Książki dla dzieci,  Kulturalnie

„Zwierzęta podróżnicy” – książka dla dzieci lubiących podróże i zwierzęta

Jako dziecko chciałam być archeologiem. Z namiętnością chłonęłam z książek wiedzę o australopiteku, szkielecie Lucy,skamielinach, zbierałam belemnity po piaskownicach i poniemieckie fenigi. Do dziś kocham stare książki, meble, domy, a bawiąc się z dzieckiem w piaskownicy nie raz zdarzyło mi się jakiegoś ramienionoga wrzucić do kieszeni kurtki. Co jednak zrobić, kiedy dziecko, dajmy na to moja Kinia, lubi różne dziedziny jak podróże i zwierzęta? Można mu polecić książkę „Zwierzęta podróżnicy”!

O czym są „Zwierzęta podróżnicy”?

 Spośród wszystkich gatunków zwierząt szczególnie podróżniczy tryb życia prowadzi 14 przedstawionych gatunków. Są one na tyle charakterystyczne, że warto znać ich wojaże. Ich cel zwykle jest różny: niektóre poszukują pożywienia i potrafią biec wiele kilometrów do nowych żerowisk, inne potrzebują odpowiedniego, cieplejszego klimatu, by przeżyć, jeszcze inne płyną na tarło lub muszą złożyć jaja na odpowiedniej plaży. Zadziwiające jest to, że zawsze znajdą drogę do celu, bo trasę mają zapisaną w genach lub potrafią odczytywać pole magnetyczne Ziemi niczym kompas. Do tego ptaki mogą zmieniać trasę migracji zależnie od tego, czy w rejonie przelotu nie ma np. działań wojennych. Jak one się porozumiewają bez telefonów?

Jak zbudowana jest książka „Zwierzęta podróżnicy”?

Każde z 14 zwierząt ma przeznaczone dokładnie dwie strony na przedstawienie wszystkich najważniejszych informacji. Nie trudno więc zauważyć, że nie jest to objętościowo najgrubsza książka,ale za to idealnie dopasowana jest zarówno treścią, objętością jak i budową do ciekawości dzieci. Każdy gatunek ma oddzielną zakładkę z cechami charakterystycznymi zwierzęcia. Znajdują się tam m.in. informacje dotyczące omawianego gatunku zwierzęcia,jego cechy charakterystyczne, długość i masa ciała, długość życia, środowisko, które zamieszkuje, sposób rozmnażania,zdobywanie pokarmu oraz zagrożenia, które mogą go czekać podczas podróży. Rozkładówki przedstawiają sposoby podróżowania, ale także dostarczają wielu ciekawostek jak cel, szybkość i długość podróży, czas startu. Znajdują się tu także mapy. Te zamykane zakładki jeszcze bardziej rozbudzają ciekawość dziecka – każdy chce sprawdzić co jest po drugiej stronie.

Ilustracje

Za ilustracje odpowiada Julia Antonia Blasco. To on stworzył wyjątkowe rysunki i zaprojektował wyjątkowe kolaże. Jego pomysłem jest także zakładka z biletem czy informacje o drodze do celu w formie listu.

Tytuł ten należy do serii książek Wydawnictwa Esteri, w której znalazły się także ,,Zwierzęta lekarze”, „Zwierzęta muzycy” oraz,,Zwierzęta architekci”.

W tekście znajduje się link reklamowy.