Książki dla dzieci

„Jak poznałem Świętego Mikołaja”, czyli retelling „Opowieści wigilijnej” na bardziej wesoło

Dzieci dorastają szybciej niż myślimy. Pierwszym pytaniem, jakie zadaje już bardziej świadome dziecko jest „w jaki sposób?”. Bo to oznacza, że nie wystarczą informacje, że coś istnieje, jak np. św. Mikołaj, ale potrzebny jest powód istnienia. Jackson właśnie pierwszy raz zadał sobie takie pytanie w przeddzień Świat Bożego Narodzenia. Bo niby wie wszystko o latających reniferach, wie o elfach i tajnym warsztacie na biegunie północnym, wie o magii, która pozwala Mikołajowi dostarczać prezenty na całym świecie w ciągu jednej nocy, ale jest jedna rzecz, której nie wie: jak Święty Mikołaj stał się Świętym Mikołajem?

Fabuła książki

Na szczęście dla Jacksona udało mu się nie tylko przyłapać Mikołaja na dostarczaniu prezentów, porozmawiać z nim, ale także rozdać prezenty dzieciom. Podczas tej długiej nocy nie tylko odwiedził takie zakątki jak Kanada czy Ghana, poznał różne sposoby przekazywania prezentów na świecie, ale także poznał jedną z bardziej znanych opowieści związanych z Wigilią. „Jak poznałem Świętego Mikołaja”: jest bowiem udanym retelingiem „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.

Co ją odróżnia od „Opowieści wigilijnej”

W odróżnieniu jednak od dickensowskiego opowiadania jest to bardzo komediowa książka. Historia, którą opowiada Jackson, przeplata się z jego podróżą u boku Świętego Mikołaja i obie zawierają odrobinę magii, gdy patrzymy, jak dostarczają prezenty. Żałuję tylko, że nie jest podzielona na dokładnie dwadzieścia cztery rozdziały, by czytać po jednym do Wigilii, niczym kalendarz adwentowy.

Podsumowanie

Książkę czyta się niezwykle szybko. Czcionka jest bardzo wyraźna i duża, więc nie sprawi problemu nawet młodszym czytelnikom. Styl pisania jest wciągający i żartobliwy, ale za tą historią krył się również bardzo ważny i oczywisty morał. Postacie były zabawne i dobrze rozwinięte jak na tak krótką książkę, a fabuła była skomplikowana, ale nie myląca. Szczerze uważam, że ta książka jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych i można się nią cieszyć na każdym poziomie czytania iw każdym wieku. Świetna do czytania nie tylko w świąteczny wieczór.

Oficjalna recenzja dla portalu Szkrabajki.pl