Nowa książka z serii Żywioły. „Ogień” autorstwa Anny Skowrońskiej
Nie wiemy jak daleko było od pierwszych obserwacji piorunów wzniecających pożary do przemienienie go w ognisko, jednak jednego możemy my, ludzie, być pewni: ogień zmienił ludzkość nie mniej niż wynalezienie narzędzi, koła i pisma. Wszystko, co warto o nim wiedzieć, możemy znaleźć w książce „Ogień: Anny Skowrońskiej, wydanej przez Wydawnictwo Muchomor.
Co znajdziemy w książce?
To już trzecia książka z serii Żywioły (zobacz „Wiatr” i „Wodę”), a autorka już informuje, że nie ostatnia i czeka nas przynajmniej jeszcze jedna publikacja na temat ziemi. Tym razem skupimy się na ciekawostkach bezpośrednio i pośrednio związanych z ogniem. Wszystko to w dużym formacie i z ciekawymi ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak.
Czym jest ogień?
Słownik Języka Polskiego podaje aż sześć wyjaśnień słowa ogień, nic więc dziwnego, że i w publikacji Anny Skowrońskiej żywioł ten możemy poznawać z różnych stron: fizycznej, chemicznej, historycznej i ewolucyjnej. Poznajemy nie tylko w jaki sposób ogień powstaje i się rozprzestrzenia, czym nam grozi, ale także benefity związane z jego ujarzmieniem oraz problemy, jakie napotykają niektórzy badacze. Nie zabrakło też bardzo współczesnych odniesień, związanych ze zmianami klimatycznymi.
Dla kogo jest ta książka?
Użyty przez autorkę język trafi do każdego ciekawskiego dziecka, zarówno starszych przedszkolaków, jak i młodszych uczniów. Ja, jako dorosły czytelnik, także dowiedziałam się czegoś nowego np. o pyrocumulonimbusach, więc tak naprawdę nie ma górnej granicy czytelniczej dla tej publikacji. Wszystkie zjawiska, nawet te śmiercionośne jak sytuacja starożytnych Pompei czy wielkie pożary w Australii i w Biebrzańskim Parku Narodowym są tak wytłumaczone, by nie przestraszyć młodszych czytelników.
Zobacz także inne książki z tej serii: Woda, Wiatr, Ziemia
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego