Zdrowie

Mity na temat noszenia maseczek na twarzy

Na początku 2020 roku, zanim koronawirus (COVID-19) zaczął rozprzestrzeniać się po całym świecie jak pożar, wiele osób nie miało pojęcia, że można nosić coś na twarzy i żyć, oddychać, pracować. Tak jak robią to choćby chirurdzy. W krajach azjatyckich ludzie są przyzwyczajeni do noszenia masek na twarz z wielu powodów: zdrowia, chorób sezonowych, smogu. Ja za to słyszę od moich pobratymców, że maseczki nic nie dają, są szkodliwe, a ich noszenie to pogwałcenie praw. Jednak trzeba przyznać, że jakoś w tym roku nawet mniej przeziębionych dzieci widzę, więc chyba to nie do końca tak źle jest. Dlatego pragnę obalić kilka mitów związanych z noszeniem maseczki:

Mit 1: Maski nie chronią przed rozprzestrzenianiem się COVID-19

Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco dowiedli, że zakryte nawet wilgotną osłoną usta potrafią zatrzymać większość kropelek wydychanych przez noszonego (źródło). Skuteczność masek w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się COVID-19 opiera się na ich zdolności do zatrzymywania kropelek wytwarzanych podczas oddychania, mówienia, kichania lub kaszlu przed parowaniem do atmosfery i dalszym rozprzestrzenianiem się. Jeśli pozwolisz im się rozprzestrzeniać, więcej ludzi zostanie zarażonych.

Mit 2: Maski na twarz nie dają żadnych korzyści noszącemu, tylko innym

Poza dowiedzioną wyżej korzyścią dla innych, noszący także ma pewne benefity z tego tytułu. Fundacja AARP, działająca głównie dla osób 50+, zwraca uwagę, że zmniejszenie ryzyka transmisji powoduje także to, że nawet ci, którzy jeszcze nie wiedzą, że są zarażeni, mogą chronić innych. Przez to pośrednio np. chronimy własne miejsca pracy, bo im mniej zarażeń, tym mniejsza możliwość, ze wybuchnie ognisko właśnie w Twojej firmie.

Mit 3: Materiałowe maski są do niczego

Mimo że maski można podzielić na wiele podkategorii, na rynku są generalnie trzy rodzaje masek:

  • Maski z tkaniny: są wielokrotnego użytku, gruba, gęsto tkana bawełna, która chroni użytkownika i osoby w pobliżu. Ta maska ​​jest często używana w miejscach publicznych, takich jak sklepy spożywcze, środki transportu publicznego i urzędy. Maski materiałowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się dużych kropel i zatrzymują wydychanie drobnych kropelek zwanych aerozolami, które rozprzestrzeniają się głównie podczas mówienia.
  • Chirurgiczne maski: jednorazowe luźne maski przeznaczone do użytku medycznego w celu zapobiegania dużym kroplom płynów ustrojowych, które mogą być zakażone.
  • Maski N95: chronią przed drobnymi cząstkami zawieszonymi w powietrzu. Tego typu maski są często używane w placówkach opieki zdrowotnej.

Według dostawcy usług zdrowotnych, Mayoclinic.org, maski z tkaniny zapewniają odpowiednią ochronę, tworząc barierę, która powstrzymuje rozprzestrzenianie się zakażonych kropelek poprzez kaszel, kichanie lub rozmowę.

Mit 4: Ważne, by nosić maskę tylko na ustach

Badania potwierdzają skuteczność masek w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, efekt ten zależy od tego, jak prawidłowo stosowana jest maska. Lisa Lockerd Maragakis, lekarz medycyny, pisząca dla Hopkinsmedicine.org, podaje kilka wskazówek dotyczących noszenia maski:

  • Umyj ręce mydłem i wodą przed i po dotknięciu maski na twarz.
  • Zakładając maskę, dotykaj tylko pasków na krawędzi.
  • Upewnij się, że maska ​​prawidłowo zakrywa nos, usta i podbródek.
  • Upewnij się, że po założeniu maski nadal możesz oddychać i rozmawiać.

Mit 5: Stojąc na przystanku nie muszę nosić maseczki. W końcu to nie pomieszczenie zamknięte

Maskę należy nosić we wszystkich miejscach, w których ryzyko przeniesienia koronawirusa jest wysokie. Obejmuje to wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne miejsca publiczne, w których prawdopodobnie przebywasz w pobliżu osób spoza gospodarstwa domowego.

Mit 6: Pranie maseczek wielokrotnego użytku nic nie daje

Oczywiście, jednorazowe maseczki nie nadają się do prania, bo ich materiał nie jest odpowiedni do prania w wysokich temperaturach, jednak materiałowe maseczki wielorazowe to co innego. Maskę z tkaniny pierzemy zawsze, gdy się zabrudzi, a przynajmniej codziennie. Można ją dołączyć do zwykłego prania lub prać ręcznie. Ważne jest, aby upewnić się, że maska jest całkowicie sucha przed jej założeniem, ponieważ CDC mówi, że mokra maska jest trudna do oddychania, a także nie jest tak skuteczna jak sucha. Jeśli masz jednorazową maskę na twarz, wyrzuć ją po jednorazowym założeniu.

