Wychowanie

Dziecko bazgrze w zeszytach? To dobrze, ono się koncentruje!

Uczeni badają czasem naprawdę życiowe, choć niedoceniane zagadnienia. Jak choćby gryzmolenie podczas nudnych wykładów czy rozmowy telefonicznej. Okazuje się bowiem, że uwagi ze szkolnych dzienniczków za rysowanie w zeszytach powinny być pozytywne, a nie negatywne!

Uczeni donoszą: bazgrolcie!

Badania potwierdziły, że manipulacja długopisem lub ołówkiem podczas rozmowy telefonicznej, poprzez rysowanie abstrakcyjnych figur na papierze, może znacząco poprawić zdolność zapamiętywania treści rozmowy. Odkrycie to wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez brytyjską psycholog Jackie Andrade z University of Plymouth i jej zespół.

W ramach badania 40 pracowników Instytutu Badań nad Mózgiem w Cambridge zostało poproszonych o wysłuchanie dwu i półminutowego, monotonnego nagrania i zarejestrowanie jak największej liczby informacji zawartych w treści. Połowa uczestników otrzymała kartkę papieru z naniesionymi konturami figur, które mogli kolorować podczas słuchania. Po zakończeniu nagrania uczestnicy zostali poproszeni o przypomnienie sobie imion osób, o których była mowa. Okazało się, że ci, którzy zajmowali się kolorowaniem obrazka, średnio zapamiętali 7,5 imion, w porównaniu do 5,8 imion zapamiętanych przez tych, którzy nie mieli przyborów do kolorowania. I nie, nie było oszukiwania!

Co wynika z rysowania podczas zapamiętywania?

Jackie Andrade sugeruje, że osoby, które rysują podczas słuchania monotonnych monologów lub prowadzenia nieciekawych rozmów, mogą efektywniej wychwytywać i zapamiętywać szczegóły rozmowy w porównaniu do tych, którzy tego nie robią. Kreatywne bazgrolenie, praktykowane przez wiele osób, zwłaszcza studentów podczas wykładów, może zwiększać poziom koncentracji i poprawiać pamięć. I wcale nie oznacza lekceważenia mówiącego, a tym bardziej braku uwagi.

Co oznaczają Twoje bazgroły?

Wizerunek ludzi

Według jej analizy grafologów, jeśli kiedyś narysowałaś takiego małego ludzika podczas rozmowy, to znaczy, że być może byłaś w sytuacji stresującej lub po prostu chciałaś z niej uciec.

Oczy

Oczy to okno duszy… czy jakoś tak. Narysowane duże, otwarte oko świadczy o tym, że jesteś duszą towarzyską i odważną. Przerażone oko z kolei może sugerować, że ktoś ciebie obserwuje, a może po prostu boisz się spotkań towarzyskich. Zamknięte oczy? To chęć ucieczki od życiowych problemów, albo po prostu ignorowanie swoich marzeń.

Podpis

Jeśli twój podpis jest wielki i spektakularny, to pewnie jesteś jakimś egocentrycznym pewnym siebie wizjonerem. Ci, co wypisują pełne imię i nazwisko, to indywidualiści z misją. Z nimi nie dość, że trudno się dogadać, to jeszcze walczą o swoje cele bez oglądania się na innych. Ale przynajmniej są konsekwentni!

Imię innej osoby

Oho, jeśli zaczynasz rysować imię kogoś innego, to albo zakochałaś się na serio, albo masz do tej osoby pewne sprawy do załatwienia. A może ktoś odgrywa w twoim życiu rolę irytującego kolczastego jeża? Bez względu na to, czy to miłość, czy problem do rozwiązania, widać, że życie rzuca ci ciekawe wyzwania. Czyż nie piękne, jak nasza kreatywność odzwierciedla życiowe perypetie?

Zwierzęta

Jeśli rysujesz konkretne zwierzę, to pewnie masz misję bycia nowym królem dżungli. Albo przynajmniej myślisz, że jesteś lepszy od innych. Rysując lisa, jesteś przebiegły, a rysując wilka – masz w życiu trochę wściekłości do rozładowania. Ja rysuję kotki, wiec pewnie chcę spać osiemnaście godzin na dobę.

Spirala

Jeśli w twoich bazgrołach góruje spiralny chaos, to gratulacje, jesteś jak wir życia! Nie przejmujesz się zbytnio otoczeniem, bo wiesz, że wszystko da się rozwiązać. W środku czujesz się szczęśliwy jak ślimak w muszli. Nic cię nie zaskoczy.

Kółka i okręgi

No tak, kółka i okręgi to jak otwarte zaproszenie na przyjaźń! Rysując je, jasno dajesz do zrozumienia, że nie pogardzisz towarzystwem prawdziwego kumpla albo kumpelki. Potrzebujesz kogoś, kto posłucha cię szczerze i zaoferuje pomoc, a może nawet dostarczy kilka przekąsek w trudnych chwilach.

Kwadraty, trójkąty, figury geometryczne

Jeśli twoje bazgroły to figury geometryczne, to pewnie masz życiowe cele bardziej sprecyzowane niż plany na weekend. Planujesz, zarządzasz, jesteś mistrzem organizacji, ale jednocześnie pewnie zawsze zapięty na ostatni guzik i zaczynasz dzień od sprawdzenia zapasów w lodówce.

Strzałki

Strzałki to jak GPS w bazgrołach. Wskazują, że wiesz, dokąd zmierzasz w życiu. Albo masz bardzo przemyślane cele, albo po prostu jesteś wyjątkowo dobra w rysowaniu strzałek. Jeśli strzała wskazuje w górę, to masz ustawiony kompas na ludzi – jesteś ekstrawertykiem. Jeśli w dół, to albo introwertyk, albo po prostu chcesz zawsze skierować się w stronę ziemi. Zawsze jesteś w centrum wydarzeń.

Gwiazdki

Jeśli masz skłonność do rysowania gwiazdek, to chyba masz duszę celebryty. Lub przynajmniej chcesz być w centrum uwagi. A może rysujesz dużo gwiazdek, bo czujesz się samotny i przygnębiony? Może warto spróbować z innymi kształtami – króliki są teraz modne!?

Kwiaty

Jeśli twoje bazgroły to kwiatki, to gratulacje, wygląda na to, że jesteś zadowolona z życia. Rysowanie dużych kwiatów to jak wróżba na przyszłość – coś dobrego ma się wydarzyć! Gotowa na nadejście szczęścia?

Krzyże

Rysując krzyże, pewnie jesteś typem emocjonalnego artysty. Krzyże to symbol negatywnych uczuć, więc albo masz w sobie trochę dramy, albo ostatnio chodziłeś po cmentarzach. W obu przypadkach, może czas na zmiany.

Domek

Jeśli tworzysz symetryczne domki w swoich bazgrołach, to pewnie masz plan na życie. Lubisz, gdy wszystko jest poukładane, a chaos to dla ciebie horror. Dobrze się sprawdzasz w dziedzinach naukowych i zawsze masz wszystko pod kontrolą. Albo przynajmniej tak myślisz. Sielski domek może być nawiązaniem do miłych wspomnień z czasów dzieciństwa.

Szachownica

Szachownica w bazgrołach to chyba sygnał, że masz trochę problemów do rozwiązania. Albo po prostu jesteś wielkim fanem gry w szachy. Choć jedno drugiego nie wyklucza, ja często jestem zdezorientowana podczas gry w szachy.

Fot. 1 Rose Craft, CC BY-ND 2.0, fot. 2 tristendomusic, CC BY-SA 2.0