Dziecko w sieci,  Poradniki

Bezpieczeństwo w sieci zależy od rodziców!

W dawnych czasach gry na świeżym powietrzu, oglądanie telewizji i zabawy z rodzeństwem były najlepszą rozrywką dla dzieci. Jednak wraz z postępem technologii wszystko się zmienia. Ponieważ dzieci spędzają coraz więcej wolnego czasu w Internecie, rosną również obawy rodziców. Największe zagrożenia to przestępstwa seksualne z udziałem dzieci związane z Internetem i cyberprzemoc. Ponadto musisz upewnić się, że Twoje dziecko nie przegląda nieodpowiednich treści w Internecie. Dlatego zachowaj oczy otwarte i podejmij kroki, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w Internecie.

Co zrobić, by dzieciaki-sieciaki były bezpieczne?

Sprawdzaj!

Pierwszą rzeczą, którą muszą zrobić rodzice, jest zapewnienie bezpieczeństwa połączenia internetowego. Oznacza to sprawdzanie, czy wszystkie urządzenia i oprogramowanie są bezpieczne. Użyj oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, aby zablokować niechciane strony internetowe. Zapobiegnie to również oglądaniu przez dzieci nieodpowiednich treści online.

Bądź czujny!

Zachowaj czujność wobec swoich dzieci. Oznacza to, że zawsze miej na oku działania dzieci w Internecie. Ważne jest również, aby rodzice sprawdzali aktywność swoich dzieci w Internecie. Jeśli chcesz zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo, musisz je przekonać do dzielenia się podejrzanymi rzeczami, które napotkają w świecie online. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej zapewni dodatkowy spokój ducha.

Dbaj o zachowanie prywatności!

Jedną bardzo ważną zaletą VPN jest to, że gwarantuje cyberbezpieczeństwo. Dzięki VPN można przeglądać strony anonimowo. Bezpieczeństwo i tożsamość użytkownika są całkowicie bezpieczne. Ta metoda bezpieczeństwa stanowi połączenie sektora prywatnego i bezpieczeństwa wojskowego. To oprogramowanie szyfruje dane. Jednocześnie VPN chroni Twoje bezpieczeństwo online w sieciach prywatnych i publicznych. Poprzez VPN możesz pokonać ograniczenia geograficzne. W ten sposób użytkownik może uzyskać dostęp do dowolnej strony internetowej, niezależnie od tego, gdzie się znajduje.

Korzystanie z narzędzi internetowych pozwala rodzicom w pewnym stopniu kontrolować dostęp dzieci do nieodpowiednich materiałów dla dorosłych i pomaga chronić dzieci przed niebezpieczeństwami internetowymi. Jedno z podstawowych narzędzi jest powiązane z dostawcami usług internetowych (ISP), którzy zapewniają opcje kontroli rodzica. Dla rodziców dostępne są również programy i / lub specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, które pomaga blokować dostęp do stron i ogranicza wysyłanie danych osobowych przez Internet. Inni zwykle korzystają z możliwości programowania w celu monitorowania i śledzenia aktywności online.

Jak dzieci korzystają z Internetu?

Dość łatwo. Zdecydowana większość dzieci korzysta ze smartfonów do przeglądania Internetu: 70% uczniów klas 4-8 ma telefon komórkowy, 64% ma tablet, a 48% komputer w swoim pokoju. Tak więc dzieci mają całkiem sporo okazji do korzystania z Internetu bez nadzoru dorosłych.

Powtarzaj dziecku następujące informacje:

 • Nigdy nie udostępniaj podstawowych danych osobowych (adres, numer telefonu lub nazwa szkoły lub lokalizacja);
 • Używaj tylko nazwy ekranowej i nigdy nie udostępniaj haseł;
 • Nigdy nie wyrażaj zgody ani nie obiecuj, że spotkasz się osobiście z kimkolwiek, kogo spotkałeś online bez wiedzy, zgody i / lub nadzoru rodziców.
 • Nigdy nie odpowiadaj na groźne wiadomości e-mail, wiadomości, posty lub SMS-y.

Warto być w sieci razem

Warto spędzić z dzieckiem trochę czasu w Internecie – zachęci to Twoje dzieci do zwracania się do Ciebie z wszelkimi pytaniami i dylematami, ale co ważniejsze, edukuje je w zakresie właściwego zachowania w Internecie. Użyj zakładek, aby umożliwić swoim dzieciom łatwy dostęp do ulubionych stron. Jeśli często odwiedzają witryny z grami lub niektóre witryny edukacyjne, wyłącz zakupy i często sprawdzaj rachunki za kartę kredytową i telefoniczną pod kątem nieznanych opłat za konto.

Sugeruj także, zadawaj pytania i ucz się, jakie opcje i rozwiązania oferuje szkoła, opieka pozaszkolna, domy znajomych lub inne miejsca, w którym Twoje dzieci mają dostęp do Internetu bez Twojego nadzoru. Naucz dziecko, jak rozpoznawać i blokować niechciane kontakty, które zdarzają się przez telefon, e-mail, SMS, serwisy społecznościowe lub gry online.

Zachowaj czujność w odniesieniu do wszelkich oznak, które sugerowałyby, że Twoje dzieci są atakowane online, szukając odpowiedzi na tego rodzaju pytania:

 • Czy spędzają długie godziny online, szczególnie w nocy?
 • Czy odbierają telefony od osób, których nie znasz?
 • Czy zauważyłeś, że niechciane prezenty przychodzą pocztą?
 • Czy często nagle wyłączają komputer lub dźwięk, gdy wchodzisz do pokoju?
 • Czy zauważyłeś nagłe wycofanie się z życia rodzinnego i wahanie i / lub niechęć do rozmowy na temat ich działań w Internecie?

Zachęcaj do krytycznego myślenia

Gdyby wszystko było prawdą, co widzimy w wirtualnym świecie, wszyscy bylibyśmy latającymi magikami, światowej sławy innowatorami, a nawet mielibyśmy możliwość bycia kilkoma osobami jednocześnie w zależności od tego, ile profili naprawdę potrzebujemy i których możemy użyć w ciągu dnia.

Problem główny polega na tym: nie rozmawiamy z naszymi dziećmi. Niewielu rodziców / opiekunów regularnie rozmawia z dziećmi o ich zachowaniu w Internecie. Mimo coraz bardziej cyfrowego trybu życia wydaje się, że bezpieczeństwo w Internecie wciąż nie jest regularnym tematem rozmów dla rodzin. Otwarte i szczere rozmowy są jedną z najlepszych metod obrony przed nieodpowiednimi treściami i cybernękaniem. Dopóki dziecko nie osiągnie wieku, w którym zarówno rodzice, jak i dziecko czują, że są wystarczająco dojrzali, aby samodzielnie podejmować decyzje dotyczące działań online, takie rozmowy są niezbędne:

 • Wyjaśnij, dlaczego prywatność ma znaczenie.
 • Porozmawiaj na temat cyberprzemocy.
 • Stwórz silne hasła razem.
 • Zarządzaj ustawieniami prywatności.
 • Wyjaśnij, dlaczego bezpłatne publiczne Wi-Fi jest niebezpieczne.

Fot. Marcin Wichary, CC BY 2.0

Wpis gościnny dzięki uprzejmości Techwarn, stronie poświęconej cyberbezpieczeństwu i technologii. W tekście znajduje się link reklamowy.