Poradniki,  Zakupy

Dlaczego warto kupować drewniane zabawki?

Plastik i chińszczyzna otaczają nas zewsząd w sklepach z zabawkami oraz we własnym domu. Nie ma chyba żadnej małej dziewczynki, która na widok brokatowego różowego zestawu do picia herbatki z misiami nie westchnie głęboko czy chłopca, który odmówi zabawy plastikowym wozem strażackim. Jednak bardzo często są to zabawki na jeden sezon, a te bardziej trwałe kosztują krocie. Czy jest jakaś alternatywa? A gdzie są drewniane zabawki jak nieśmiertelny koń na biegunach? Dlaczego warto kupować drewniane zabawki?

Drewniane zabawki są bardziej trwałe

Chciałabym powiedzieć, że moje dzieci szanują zabawki. Chciałabym wierzyć, że robią to choćby inne, ale takich delikwentów można na palcach jednej ręki policzyć. Najwięcej jest maluchów, które mają w głębokim poważaniu cenę zabawki i z zawziętością testują jakość prezentu: rzucają nim, gryzą go, rozbierają na części, siadają na nim. Rezultat? Trójkołowy samochodzik, bo koło gdzieś „samo” odpadło, lalka z obciętą fryzurą, smok z pogryzionym ogonem. Straciłam już rachubę ile plastikowych zabawek wyrzuciłam, bo nie działały albo nawet były niebezpieczne dla dzieci, tak bardzo zostały połamane. Nie zliczę też ile baterii kupiłam do tych grająco-świecących. Pod tym względem kupiony na jarmarku samochodzik drewniany nadal daje radę, choć ma już kilka lat, a pogryzione drewniane puzzle nie stracił na aktualności, choć zgubił nam się jeden element z biedronką.

Drewniane zabawki zachęcają do kreatywnej zabawy

Oczywiście wiele zależy od rodzaju zabawki, bo i plastików potrafią naprawdę być ciekawe. Jednak najczęściej popularne zabawki robią wszystko za dziecko – samochód sam jeździ, miś śpiewa, książka się czyta, pistolet strzela laserem. Dziecko najczęściej chwilę jest zaabsorbowane nowością, jednak ona szybko powszednieje i zabawka albo trafia do kąta albo totalnie zmienia swoje przeznaczenie, jak plastikowe małe samochodziki, które były układane przez dziewczynki do snu i wożone w wózkach, bo one mają rodzinę autek. Wszystkich tych dźwięków i światełek nie mają zabawi drewniane i… to dobrze! Dzieci maja możliwość zabawy na swój własny sposób, nadawania głosu pojazdom, zwierzątkom czy przedmiotom codziennego użytku. Przez to dzieci o wiele więcej mówią, odtwarzają scenki i podczas takiej zabawy ćwiczą zdolności logopedyczne i społeczne, tworzą konstrukcje z drewnianych klocków czy też… gotują z nich potrawy. Pomysł

ów do zabawy jest bez liku i nie trzeba mieć stosu zabawek, by wymyślić z nich coś nowego.

Drewniane zabawki mogą rosnąć wraz z dzieckiem

Każde dziecko ma inne zainteresowania i z wiekiem mogą one się zmieniać. Dzień przed urodzinami Kinia kochała wilki, a w dzień urodzin już konie. I dodam, że miłość u niej jest raczej z tych długotrwałych. Drewniane zabawki mają to do siebie, że można je wykorzystać na wiele sposobów, więc niejako rosną one wraz z dzieckiem. Być może związane jest to także z długowiecznością drewnianych zabawek, bo…

Drewniane zabawki są dla wielu pokoleń

Nie mam zabawek z własnego dzieciństwa, bo oddałam je do przyszkolnej zerówki. Mężowi także został jeden samochodzik, który teraz dumnie stoi na półce oraz kubeł drewnianych klocków. Mają one 30 lat i nadal są w użyciu! To niesamowite! Być może firma je produkująca nawet już nie istnieje, choć nadal zdarzają się takie perełki na rynku jak np. Kandu, które mogą się poszczycić wieloletnim doświadczeniem w produkcji drewnianych zabawek. Kandu ma w końcu już tyle lat co te zachowane dla potomności klocki. O ile kiedyś zabawki drewniane czy np. puzzle tekturowe powstawały zupełnie ręcznie: wyżynane wyrzynarką, obtaczane ręcznymi tokarkami czy malowane, szlifowań i impregnowane ręcznie, teraz wszelkie klocki, konie na biegunach czy samochodziki są już produkcją masową. Czy to coś zmienia? Właśnie w przypadku zabawek drewnianych to niewiele. Może tylko, albo i aż to, że przez to nie są niebotycznie drogie jak zabawki handmade. Dzięki temu nie tylko ulubiony miś i owcunia zostanie na strychu dla dzieci moich dzieci, ale także wiele nieśmiertelnych drewnianych zabawek czy puzzli.

Zobacz też:

W tekście znajduje się link reklamowy.