowotne dotyczące noszenia osłon na twarz podczas pandemii wirusa COVID-19 powodują, że zaczynamy nosić prewencyjnie maseczki. Jednak niektórzy rodzice zastanawiają się, czy ich dzieci powinny nosić maski, gdy wychodzą na zewnątrz. Krótko mówiąc, odpowiedź brzmi „to zależy”.

Dzieci powyżej 2 roku życia i noszenie maseczek

Według np. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w USA dzieci w wieku 2 lat i starsze powinny nosić „zasłony na twarz”, gdy znajdują się w „otoczeniu społecznym”, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Według ich wytycznych nakrycia twarzy najlepiej jeśli są wykonane z tkaniny (można je zrobić samodzielnie nawet z t-shirta, bawełnianego komina czy apaszki!). Wszystko dlatego, by maski chirurgiczne lub N-95 używały osoby chore i związane ze służbą zdrowia.

Dlaczego dzieci powinny nosić maski?

Teoretycznie przecież dzieci nie chorują lub chorują bezobjawowo. Ale to tylko teoria, bo jednak są już przypadki śmierci nawet noworodków. Wieczne dotykanie wszytego, łącznie z twarzą, lizanie, ślinienie się, kichanie itd. sprawia, że dzieci są bardziej narażone na rozprzestrzenianie wirusa. To dlatego dzieci powinny nosić maski tak często, jak to możliwe. Zmniejszy to także rozprzestrzenianie się wirusa przez właśnie dzieci.

Dzieci poniżej 2 roku życia i noszenie maseczek

Niemowlęta i małe dzieci mają mniejsze drogi oddechowe. Oddychanie przez maskę może być dla nich trudniejsze. Używanie maski u niemowlęcia może zwiększyć ryzyko uduszenia czy zadławienia. A przecież nawet zabawki mają sznurki o określonej długości – by dziecko się nie poddusiło samo.

Według dziennika Pediatrics niezamierzone uduszenie jest główną przyczyną obrażeń i śmierci niemowląt. Najczęściej zdarza się to podczas snu dziecka, ale płócienna maska na twarz może również zaburzać oddychanie. Młodsze niż 2-letnie dziecko nie potrafi często jeszcze poinformować rodzica, że coś je dusi.

Osoby niepełnosprawne a noszenie maseczek

Tak naprawdę nikomu, kto nie jest w stanie samodzielnie zdjąć maski, nie powinniśmy nakładać masek. Dlatego też niepełnosprawni ruchowo czy psychicznie, niezdolni do ściągnięcia takiej maseczki, nie powinni też jej nosić.

Ale czy maseczki działają?

Nie ma konkretnych dowodów sugerujących, że noszenie masek przez masową populację ma jakąkolwiek potencjalną korzyść. W rzeczywistości istnieją dowody sugerujące coś przeciwnego w niewłaściwym użyciu maski lub jej prawidłowym założeniu – ostrzega dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu ratownictwa medycznego WHO.

Pamiętajmy, że świat stoi w obliczu znacznego niedoboru środków ochrony osobistej dla pracowników pierwszej linii – w tym masek, rękawiczek, fartuchów i osłon twarzy – a ochrona naszych pracowników opieki zdrowotnej musi być najwyższym priorytetem w korzystaniu z tych środków ochrony osobistej. Jak możecie – zróbcie maskę samodzielnie lub używajcie wielorazowej. Przy tym warto dodać, że już po pół godzinie taka maseczka jest wilgotna od naszej śliny z wydychanego powietrza i należałoby ją zmienić, bo wilgotna maseczka kompletnie nie działa.

Maski są zalecane, ponieważ mogą zapobiegać kroplom śliny, które nieuchronnie rozpylają się, gdy rozmawiamy, śpiewamy, śmiejemy się, kichamy, kaszlem, śpiewamy lub w inny sposób otwieramy usta. Owszem, wirus przez materiał przejdzie, ale ma utrudnione zadanie. Ważne, by dopasować wielkość maseczki. Źle dopasowane maski są uważane za mniej skuteczne – i trudno jest odpowiednio dopasować twarz małego dziecka. Nawet maski o rozmiarach dziecięcych są zbyt duże dla mniejszych dzieci.

Zobacz też mity o noszeniu maseczek.

Zrób sam maseczkę!

Ja zrobiłam własne maseczki szyjąc, ale są też sposoby bez szycia!

Do wykonania maseczki potrzebujesz:

  1. Ściereczki z mikrofibry/filtr do kawy/filtr węglowy/włóknina.
  2. Ściereczki, podkoszulka, chusty lub innego materiału z bawełny. Wersja szybka może wymagać tylko ręcznika papierowego!
  3. Dwóch gumek recepturek/gumki pasmanteryjnej/troczków (sznurówka, cienki kawałek materiału itp.)
  4. Opcjonalnie zszywacz do papieru.