Mit 7: Testy maseczek są niewystarczające

Skuteczność produkowanych masek na twarz ocenia się na podstawie kilku testów. Na podstawie tych testów skuteczna maska ​​na twarz zapobiega rozprzestrzenianiu się cząstek aerozolu z dróg oddechowych z jednej osoby na drugą. Testy obejmują:

  • Opór oddychania: odnosi się do tego, jak ciężko oddycha osoba nosząca maskę. Skuteczna maska ​​to taka, która pozwala noszącej ją osobie swobodnie oddychać.
  • Skuteczność filtracji cząstek: Mierzy skuteczność maski w zatrzymywaniu cząstek po obu stronach. Odnosi się to do proporcji cząsteczek, którym maska ​​może przejść przez błonę.
  • Odporność na zamoczenie: sprawdza się, jak skutecznie maska ​​zapobiega przedostawaniu się kropelek poruszających się z dużą prędkością na drugą stronę.
  • Palność: ocenia, jak łatwo rozprzestrzeniłby się płomień, gdyby maska ​​się zapaliła. Jest to niezbędny środek, ponieważ materiał, który szybko rozprzestrzenia płomień, prawdopodobnie spowoduje poważniejsze obrażenia w krótkim czasie.
  • Skuteczność filtracji bakteryjnej: testuje skuteczność maski pod względem filtrowania mikroorganizmów.

W domu jedną z najskuteczniejszych metod testowania skuteczności maski na twarz jest test dopasowania w świetle. Aby wykonać ten test, zapal zapałkę, a następnie spróbuj ją zdmuchnąć w masce. Dobra maska nie pozwoli nawet poruszyć się płomieniowi, a tym bardziej go zgasić

Mit 8: Maska mnie dusi, nie mogę jej nosić

Skoro maska nie pozwala zdmuchnąć świeczki, to może utrudniać oddychanie. CDC cząsteczki CO2 są na tyle małe, że mogą przedostać się przez jakąkolwiek osłonę twarzy lub tkaniny, w przeciwieństwie do wirusa wywołującego COVID-19, który jest znacznie większy niż cząsteczki CO2 i nie może łatwo przejść przez maskę z tkaniny.

Dlatego osoby z kłopotami z oddychaniem, małe dzieci, osoby pracujące przy maszynach, w przypadku których maska stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz osoby nieprzytomne, niemogące samodzielnie zdjąć maski nosić jej nie powinny. Osoby z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak autyzm, zespół stresu pourazowego i uraz fizyczny, mogą uznać noszenie masek za przerażające, powodując przeciążenie sensoryczne, niepokój lub ataki paniki. W przypadku osób niedosłyszących noszenie maski może uniemożliwić czytanie z ust.

Ale przecież nie tylko maska pomaga w walce z transmisją wirusa. Walka z koronawirusem to podejście wielotorowe. Dlatego ważne jest, aby noszeniu masek towarzyszyły inne środki, takie jak mycie rąk mydłem i wodą lub stosowanie środka odkażającego do rąk. Chociaż maska ​​na twarz chroni przede wszystkim nos i usta, można również osłonić oczy za pomocą okularów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się aerozoli. Warto nosić przyłbicę nawet na całą twarz i unikać dotykania twarzy

Mit 9: Noszenie przyłbicy nie ma sensu

Tak, bo eksperci ds. zdrowia podkreślają potrzebę noszenia maski nawet wtedy, gdy jest już używana osłona twarzy. Środek ten jest konieczny, ponieważ osłona nie może wchłaniać kropelek tak jak maska. Otwór poniżej brody pozwala na ucieczkę zarazków do powietrza, które mogą zarazić innych. Przyłbica to zwykle przezroczysty panel termoplastyczny z elastyczną opaską lub regulowanym paskiem. Pasek utrzymuje panel na miejscu, przytrzymując czoło za pomocą nakrycia głowy, nie pozostawiając między nimi odstępów. Aby prawidłowo nosić tarczę, musisz upewnić się, że panel osłony dobrze sięga, aby zakryć podbródek i zakrzywienie po bokach twarzy. To dlatego półprzyłbice, zakrywające tylko trochę nosa czy ust, na niewiele się przydają.

Mit 10: Tyle osób nosi maseczki, od tak dawna, że wirus musi być ściemą, bo dawno by wymarł

Ile osób musi nosić maski, aby zmniejszyć transmisję społeczną? Naukowcy Z Uniwerytetu w Kaliforni ustalili, że co najmniej 80% populacji musi nosić maski, aby zapewnić odpowiednią ochronę społeczności. Przewidują, że 80% populacji noszącej maskę miałoby bardziej pozytywny skutek niż przymusowa blokada. Badanie przeprowadzone przez Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) przewiduje, że liczba zgonów może zostać znacznie zmniejszona, jeśli większość populacji nosi maski.

Fot. Brenda Kochevar, CC BY-ND 2.0

Wpis powstał przy współpracy z Dequimachine.com