Poradniki,  Zakupy

Dobór stanika i karmienia piersią – zrób to dobrze, zrób to sama

Kobiece ciało zmienia się podczas ciąży i porodu diametralnie: tu przybędzie jakiś centymetr, tam skóra się rozciągnie, jeszcze w innym miejscu pojawią się rozstępy. Jednak poza codzienną pielęgnacją i smarowaniem się specyfikami warto pomyśleć o czymś nie mniej ważnym: dobrze dobranym staniku do karmienia. Biustonosze są z kobietami od ponad stu lat, jednak kiedyś doborem odpowiedniego zajmowały się wyszkolone gorseciarki, a teraz, kiedy każda kobieta może samodzielnie wybrać model i rozmiar, często zdarzają się przypadki źle dobranego stanika. Coraz większa jest moda na korzystanie z usług barafitterek, często pracujących w sklepach stacjonarnych z bielizną, jednak same także możemy ze spokojem dobrać stanik odpowiedni do rosnących w ciąży i podczas laktacji piersi.

Nie zamierzasz karmić piersią?

Powiedz to swoim piersiom! One niestety najczęściej nie rozumieją Twojego podejścia i produkują mleko nawet już podczas ostatniego miesiąca ciąży. W związku ze zmianami hormonalnymi dość szybko może nastąpić zmiana obwodu pod biustem (tu możemy się posiłkować jeszcze przedłużkami do stanika lub zapinaniem się na dalsze haftki), ale czasem już w drugim trymestrze zwiększa się także miseczka. Dla piersi, tak wrażliwych w czasie ciąży, nie ma nic gorszego niż wylewanie się z miseczki. Jeśli nie chcesz karmić piersią, zapewnij im dobry stanik, najlepiej bez fiszbinów. W takim wypadku dobrze sprawdzają się porządne staniki sportowe. Ja ustabilizuje się już podaż mleka będzie można pomyśleć o kupnie dobrze dobranego zwykłego stanika.

Kiedy kupić stanik do karmienia?

Zwykle w okolicach 8-9 miesiąca ciąży obwód pod biustem pozostaje w danym rozmiarze. Ale same piersi jeszcze potrafią urosnąć wraz z pojawiającym się zapotrzebowaniem na mleko. Najlepiej więc kupić stanik właśnie w tym czasie, bo po porodzie mało która mama ma chyba chęć na buszowanie po dziale z bielizną i z cieknącymi mlekiem piersiami przymierzać kolejne modele. Ale… zawsze zostają sklepy internetowe! Zamawiając towar internetowo pamiętajmy, że mamy 14 dni na ewentualny zwrot nawet bez podania przyczyny.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar stanika do karmienia?

Mierzymy się dokładnie tak samo jak w przypadku każdego innego stanika: w ruch idzie miarka krawiecka! Najpierw pod biustem. Od wyniku odejmujemy 5 cm i zaokrąglamy do najbliższej „piątki”, czyli: jeśli obwód masz 83, odejmujesz 5 cm (więc otrzymujesz 78) i zaokrąglasz do 75. Ciasno? Stanik potrafi się rozciągnąć nawet do 20 cm! A taki rozciągnięty nie podtrzyma rosnącego biustu tak samo jak rozciągnięta guma w majtkach nie zatrzyma ich na Twoim tyłku. Jeśli mało przytyłaś w ciąży możesz wybrać stanik z obwodem sprzed ciąży, ale za to z miseczką o rozmiar większą.

Jaki stanik wybrać?

Niektórzy przestrzegają przed fiszbinami w stanikach do karmienia. Nie ma co ich demonizować. Najlepiej przymierzyć biustonosz i sprawdzić, czy nic nie uwiera: żaden fiszbin, szew czy nawet faktura materiału. Fiszbiny nie będą uwierać, jeśli kończą się w okolicy pachy. Inaczej podczas poruszania się końcówka może niewygodnie ugniatać kanaliki mleczne, a to już nie tylko niewygodne, ale także niebezpieczne. Dla kobiet o dość sporym biuście ważne jest to, by ramiączka były na tyle szerokie, by udźwignąć biust i nie rozciągnąć się przy pierwszym noszeniu. Do tego materiał nie może być zbyt rozciągliwy, gdyż nie utrzyma piersi i po kilku założeniach będą sięgały one pasa.

Najlepiej więc przymierzyć stanik. Najpierw zapinamy go na najdalszą haftkę, pochylamy się do przodu, by dobrze ułożyć biust w miseczce i wyciągnąć je spod pachy (tam ich być nie powinno!). Warto teraz trochę się poruszać, by sprawdzić, czy podstawa stanika jest na swoim miejscu. Jeśli musisz zwęzić obwód stanika, zrób to teraz. Prawidłowo pas powinien być na tyle ciasny, by można było wsunąć pod niego dwa palce. Jeśli jesteś już na najciaśniejszym obwodzie Twojego stanika przemyśl, czy nie kupić ciaśniejszego – stanik się rozciągnie, a Tobie zabraknie haftek do zwężania.

Jeśli stanik dobrze leży sprawdź jeszcze jego użyteczność. Czy potrafisz jedną ręką odpiąć klamerkę do karmienia? Czy nie znajduje się ona zbyt blisko sutka? Czy nic nie uwiera? Niektóre modele, których nie preferuję, mają wyciętą nijako „dziurę” do karmienia piersią. Pamiętając własny stanik przestrzegam przed nimi, gdyż często zdarza się, że ciśnie on od góry pierś nabrzmiałą od mleka. Sprawdźcie je dobrze!

biustonoszdokarmienia1

  Inne mają dodatkową linię podtrzymującą z boku pierś. Te lubię bardziej.

biustonoszdokarmienia2

W „Szkole rodzenia”, do której chodziłam przed pierwszym porodem, położna zwróciła jeszcze na jedną rzecz uwagę: staniki, które mają dolną linię mocniej zabudowaną, mają też mniejszą tendencję do góry. Na to też warto zwrócić uwagę, gdyż w staniku często także śpimy podczas okresu karmienia.

biustonoszdokarmienia3

Nie barto kupować bezszwowych staników do karmienia, które „rosną wraz z biustem”. One nie rosną, one się rozciągają i nie trzymają biustu. Efektem jest posiadanie biustu-flaka po zakończeniu karmienia. Ewentualnie możemy nosić je na noc.

Wpis zawiera link promocyjny. Zdjęcia pochodzą ze sklepu babyland.pl.

W tekście znajduje się link reklamowy.