Dzieci kochają zwierzęta, ale jeśli wiedzą o nich więcej
Dzieci w różny sposób podchodzą do zwierząt. Jedna boją się robali, a zagłaszczą kotka, inne odwrotnie. Jedna, jak Natka, pół godziny spędza przenosząc przez jezdnię dżdżownice czy żaby, by ich nic nie rozjechało, inne specjalnie przejadą po nich rowerem. Skąd bierze się empatia czy takie okrucieństwo w stosunku do zwierząt? Z niewiedzy najczęściej. I z domu.
Dlaczego przybywanie ze zwierzętami to coś dobrego?
Naukowcy stają się uświadamiać, że zwierzęta to nie tylko alergizujące futro czy ślina, gryzące kły, nosiciele pasożytów, ale także wpływanie na emocje człowieka. Przebywanie w otoczeniu pełnym zwierząt łagodzi stres i niepokój, szczególnie u dzieci dotkniętych zaburzeniem ze spektrum autyzmu, wzmacnia układu odpornościowy i… zmniejsza ryzyko alergii. Są jak przyjaciele, bo zawsze akceptując nas takimi, jacy jesteśmy i kochają bezwarunkowo. Bez względu na to, jaką rolę odgrywają zwierzęta w naszym życiu, okazywanie im życzliwości i szacunku powinno być naturalną częścią tego związku.
Jak nauczyć dziecko kochać zwierzęta?
Dziecko najlepiej uczy się poprzez pokazywanie przykładu przez rodziców. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko polubiło zwierzęta, sama nie możesz się ich bać czy źle traktować. Ważne, by zwierzęta przebywające w Twoim otoczeniu otoczone były szacunkiem. Mimo tego upewnij się, że dzieci rozumieją, jakie zachowanie jest dopuszczalne, a jakie niewłaściwe oraz jak ważne są zwierzęta w naszym życiu. Jeśli nie masz ich w domu – odwiedź farmę, pomagaj w schronisku lub choćby w zbiórkach karmy zwykle przeprowadzanych na jesień. Możesz też adoptować zwierzaka czy stworzyć dla niego dom tymczasowy. Jeśli zaś masz zamiar kupić rasowe zwierzę, dowiedz się wszystkiego o hodowli i unikaj nielegalnych źródeł, gdzie często zwierzęta żyją w nieludzkich warunkach. Możesz też komuś pomóc w adopcji zwierzaka lub pomóc osobom, które dla swoich zwierząt szukają nowych domów. Nawet codzienne zakupy można połączyć z nauką dbania o zwierzęta i wytłumaczyć czym są kosmetyki wegańskie oraz zjawisko cruelty free.
Maluchy lubią zagadki i poszukiwania
Maluchy lubią czytać i by im czytano. Lubią też dotykać, wkładać palce w dziury, sprawdzać co kryje się w zamkniętych okienkach, dlatego książeczki sensoryczne są dla nich tak ciekawe. O zwierzątkach, szczególnie ich cyklu życia i zagrożeniach, mogą się nauczyć z serii Dotknij natury od Kapitana Nauki. My mamy dwie: Witaj, zajączku! i Witaj, żabko!. Wzmocnione strony i zaokrąglone rogi sprawiają, że to doskonała propozycja nawet dla najmłodszych. Obie książki pozwalają poznać maluchom świat przyrody na ich dosyć brutalny (jeśli chodzi o traktowanie książek) sposób.
Witaj zajączku!
To krótka opowieść o zajączku, który poprzez codzienne czynności, typowe dla zajęcy, uczy swoje dzieci. Maluchy przez cały dzień przebywają z rodzicem, dzięki czemu rozpoznają drapieżniki oraz sposoby ucieczki i kamuflażu. Książeczka idealna na wieczorne czytanie, gdyż zasypia w ostatnim akapicie mały zajączek niczym dziecko.
Witaj żabko!
Jest to już dłuższa czasowo opowieść niż Witaj, zajączku!, gdyż przedstawia rozwój żaby: od jajeczka, przez kijanki, kolejne stadia, aż do małej żabki. Dziecko poznaje nie tylko środowisko życia każdej z form, ale także czyhające na nie zagrożenia czy możliwości związane z pojawianiem się kończyn. Małe żabki jak każde maluchy są bardzo ciekawe świata, zadają mnóstwo pytań. Na szczęście wieczorem mogą odpocząć, gdyż dowiadują się od mamy, że właściwie całe ich życie będzie nauką, a nie tylko czas dorastania.
Ciekawe książeczki zawierają ciekawostki dla ciekawskich dzieci
Nieco starsze dzieci, także te samodzielnie czytające, z chęcią dowiedzą się więcej o swoich ulubieńcach. To dlatego Wydawnictwo Dragon dla Dzieci przygotowało serię Wszystko o…, a w niej ciekawostki o psach, kotach, koniach, pszczołach, niedźwiedziach i krowach. Niestety nie ma świnek, więc Natka zadowoliła się pieskami, zaś Kinia tym razem zapoznała się z ciekawostkami o krowach.
Wszystko o… psach
I tak w książce Wszystko o… psach dowiedziały się krótko o historii udomowienia psa, różnorodności ras, wielkości tych zwierząt, ich zmysłach, sposobach komunikacji czy emocjach. Bardzo podoba mi się, że uwzględniono także odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pupila oraz podstawowe obowiązki właściciela. Wszystko to z ciekawymi rysunkami, często doprawionych żarcikami.
Wszystko o… krowach
Krowy też mają wiele ciekawostek poza np. czterema żołądkami. Dzieci nie zawsze, nawet te wiejskie, mają możliwość sprawdzenia skąd się bierze mleko, jak wygląda dojenie czy wreszcie w jakich warunkach powinny żyć krowy. Ciekawym dodatkiem jest wyszczególnienie roli krowy w kulturze, a w tym ciekawostki o świętych krowach, symbolice krów, corridzie, kowbojach czy znaczeniu krowy w mitologii, Biblii czy kulturze prasłowiańskiej i powiedzeniach.
Inne książki o zwierzętach: Zwierzęta podróżnicy
Spotkaliście się raczej z miłością czy okrucieństwem dzieci wobec zwierząt?