Rasizm i nietolerancja. NIE!
Niby sytuacje kryzysowe, jak choćby kwarantanna i strach przed koronawirusem, powinny scalać ludzi, jednak z tego co widzę, strach wzmacnia strach, niepotrzebnie ożywają dawne niechęci i powielane są stereotypy. W obecnych czasach mamy nie tylko plagę wirusa, ale i rasizmu czy nietolerancji. Jedynym skutecznym sposobem na walkę z dwoma ostatnimi jest edukacja i wyjaśnianie tego, iż inność pod względem rasy, wyznania, wyglądu, kultury czy też orientacji seksualnej, nie jest niczym złym, groźnym, szkodliwym dla innych. Skoro o edukacji mowa, to najlepiej zacząć od własnych dzieci, a najlepiej uczyć z pomocą ciekawych książek. Takich jak „Rasizm i nietolerancja. NIE!”, autorstwa Florence Dutheil i Henriego Fellnera, która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Muchomor.
Jak wygląda książka?
Książka ta ma formę komiksowego poradnika dla opiekunów. Pełna jest obrazków i wyraźnego, dużego liternictwa. Dzięki temu w przystępny, jasny i ciekawy sposób autorzy wyjaśniają dziecku trudne nawet dla dorosłych pojęcia jak rasizm czy nietolerancja. Dużo jest przykładów, komentarzy. Każdy dział kończy jedno podsumowujące zdanie, wyróżnione na czerwono. Nietrudno go nie zauważyć.
Poznajcie bohatera, Michała
Naszym przewodnikiem i narratorem jest chłopczyk o imieniu Michał. Na własnym przykładzie wyjaśnia takie kwestie jak różnice w kolorze skóry, w wyglądzie, charakterze, czy też wyznaniu. Sam należy do nieprzeciętnych pod każdym względem osób: ma rude włosy, okulary na nosie, różowe tenisówki, sepleni, ma dziwny charakter i hobby, gdyż interesuje się kolejkami. To on zabiera małego czytelnika wyprawę po swoim dziecięcym świecie.
O czym jest książka „Rasizm i nietolerancja. NIE!”
Niespełna 40-stronicowa pozycja odpowiada na wszelkie pytania dotyczące zagadnienia odmienności i inności, jakie to mogą się pojawić w umyśle najmłodszych. Pytania, które my, dorośli często zbywamy: dlaczego ten ktoś ma inny kolor skóry, czemu dziwnie mówi, czy ja też mogę jeździć na wózku inwalidzkim (sprawdź jakie kłopotliwe pytania o niepełnosprawność zadały mi kiedyś moje dzieci). Pokazuje, że pytania rodzą strach przed nieznanym, a on może doprowadzać nie tylko do zdziwienia innością, ale i nietolerancji dla odmienności, czy wreszcie nienawiści względem tych, którzy różnią się od nas.
Dla kogo jest ta książka?
Temat nietolerancji i rasizmu wydaje się trudny, jednak ta publikacja pokazuje, że nawet kilkulatek jest w stanie dowiedzieć się o niej konkretnych informacji. Siłą książeczki jest prostota przekazu. Nie tylko bohater mówi tak, by zrozumiało go dziecko, ale nawet rysunki są tu raczej schematyczne, a nie realistyczne, a sytuacje krótkie, opisy zwięzłe, przez co dziecko nie zdąży znudzić się tematem. To książka nie tylko dla opiekunów jak rodzice, dziadkowie czy nauczyciele, ale także dzieci, które same potrafią czytać.
„Rasizm i nietolerancja. NIE!”, to książeczka która bez wątpienia jest pozycją niezwykle ważną i potrzebną w naszych czasach. Czasach, które coraz częściej ponownie nawołują do rasizmu, nietolerancji, walki z innością. Jak pamiętamy z historii, nigdy nie prowadziło to do niczego dobrego. Wierzę, że nawet w trudniejszych czasach uda się zbudować społeczeństwo, które zamiast podnosić na innych od siebie rękę, będzie w stanie im ją podać.
Ciekawe książki w podobnej tematyce:
- Mamo, co by było, gdyby…, Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko, Wydawnictwo Sensus
- Jak rodzić sobie z uczuciami (książki dla młodszego czytelnika), w tym szczególnie To ja! Historyjki które dodają pewności siebie, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
- Gorzka czekolada, Prószyński Media (dla młodzieży)
- Powiedz komuś!, Elżbieta Zubrzycka, Agnieszka Żelewska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
- Zły dotyk. NIE! Delphine Sauliere, Gwénaëlle Boule
Niespodzianka! Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Muchomor czytelnicy kupujący na stronie www.muchomor.pl na hasło KONFABULA otrzymują 50% rabatu na zakupy. Rabat mozliwy tylko w dniach 1-7 lipca 2020.