Poradniki

Magiczne sposoby na wyczyszczenie żelazka

Masz męża, dzieci, sama szykujesz się do pracy? Jeżeli tak, to na pewno z żelazka korzystasz bardzo często. Prasowanie koszul, koszulek i sukienek – czasami na to poświęcasz kilka godzin, oglądając w tle ulubiony serial, a kiedy indziej na szybko przeprasujesz wygniecioną rzecz. Żelazko posłuży Tobie na wiele lat i nie uszkodzi najlepszych ubrań tylko wtedy, kiedy będziesz o niego odpowiednio dbała. Brud, który osadza się na spodzie żelazka możemy skutecznie i sprawnie usunąć. Przeczytaj w jaki sposób możesz to zrobić. Domowe sposoby na czyszczenie żelazka naprawdę działają.

Magia octu i soli

Ocet to bardzo skuteczny sposób do zwalczania nieprzyjemnego zapachu i usuwania zabrudzeń. Dlatego też taflę żelazka możesz umyć szmatką nasączoną właśnie octem. Czyszczone żelazko powinno być wówczas lekko nagrzane. Przy większych zabrudzeniach najlepiej stworzyć pastę czyszczącą, dodając do octu odrobinę sody oczyszczonej. Każdy z nas ma również w domu gazetę. Zastosowanie gazety z solą jest także skutecznym rozwiązaniem na brudną taflę żelazka. Na gazetę rozsypujemy sól i zaczynamy ją prasować żelazkiem. Nieestetyczne ślady szybko znikną!

Na trudniej dostępne przestrzenie jest metoda

Masz w łazience patyczki do uszu? Od tego pory znajdą one dodatkowe zastosowanie, jakim jest czyszczenie upustów pary żelazka, do których nie jest łatwo się dostać zwykłą szmatką. Większość żelazek posiada w sobie zbiornik na wodę, w którym oczywiście z biegiem czasu może też osadzić się kamień. Taki zbiornik również można wypełnić odrobioną octu, ustawiając parowanie i prasując chustę tak długo, aż wyparuje cała woda.

Sprawdzaj metki na ubraniach

Jak mówi specjalista ds. obsługi klienta serwisu Posprzatajmi.pl Wiktora Pajcz: ,Aby uniknąć przypalenia żelazka, najprostszą metodą jest prasować tkaniny w odpowiedniej temperaturze i za każdym razem sprawdzanie oznaczeń na ubraniach. Na metkach mamy informację o tym, czy daną rzecz można prasować, czy też nie. Jeżeli materiał jest niezdatny do prasowania zobaczymy symbol skreślonego żelazka. Natomiast cała reszta ma oznaczenie od jednej kropki do trzech kropek. Żelazko, które jest bardzo mocno przypalone, możemy sprawnie wyczyścić korzystając ze świecy, która jest przede wszystkim biała i zawinięta w ściereczkę”. Pocieramy nią lekko rozgrzaną stopę żelazka. Powierzchnię teflonową żelazka sprawnie wyczyścimy prasując lekko zgniecioną folię aluminiową.

A Wy jaką macie skuteczną metodę na czyszczenie żelazka?

Kamila Gębik z Posprzatajmi.pl