Poradniki

Duży zje więcej, czyli jak karmić psy duże, a jak małe

Najmniejsze mają 10 cm w kłębie, a największe są wielkości kucyka. Kochamy je za wierność, nienawidzimy za pogryzione szpilki. Psy, nasi przyjaciele, a czasem członkowie rodziny. Tak jak dbamy o dietę dziecka czy kanapki do pracy dla męża, tak nie możemy zapomnieć o naszych pupilach. Jednak niedojedzony kotlet schabowy czy ziemniaki z sosem nie są pełnowartościowym posiłkiem ani dla dużego ani małego psa. Jakie są potrzeby żywieniowe małego psa, a jaką karmę wybrać dla dużego?

Potrzeby żywieniowe psów różnej wielkości są różne.

Psy różniące się wielkością nie tylko mają różną pojemność żołądka, ale przede wszystkim różnią się potrzebami żywieniowymi. Dotyczy to przede wszystkim okresu pierwszych 6 miesięcy, kiedy szczeniaki ras dużych i olbrzymich charakteryzują się szybszym tempem wzrostu niż ras małych, które są po pół roku prawie dorosłe. Zapewnienie dostatecznej ilości energii oraz odpowiednia proporcja wapnia do fosforu sprawi, że pies każdej rasy będzie miał szansę na zdrowy rozwój. Pokarmy domowe czy dieta oparta na surowcach są trudne do samodzielnego zbilansowania, a niedobór np. witamin A, D, E, wapnia, miedzi, cynku czy innych składników odżywczych mogą prowadzić do poważnych chorób rozwojowych, nie tylko ortopedycznych. Szkodliwe są zarówno niedobór, jak i nadmiar składników, a najczęściej obserwowane są nieprawidłowe proporcje wapnia i fosforu.

Dorosłe psy ras dużych i olbrzymich potrzebują większych porcji jedzenia w porównaniu z małymi pieskami. Ale na fizyczny kilogram masy ciała, potrzebują nawet 3x mniej energii niż psy miniaturowe. Różnica może osiągać nawet 60%. Dodatkowo dużym psom może służyć dodatek substancji potencjalnie wspierających rozwój chrząstki stawowej: glukozaminy czy siarczanu chondroityny, należy jednak go skonsultować z lekarzem weterynarii. Zdrowemu szczeniakowi, który prawidłowo się rozwija nie trzeba podawać żadnych suplementów. Z kolei pokarm dla psów małych ras powinien być skoncentrowany, czyli powinien mieć większą gęstość energetyczną, by zawierać większą ilość składników energetycznych i odżywczych, w dużo mniejszej porcji karmy i nie obciążać ilością żołądka.

Ile powinien jeść pies?

Wybierając karmę dla psa warto wziąć pod uwagę produkty bez pszenicy. Jest to obecnie pozytywny trend i tym właścicielom, którzy chcą z niej rezygnować, można zaproponować produkty także dla ich ulubieńców. Jednym z niewielu zbóż, które stanowią zrównoważone źródło węglowodanów, jest owies, jęczmień i brązowy ryż. Mają one średni indeks glikemiczny i z powodzeniem mogą być składnikiem diety psów zarówno małych i dużych. A jak obliczyć zapotrzebowanie na energię? Bardzo prosto: dorosły średni pies potrzebuje średnio 60kcal/ na 1 kg masy ciała. Ale to średnia i dużo zależy tu nie tylko od wielkości psa czy jego wieku (więc i ruchliwości), a także innych czynników związanych ze stylem życia.

Jak często powinien jeść pies?

Większość dorosłych czworonogów może być karmiona dwa do czterech razy dziennie. Psy, w odróżnieniu od wilków, nie powinny jeść bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym, szczególnie duże rasy. Może to przyczyniać się do wystąpienia skrętu żołądka. Tak jak człowiek nie wchodzi do wody po jedzeniu, tak i pies nie biega przynajmniej dwie godziny po posiłku. Dajmy mu spokojnie strawić.

Karma mokra czy sucha?

Karma mokra od suchej różni się nie tylko zawartością wody (odpowiednio 75% i 8%), ale także kalorycznością. 100 g karmy suchej to około 350 kcal, karmy mokrej zaledwie około 100 kcal. Z tego powodu karmy mokrej pies musi zjeść średnio 3x więcej, by poczuć się sytym i spełnić zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Sucha karma dla psów ma jednak plus, którego nie posiada karma mokra: pomaga psu pozbyć się osadu nazębnego. Niezależnie od tego jaką dietę wybierzemy naszemu psu, raz na dwa dni powinniśmy podać gryzaka wspomagającego intensywne żucie i ślinienie, aby zredukować ryzyko odkładania się kamienia nazębnego np. Purina® Friskies® Dentastix.

Dobra karma czyli jaka?

Liczy się ilość i jakość, czyli zbilansowanie pokarmu zarówno w przypadku psów ras małych, jak i dużych. To właśnie dobra karma w odpowiedniej porcji i regularne pory karmienia spowodują, że pies będzie cieszył się dłużej zdrowiem. Kupując karmę dla psa czytajmy etykiety. A konserwanty czy sztuczne barwniki, dodatki smakowe? W karmie naturalnej konserwantem są naturalne przeciwutleniacze jak tokoferol czy kwas askorbinowy – to witamina E i C, nie trzeba ich unikać. Za to lepiej się wystrzegać aromatów i barwników, bo tak jak w ludzkim jedzeniu, tak i w psim są one kompletnie niepotrzebne. Im mniej ulepszaczy i im prostsza etykieta karmy tym lepiej. Dlatego warto zwracać uwagę na takie produkty jak BEYOND, w których zawartość niepotrzebnych składników jest minimalna.

W tekście znajduje się link reklamowy.