Zakupy

Jak wybrać dobre nosidło i czym jest wisiadło?

Są bobasy, które kochają być blisko. Jednak my, rodzice, lubimy czasem mieć wolne ręce. Są też przypadki, kiedy wózek, nawet ten najbardziej ukochany, bywa koszmarem: leśna ścieżka jest za wąska, górski szlak kamienisty, a w piasku na plaży koła grzęzną i nie da się zwyczajnie nim jechać. Najlepszym wyjściem jest więc noszenie dziecka. W czym jednak nosić? Ano np. w nosidle. Ale nosidło nosidle nierówne. Zobacz jak kupić takie, które będzie wygodne dla dziecka i rodzica oraz na którego widok ortopeda nie złapie się za głowę.

Jeśli wolisz chustę, zapraszam na dedykowany chustom wpis.

Nosidło a wisiadło

Na rynku sprzedawanych jest mnóstwo różnych nosideł. Nie zawsze te, które należą do znanych firm, są odpowiednie dla dziecka. To, że dopuszczono coś do sprzedaży nie oznacza przecież, że nie ma żadnych przeciwwskazań (przykład: choćby chodzik – zobacz dlaczego). Do grupy nosideł, które najchętniej usunęłabym z rynku, należą tzw. wisiadła.

Ale zaraz, zaraz, co to jest? – zapytacie. Ano i ja kiedyś nie wiedziałam, że jest jakaś różnica. Tak, sama byłam dumną posiadaczką jakiegoś wisiadła. Ale szybko po kontroli bioderek w poradni preluksacyjnej okazało się, że to, co posiadam, tylko wzmaga nieprawidłowy rozwój stawu biodrowego.

Dziecko powinno przyjąć w chuście czy nosidle pozycję zgięciowo-odwiedzeniową, czyli tzw. pozycję „żabki”. Tzn. że zgięcie jego nóżek w kolanach wynosi ok. 110°, czyli kolanka znajdują się mniej więcej na wysokości pępka dziecka, do tego odwiedzenie nóżek (rozkrok) wynosi ok. 60° dla noworodka i wzrasta w miarę rozwoju dziecka do 90°, a palce stóp skierowane są na zewnątrz.

Typowe wisiadło jest nosidłem sztywnym. Dziecko ma może przyjąć tylko jedno, nie do końca wygodne, położenie. Do tego jest spionizowane, a cały ciężar opiera się… na kroczu. Dosłownie na nim wisi, stąd potoczna nazwa. Nie jest to sytuacja godna pozazdroszczenia, prawda? Często też i rodzicowi nie jest wygodnie – mnie uwierały paski na plecach, a dłuższy spacer obciążał kręgosłup. Międzynarodowy Instytut ds. Dysplazji Bioder uznał takie nosidła za potencjalnie szkodliwe dla rozwoju stawów biodrowych (źródło: https://hipdysplasia.org/).

Tak nie nosimy – wisiadło.
Źródło: Andrew Bardwell, CC BY-SA 2.0

Nosidła ergonomiczne

Dobre i wygodne nosidło ergonomiczne dla noszącego i noszonego powinno być uszyte z bawełnianych miękkich materiałów oraz nie może być usztywnione. Wyglądem przypominają nieco plecak (te przeznaczone na wypady górskie i noszone tylko na plecach często mają także… plecak!). Zwykle mają dość sztywny pas biodrowy zapinany na klamrę, panel nosidła, gdzie znajduje się dziecko, powinien mieć szerokość dostosowaną do rozstawu nóg siedzącego w nim dziecka i długość najlepiej aż do karku malucha. Nosidło zakładamy jak plecak, ma bowiem pasy naramienne, regulowane. W sumie sporo części można w nim regulować. Ale… niektóre nosidła ergonomiczne są wisiadłami. Warto więc zwrócić uwagę właśnie na szerokość panelu – powinien być od kolana do kolana, ewentualnie trochę (trochę!) węższy, nigdy zaś szerszy.

Od kiedy dziecko można nosić w nosidle?

Wybór nosidła podejmujemy w momencie, kiedy dziecko już samodzielnie siada. Nie, które posadzone siedzi – to za szybko. Choć niektóre modele nosideł mają tzw. wkładkę dla niemowląt do swoich modeli nosideł ergonomicznych, nie chroni ona kręgosłupa tak dobrze, jak np. pozycja dziecka w chuście. Tu decyzja czy używać je u dzieci jeszcze niesiedzących jak zawsze zależy od rodzica.

Noszenie z przodu czy na placach?

Kiedy nosisz dziecko, często masz wybór, jak chcesz nosić dziecko: z przodu lub na plecach. Przednie nosidełka są najbardziej popularne. Niektóre nosidełka i nosidełka mają również opcję noszenia na biodrach.