Wykonanie bez szycia:

  1. Z bawełnianego materiału wytnij kwadraty o długości boków ok. 20-30 cm. Taka wielkość zwykle jest odpowiednia, aby zakryć nam nos i usta u osoby dorosłej.
  2. Przetnij ściereczkę z mikrofibry na cztery części lub wytnij mniejszy niż 35 cm kwadrat z filtru do kawy/filtru węglowego.
  3. Na środku bawełnianego materiału połóż jedną część wyciętej ściereczki z mikrofibry lub filtru.
  4. Złóż bawełniany materiał w poziomie na trzy części. Jeśli używasz ręcznika papierowego możesz go spiąć zszywkami.
  5. Na brzegi złożonego materiału załóż gumki recepturki. Całość będzie wyglądała jak cukierek.
  6. Nadmiar materiału z brzegów włóż do środka, gumka będzie „uszami” maseczki.
  7. Maseczka jest gotowa

Wykonanie z szyciem:

  1. Z bawełnianego materiału wytnij kwadraty o długości boków ok. 20-30 cm. Taka wielkość zwykle jest odpowiednia, aby zakryć nam nos i usta u osoby dorosłej.
  2. Wytnij taki sam kwadrat z filtru do kawy/filtru węglowego/włókniny. Możesz zrobić dwie warstwy, czyli dwa takie kwadraty.
  3. Złóż razem wszystkie kwadraty.
  4. Zrób przeszycie wzdłuż dolnej i górnej krawędzi, aby połączyć ze sobą dwie warstwy włókniny.
  5. Złóż w harmonijkę poziomo i przeszyj.
  6. Z każdej strony podłóż gumkę (odmierz odpowiednią długość), którą zaczepisz na ucho lub troczki, a następnie przeszyj.
  7. Maseczka jest gotowa

Wykonanie maseczki z kieszonką na filtr, z szyciem:

  1. Z bawełnianego materiału wytnij dwa kwadraty o długości boków ok. 20-30 cm lub prostokąt 25×50 cm. Taka wielkość zwykle jest odpowiednia, aby zakryć nam nos i usta u osoby dorosłej.
  2. Wytnij taki sam kwadrat z filtru do kawy/filtru węglowego/włókniny. Możesz zrobić dwie warstwy, czyli dwa takie kwadraty.
  3. Złóż razem wszystkie kwadraty materiału lub zegnij prostokąt wzdłuż dłuższej krawędzi, aby z przodu połączyły się jej brzegi. Ich nie zszywamy z sobą. Mogą być na zakładkę (jeden na drugim).
  4. Zrób przeszycie wzdłuż dolnej i górnej krawędzi, aby połączyć ze sobą dwie warstwy.
  5. Złóż w harmonijkę poziomo i przeszyj po bokach.
  6. Z każdej strony podłóż gumkę (odmierz odpowiednią długość), którą zaczepisz na ucho lub troczki, a następnie przeszyj.
  7. Wycięty filtr możesz wymieniać poprzez otwór na przedzie maseczki.
  8. Maseczka jest gotowa.

Jak założyć maseczkę?

  1. Przed dotknięciem maski oczyść ręce mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym.
  2. Wyjmij maskę z opakowania i upewnij się, że nie ma widocznych przetarć ani dziur po obu stronach maski.
    Określ, która strona maski jest na górze. Strona jednorazowej maski, która ma sztywną, zginaną krawędź, jest górą i ma kształt dopasowany do kształtu nosa.
  3. Określ, która strona maski jest z przodu. Kolorowa strona maski jest zwykle z przodu i powinna być skierowana w Twoją stronę, a biała strona dotyka twojej twarzy.
  4. Postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej dla używanego rodzaju maski.
    • Maska na twarz z pętlami na uszy: Trzymaj maskę za pętle i załóż za uszy. Umieść pętlę wokół każdego ucha.
    • Maska na twarz z troczkami do wiązania: Umieść maskę na wysokości nosa. Troczki umieść na czubku głowy i zawiąż. Dolne troczki wiąż na szyi.
  5. Uformuj lub przyciśnij sztywną krawędź do kształtu nosa.
  6. Przeciągnij spód maski przez usta i podbródek.
  7. Unikaj dotykania maseczki dłońmi.

Zalecenia WHO wraz z infografiką.

Co zamiast maseczki dla małego dziecka?

Najlepiej byłoby z dzieckiem nie wychodzić w miejsca publiczne – to raz. A jeszcze lepiej wcale, ale sama wiem jak dzieci ciągnie choć na spacer dookoła bloku. Szczególnie jak jest ładna pogoda. Ale przecież nie będziesz dezynfekować wszystkiego, zanim dziecko tego nie dotknie. To nierealne! Naprawdę uważasz, że osoba idąca 2 m przed Tobą nie kichnęła na poręcz, w którą stuka maluch, listki krzewów, z których dziecko chce zrobić wiosenny bukiecik? No właśnie. Ufać możemy tylko sobie.

Jeśli musisz zabrać swoje dziecko w miejsce publiczne, ważne jest, aby omówić, jak prawidłowo nosić maskę, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Tak jak kiedyś walka o zakryte uszy w czapeczce, tak teraz do znudzenia powtarzajmy, że maski zakrywają nos i usta i że ich nie powinno się dotykać.

Fot. Olgierd Rudak, CC BY 2.0