Kulinaria,  Poradniki

Jaglane kulki mocy

Posiadanie trójki dzieci generuje nie tylko bałagan, ale także problemy z dostarczeniem jedzenia, a szczególnie słodyczy, które będą lubiły one wszystkie. No bo Arti nie przepada za ptasim mleczkiem, Kinia za batonikami muesli, a Nati, hmmm, no Nati to akurat zjada wszystko, nawet cukier z cukierniczki i suchą bułkę przeznaczoną do zmielenia. Jeśli do tego dodać chęć zamiany niezdrowych węglowodanów na ich zdrowszą wersję to można powiedzieć, że prawie poległam. Prawie, bo są jeszcze jaglane kulki mocy.

Jaglane kulki to zdecydowanie moje odkrycie roku. I jako jedyna zdrowa alternatywa dla słodyczy rzeczywiście jest w stanie zastąpić mi każdą słodycz. Mogłabym je jeść na okrągło! Żebym jednak sama nie wyglądała jak kulka mocy, dzielę się zrobionymi kulkami z innymi.

Poza walorami smakowymi kulki zawierają samo dobro, czyli kaszę jaglaną. Kasza jaglana jest bardzo zdrowa, o jej zaletach możecie przeczytać na blogu Panna Ewa. Przepis podany poniżej także jest jej autorstwa. Poza tym w ich składzie mamy najzdrowszy olej na świecie, czyli olej kokosowy oraz znany ze swoich wspaniałych właściwości miód.

Jaglane kulki mocy – przepis

1 szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki wody
1 szklanka wiórków kokosowych
200g suszonych daktyli
1 łyżka oleju kokosowego
1 łyżeczka miodu

Jaglane kulki mocy – wykonanie

Kaszę opłukujemy zimną wodą. Wrzucamy do wrzątku razem z daktylami i gotujemy do czasu aż kasza wchłonie cały płyn. Na patelni prażymy wiórki, ok. 1/3 odsypujemy do obtoczenia.

Do ugotowanej kaszy z daktylami dodajemy wiórki, olej kokosowy i miód. Wszystko razem blendujemy, by nadać im gładkości. Obtaczamy w pozostałych wiórkach. Wstawiamy do lodówki.

Przepis można dowolnie zmieniać, dodając do niego ulubione owoce suszone, orzechy czy karob. Jakie są Wasze ulubione słodkie zdrowe dodatki?