Kulturalnie

W tym roku nie będzie prezentów od Mikołaja

Mikołajki to czas dawania. Zawsze jest masa słodyczy i wieczorny ból brzucha z przejedzenia. Do tego jakieś drobiazgi, które nie raz się zgubią albo są słabej jakości. Porządne prezenty lądują pod choinką dopiero w Wigilię. W tym roku się zbuntowałam. W tym roku nie będzie prezentów od Mikołaja!

Ale jak to?

Choć kalendarz adwentowy wisi już od kilku dni, a w strategicznych miejscach pochowane są już pierwsze bożonarodzeniowe prezenty, dziś moje dzieci nie otrzymały nic. A właściwie nie, inaczej: nie otrzymały żadnej rzeczy. Dziś otrzymały wspomnienie! Zamiast wydawać pieniądze na kolejnego kurzącego się na szafie pluszaka, czekoladę z wizerunkiem renifera czy lizaka w kształcie choinki wolałam zapakować całą trójkę w pociąg i wyruszyć prawie 3 godziny na wizytę w Wielkiej Fabryce Elfów w Gdańsku. Już sama podróż jest dla dzieci mega przeżyciem, bo teraz tak rzadko jeżdżą pociągami. Przy okazji pokazałam im także Sopot i Gdańsk: Molo, Neptuna, Złotą Bramę, Żurawia nad Motławą i stojącego przy brzegu Sołdka.

Wielka Fabryka Elfów

 

Na samą Wielką Fabrykę Elfów przeznaczyliśmy 2,5 godziny. I był to czas wypełniony po brzegi świetną zabawą! Mama? Mama nie istniała! Istniał Elf Ważniak i jego pomocnicy, którzy pomagali mu ułożyć piosenkę do Mikołaja. To właśnie ona jest motywem przewodnim tegorocznej zabawy w Wielkiej Fabryce Mikołaja. Dzieci grały na instrumentach, skakały po kolorowym wyświetlanym interaktywnym pianin, układały nutki. Gdyby nie to, że chciała dzieciom zrobić zdjęcia podczas zabawy, z pewnością mogłabym jak inni rodzice posiedzieć wygodnie w elfowej kawiarni i poczekać na koniec zabawy – pieczę nad maluchami przejmują bowiem elfy.

Ale to nie wszystko, bo do dyspozycji było aż pięć pomieszczeń, każde z inną tematyką. Była sala zabaw z drewnianymi grami, sala gigantycznych klocków, sala z dmuchanymi zamkami, cicha sala do pisania listów i wreszcie sala z Mikołajem. Każde z dzieci otrzymało Dyplom Pomocnika Elfa i płytę z muzyką z Wielkiej Fabryki Elfów.

 

Co, gdzie, do kiedy?

Wielka Fabryka Elfów będzie czynna w Gdańsku (ul. Żaglowa 11, AmberExpo) do 23 grudnia. Zabawić mogą się bez przeszkód dzieci w wieku 3-10 lat. W tygodniu poranne godziny zarezerwowane są dla grup szkolnych, a od 15:00 można przyjść prywatnie. W weekend Wielka Fabryka Elfów zaprasza do zabawy w godz. 9-17:30. Cennik i więcej szczegółów na Wielka Fabryka Elfów

Czy warto?

Niech najlepszą rekomendacją na świetną zabawę będą słowa moich dzieci:

Arti, lat 10: „Najbardziej podobało mi się pomieszczenie z grami. Byłem pierwszy w turlaniu kulki po takiej drewnianej rampie. Przez to wyćwiczyłem jeszcze bardziej równowagę!”

Kinia, lat 7: „Pisanie listu do Mikołaja było fajne. Pan Elf mi pomógł, bo jeszcze nie znam wszystkich literek. Ale nie powiem co napisałam, bo to powiedziałam tylko Mikołajowi na uszko i tylko on ma to wiedzieć!”

Natka, lat 5: „Podobały mi się te rurki, co uderzałam i robiły puuut, puuut. I dmuchane zamki! I ściana z cekinami. Narysowałam na niej renifera.”