Przednie nosidełka

Zalety:

  • Możesz używać go od urodzenia, o ile Twoje dziecko spełnia wymagania dotyczące minimalnej masy ciała;
  • Większość testowanych nosideł starcza do osiągnięcia przez dziecko około 16 kg;
  • Cały czas masz na oku swoje dziecko, rozmawiać z nim itd. ;
  • Niektóre modele umożliwiają karmienie piersią;
  • Są przydatne, jeśli dziecko ma refluks i po karmieniu musi być wyprostowane lub po prostu nie chce być odkładane.

Minusy:

  • Niektóre modele mają minimalny limit masy, zanim będzie można ich użyć.
  • Niektóre mogą nie być odpowiednie, jeśli dziecko jest wcześniakiem.
  • Starsze dzieci mogą „wyrosnąć” z chęci noszenia ze sobą.
  • Przednie nosidełko nie oznacza, że możemy dziecko nosić przodem do świata. Nie, nie możemy, bo kręgosłup jest za bardzo obciążony.
Tak nie nosimy – przodem do świata.
Źródło: Quinn Dombrowski, CC BY-SA 2.0

Nosidełka z tyłu

Zalety:

  • Idealne do dłuższego noszenia – szczególnie starsze małe dzieci lub przedszkolaki, które mogą stać się zbyt duże do noszenia z przodu.

Wady:

  • Nadaje się do stosowania tylko wtedy, gdy dziecko jest w stanie siedzieć wyprostowane (od około sześciu miesięcy);
  • Niektórzy noszący potrzebują do pomocy kogoś, kto umieści dziecko na plecach.

Jakie nosidełko jest najbardziej komfortowe?

Noszenie dziecka w nosidle jest sprawą bardzo indywidualną, a jego wygoda będzie zależeć od tak wielu czynników, że nie da się jednoznacznie określić idealnego modelu dla każdego dziecka i każdego rodzica. Przede wszystkim chusty i nosidełka nie powinny powodować bólów, nawet po długim okresie użytkowania. Jeśli odczuwasz dyskomfort w ramionach, dolnej części szyi i dolnej części pleców, to czasem wystarczy wyregulować pasków lub klamry, by właściwie dopasować nosidło.

Poza tym samo przyzwyczajenie się do noszenia chusty może trochę potrwać. Tak samo jeśli Twoje dziecko nie było wcześniej tak noszone, możliwe, że płacze, gdy po raz pierwszy je włożysz. To dla nich nowe doświadczenie, a niektórym dzieciom może się to początkowo nie podobać. Jeśli nosidełko jest założone prawidłowo, a dziecko ustawione prawidłowo, zwykle po krótkim spacerze znajdzie pozycję, w której będzie mu najwygodniej.

Ale… są też dzieci, którym nie podoba się nosidło i już. I nic z tym nie da się zrobić.

Jak wygląda dobre nosiło?

  • szeroki panel, sięga od kolanka do kolanka
  • miękka konstrukcja nosidła zapewnia podparcie dla plecków dziecka
  • odpowiednie odwiedzenie w stawach biodrowych – nogi w literkę M
  • zachowanie fizjologicznej krzywizny pleców
  • przylega do rodzica i dziecko nie chwieje się w nim na boki (często można dostosować to regulując paski)
Wygodne nosidło
Źródło: Action Baby Carriers, CC BY 2.0

Jak długo można nosić dziecko jednorazowo w nosidle?

Możesz nosić dziecko na nosidełku czy chuście tak długo, jak długo są zadowolone, a Ty je dajesz radę nosić. Upewnij się, że nosidełko jest odpowiednio ustawione i że dziecku jest wygodnie. Zwykle pierwsze 10 minut noszenia wystarczy, by przyzwyczaić dziecko do noszenia w nosidle. Zawsze zwracaj szczególną uwagę na potrzeby dziecka i w razie potrzeby przełączaj się między nosidełkiem a na przykład wózkiem dziecięcym. Przecież i dzieci czasem lubią zmiany.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dzieci uwielbiają żuć paski lub nosidełka, więc dobrze jest mieć przy sobie śliniaczek lub pieluszkę tetrową. Mogą również pomóc w ochronie ubrania i szybszym porządkowaniu, jeśli dziecko np. ulewa.

Wiele nosidełek jest przystosowanych do karmienia piersią. Jeśli zaś chodzi o noszenie niemowląt to jednak zalecam chustę, bo prawidłowo głowa noworodka głowy noworodka powinna znajdować się wystarczająco blisko, aby je pocałować, a to rzadko można osiągnąć nawet z odpowiednimi wkładkami.

Poza tym nie ma jednego uniwersalnego nosidła, które starczy na dłużej jeśli kupujecie go na etapie niemowlaka. Niemowlak choćby największy bardzo różni się gabarytami od 2-3 latka.