Książki dla dzieci,  Kulturalnie

Idealne książki pod choinkę dla dzieci kochających zwierzęta

Moje dzieci mają manię na punkcie zwierzątek. Każde ma swojego pupila do miziania, żywego, i każde do kochania platonicznie. Kinia ubóstwia wilki, ale z braku takowego zadowala się chomikiem, Natka to entuzjastka prosiaczków i naszego kundelka Rudego, zaś Artur to typowy kociarz. Ja za to kocham obdarowywać ich książkami o zwierzętach! Oto moje tegoroczne propozycje. Może też skorzystacie?

Książki dla dzieci o zwierzętach

Łajka. Kosmiczny pies, Kim Crabeels, Wydawnictwo Edgard

Łajka zapisała się w historii jako bohaterka kosmosu. Pierwszy pies w kosmosie! Ale wcześniej była tylko jednym z tysięcy bezdomnych zwierzaków na rosyjskiej ulicy. W 1954 roku przygarnęli ją badacze. Razem z nią dzieci poznają podstawowe astronomiczne fakty, ale też dowiedzą się, że zwierzęta nie powinny być źle traktowane także jeśli są obiektami badań. A nie zawsze tak było i jest. Mały piesek uczy też zawalczyć o swoje, pokazuje, że każdy ma prawo głosu, może reagować i wstawiać się za innymi. Choć prawdziwa Łajka nie skończyła za dobrze, w tej książeczce dziecko może wybrać jedno z 3 alternatywnych pozytywnych zakończeń.

Opowieści o zwierzątkach na Boże Narodzenie, Wydawnictwo Ibis

Dziesięć historyjek opowiada o dziesięciu zwierzętach, prawdziwych i mitycznych, które w dziwny sposób są związani z przeżywaniem Bożego Narodzenia. Poznamy m.in. historię smoka, niegrzecznego kotka, świątecznego renifera oraz mówiącego indyka. Dowiemy się co takiego zobaczył w Wigilię osiołek o naprawdę ciężkim dzieciństwie, jaką szansę dostał mały szczeniak husky, czy lis polarny pokona strach przed długą, ciemną nocą oraz kogo zobaczyła mała myszka.

Czy krowy jeżdżą do weterynarza?, Łukasz Łebek, Wydawnictwo Dragon

Kinia marzy o pracy ze zwierzętami. Już chyba ponad rok zarzeka się, ze albo będzie weterynarką albo poprowadzi hotel dla zwierząt. Seria edukacyjnych książek Wydawnictwa Dragon jest stworzona właśnie dla takich dziewczynek, ale i chłopców, jak ona. Dzięki niej czytelnik dowie się wszystkiego o interesującym go zawodzie. W tym przypadku Kinia pozna tajniki pracy weterynarza, dowie się, co jest w tej pracy najciekawsze, a co trudne, a także jak już teraz zajmować się zwierzakami.

Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat. 51 superbohaterów z krwi i kości, G.L. Marvel, Wydawnictwo Znak

Zwierzęta potrafią być prawdziwymi bohaterami. Tak pies Balto samodzielnie poprowadził zaprzęg przez śnieżycę, by dostarczyć lekarstwa dzieciom na Alasce. Dziś ma swój pomnik w Central Parku w Nowym Jorku. Zaś niedźwiedź Wojtek w polskiej armii tez nie był mitem. Rzeczywiście nosił ciężkie pociski, by wesprzeć polskich żołnierzy podczas bitwy. W ciekawie ilustrowanej książeczce znajdzie się jeszcze 49 innych zwierząt z całego świata, które wykazały się niezwykłym i niespodziewanym bohaterstwem.

Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura, Szymon Radzimierski, Wydawnictwo Znak

To pozycja tylko dla odważnych. Choć niektórym ta pozycja może przypominać książki Neli Małej Reporterki, to zupełnie inny kaliber literatury. To prawdziwa przygodowa książka dla starszych dzieci i nawet nastolatków. Razem z Simonem przeżyjemy nie tylko naprawdę bliskie spotkania z płochliwymi lemurami ale i ścigać wieloryby czy być świadkiem rytuału „obracania kości”. Przez chwilę poczujemy zapach prawdziwej suszonej słońcem wanilii, zetrzemy z twarzy krople wody, które padły z liści drzew w dżungli czy siądziemy w cieniu gigantycznego baobabu, takiego, jak Stasiowi i Nel z W pustyni i w puszczy tylko się śniło! Uwaga, książka przeznaczona dla dzieci do 18 roku życia (tak, DO). Książka z serii „Dziennik łowcy przygód”.

Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy, tekst: Michał Koziński, ilustracje: Justyna Styszyńska, Wydawnictwo Widnokrąg

Mnie, człowiekowi z nizin i pojezierzy, góry wydają się być magicznym światem. I pewnie moim dzieciom też, bo znają je jak dotąd tylko z obrazków. Dzięki tej książeczce nie tylko dowiedzą się skąd się wzięły góry i jak powstały, ale poznają najważniejsze terminy związane z górami i zobaczą najbardziej charakterystycznych mieszkańców tego regionu Polski. Dodatkowo atrakcją jest możliwość wyklejenia samodzielnie przy pomocy naklejek-puzzli zwierząt i umiejscowienia ich np. na hali.

Leśne wędrówki, Maria Dunin-Wąsowicz, Wydawnictwo Muchomor

Mieszkając w Sichowie Dużym mała Marysia, dziś duża Maria Dunin-Wąsowicz z domu Radziwiłł, mogła bawić się w sichowskich parkach, wąchać zioła na sichowskich łąkach i chodzić na spacery do sichowskiego lasu. Wojna zakończyła ten piękny okres, Maria musiała się wyprowadzić. Jednak jej wspomnienia tych chwil zgodnych z naturą odnajdziemy w książeczce o przepięknych ilustracjach, w Leśnych wędrówkach.

Dom dla Tosi, Kaja Malanowska, Wydawnictwo Muchomor

Pewnego dnia mały szczeniak Tosia, wyrusza samotnie w świat. Okazuje się, że to całkiem duże miejsce i Tosia nawet nie spodziewa się ile niesamowitych zwierząt spotka w swojej podróży. Jeżeli chcecie się dowiedzieć: Kto straszy w lesie, czy szczeniak może stać się dzikiem lub czym nie wzgardzą w manu wydry, ta książka jest właśnie dla Was.

Kotka Brygidy, Joanna Rudniańska, Wydawnictwo Muchomor

Jeśli poruszyły Was takie książeczki jak choćby Asiunia, to nie przejdziecie obok tej pozycji obojętnie. Ta wyróżniona za mistrzowski opis okupacji książka pokazująca ten czas widziany oczyma dziecka, jest naprawdę poruszającą historią. Mała Helenka dostaje od chłopca z sąsiedztwa opaskę z niebieską gwiazdą, dzięki której widzi rzeczy, których normalni ludzie nie dostrzegają. Powoli miasto się wyludnia, ludzie są wywożeni do obozów koncentracyjnych. Po sąsiadach pozostaje w końcu tylko bezimienna kotka, zwana właśnie kotką Brygidy.

Niespodzianka! Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Muchomor czytelnicy kupujący na stronie www.muchomor.pl na hasło KONFABULA otrzymują 50% rabatu na zakupy. Rabat mozliwy tylko w dniach 1-7 lipca 2020.

Komiksy o zwierzętach i ze zwierzętami dla dzieci

Darwin. Jedyna taka podróż, Wydawnictwo Marginesy

Stary Charles Darwin snuje swoim dzieciom opowieść o swojej młodości, a my, czytelnicy podziwiamy ją na kartach komiksu Darwin. Jedyna taka podróż. Choć każdy z nas słyszał chyba o ziębach Darwina, mało kto wie, że prawie nie doszłoby do przełomowego odkrycia! Ba, mało kto wie, że Darwin miał chorobę morską, więc ogólnie podróż statkiem gdziekolwiek była ryzykowna. Komiks nie dość, że jest ciekawy, pięknie narysowany, to jeszcze pełen anegdot i poszerzających fakty dodatkowi umieszczonemu na końcu wydania. Bardzo polecam wszystkich, którzy ciekawią się nie tylko nauką, ale i ciekawymi postaciami historycznymi.

Audubon. Na skrzydłach świata, Wydawnictwo Marginesy

Komiks Audubon. Na skrzydłach świata to opowieść o życiu i pracy słynnego ornitologa i malarza. Nie spodziewajcie się tu jednak suchych faktów i nudnej historii niczym z akademickich podręczników. Otrzymacie historię pełnokrwistą niczym posiłek sokoła wędrownego, pełną zadumy nad zmianami w naturze, miłości do rodziny i poszukiwania wolności. Coś, co i Wam pozwoli pofrunąć do słońca jak ptak.

Wielki zły lis, Krótkie Gatki

Urocza, wciągają i wesoła powieść graficzna Wielki, zły lis to dzieło, które pokocha nie tylko dziecko lubiące zwierzęta, ale i zmęczony rodzicielstwem rodzic. No bo jak tu się nie śmiać, kiedy wyklute przez lisa małe kurczaki mówią do niego „mamo”? Przeczytałam ją jednym tchem!

Bardzo dzika opowieść, Krótkie Gatki

Pierwsza część Bardzo dzikiej opowieści pt. Las Złamanych Serc to zarazem smutna i wesoła opowieść o zwierzątkach, których nikt już nie chce. Bo się znudziły, bo splajtował sklep, bo ktoś wyrzucił do ścieku. Wszystkie one mają właśnie złamane serca, ale potrafią się razem zjednoczyć, by uratować coś więcej niż siebie. By uratować cały las. Piękna proekologiczna opowieść nie tylko dla dzieci.

Wilcze dzieci, Waneko

Trochę inna opowieść o wilkołakach, bo jest to historia dwóch małych, ostatnich potomków człowieko-wilka z japońskiej wysepki. Czy takie dzieci, które jeszcze poszukują samych siebie, mogą wiedzieć czy chcą być człowiekiem czy wilkiem? I jak ma w ich poszukiwaniach pomóc matka, która sama do końca wilków nie zdążyła zrozumieć? Piękna rodzinna opowieść o dorastaniu.

Detektyw Miś Zbyś na tropie. Skarb Kapitana Czarnofutrzastego, Krótkie Gatki

To komiks idealny nawet dla nieczytających dzieci. Historia jest dość prosta, antropomorficzne zwierzątka przyjemne, pomysły na zwroty akcji godne najlepszych bajek animowanych. Bohaterami serii są tytułowy detektyw Miś Zbyś oraz jego pomocnik Borsuk Mruk. Bohaterowie wyruszają w poszukiwaniu ukrytego skarbu, czemu będą towarzyszyć liczne przygody i groźni piraci. Świetna detektywistyczna przygoda!

Bajka na końcu świata 1. Ostatni ogród, Krótkie Gatki

Klimaty postapokaliptyczne dla dzieci? Czemu nie! Ta seria rozpoczyna się wędrówką Wiktorii i psa Bajki. Szukają oni zaginionych rodziców w dość zniszczonym krajobrazie: wszędzie jest gruz, opuszczone domu, dymiące kratery, wymarłe lasy. Jednak to przyjaźń dziewczynki i psa, taka mimo wszystko, jest tu kanwą opowieści. Piękna historia, którą aż chce się czytać.

Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu, Krótkie Gatki

Nie wiem co sprawia więcej frajdy: oglądanie tego komiksu czy paradowanie w dwukolorowych okularkach (są dołączone do książki). Moje dzieci uwielbiają jedno i drugie! Na pierwszy rzut oka komiks wygląda… dziwnie, bo mamy tu rysunki niewyraźne, czarno-biało-czerwono-niebieskie. Ale jeśli założymy okulary, może się zdarzyć, że tuż przed oczyma zobaczymy nie plamę, a wielką paszczę rekina! Świetna zabawa bez słów dla każdego!

Dodam tylko, że jest jeszcze druga część przygód 3D Jasia: Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę.

Inne ciekawe książeczki i książki o zwierzątkach: Witaj zajączku, Witaj żabko, Wszystko krowach, Wszystko o psach, Psiego najlepszego, Był sobie szczeniak, Pustka, Kuro, Kot i jego mysz zdrajca