Książki dla dzieci

„Kraina emocji. Bajka edukacyjna dla dzieci” Marty Bartosik

Świat baśni i bajek zawsze mnie fascynował. Zaczytywałam się w takich pozycjach jak „Bajarka opowiada” czy „Baśnie z dalekich mórz i oceanów”. Kochałam dzieła Andersena, braci Grimm czy Puszkina. I choć jestem dorosła, nadal wracam do niektórych z nich. Nie tylko dlatego, że czytam je dzieciom, ale dlatego, że lubię. Nic więc dziwnego, że z chęcią sięgnęłam po pozycję, która pozwala nie tylko zawędrować wyobraźni do fantazyjnych krain, ale i nauczyć czym są emocje.

O kim jest „Kraina emocji”?

Książka Marty Bartosik przedstawia małemu czytelnikowi jego rówieśnika, Kacperka. Chłopiec miał problem z odróżnianiem i nazywaniem uczuć. Na szczęście miał możliwość nauczyć się tej sztuki od bardzo dobrego nauczyciela, skrzata Emocjuszka. Okazało się, że z odrobiną pomocy łatwo zrozumieć czym jest złość, smutek, strach, wstyd czy zazdrość, wielka piątka emocji. Co ważniejsze nauczył się on także, że te emocje są potrzebne, tylko czasem trzeba umieć nimi odpowiednio pokierować, by nie kierowały człowiekiem bez jego udziału.

O czym jest ta bajka?

Razem z Kacperkiem i Emocujuszem będziemy podróżować po Krainie Emocji, która nieco przypomina kolorowy zaczarowany las. Spotykają po drodze zwierzęta: zezłoszczoną na zakazy jaszczurkę, smutnego z powodu niepowodzenia zajączka, bojącą się większych od siebie myszkę, zawstydzoną swoim zachowaniem świnkę i zazdrosną o innych rybkę. Razem z Emocjuszem Kacperek stara się rpzepracować uczucia napotkanych mieszkańców.

Czego uczy ta bajka?

Skrzat bardzo często powtarza, że najważniejsze to rozmawiać o emocjach. Właściwie w każdej historii o tym przypomina, dzięki czemu czytający ja będą wiedzieli jak zachować się kiedy napotkają emocję, z którą sobie nie mogą poradzić. Marta Bartosik wie, że malca nie można zostawić samego z jego emocjami, że, jak w każdej nauce, tu także potrzebuje nauczyciela. Będzie nim mama, tata, nauczyciel, psycholog, czyli dorosły, którego maluch darzy zaufaniem. Nie ma nic złego ani w okazywaniu emocji, ani w mówieniu o nich.

Coś pięknego!

Nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła uwagi na warstwę graficzną i samo wydanie. Emocjolandia™, wydawca książki, nie tylko zadbał o twardą okładkę i świetne kolory wydruku, ale także o dobrej jakości papier i dużą czcionkę, która będzie łatwa do czytania nawet tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem. Ilustracje do bajek skradły mi serce. Dawno nie widziałam tak przepięknie malowanych akwarelami zwierzątek. Czy fakt, że to praca sztucznej inteligencji coś tu zmienia? Absolutnie nie! Taka słodkość ostatnio spotkała mnie jedynie w „Łatwo być miłym!„, choć zdecydowanie tu obrazki są bardziej szczegółowe i kolorowe. Każdy je pokocha.

Ważne dla dorosłych

Dorosłemu czytelnikowi na pewno bardzo spodoba się wstęp, w którym autorka nie tylko wyjaśnia cel napisania książki, ale też uczy jak słuchać dziecka. Pierwszy przykład już nakłania nas do zastanowienia się, gdyż otrzymujemy za zadanie porozmawiania samemu z sobą, ale sobą z czasów szkolnych, kiedy doznaliśmy jakiejś krzywdy od rówieśników. Dziś jesteśmy mądrzejsi, ale czy umiemy dobrać takie słowa, by zrozumieć emocje? Nie tylko swoje, także innych.

Ważne pytania

Bardzo spodobało mi się, że na końcu każdej bajki czytelnik otrzymuje pytania. Nie jest to żadna forma sprawdzianu, ale raczej zwrócenia uwagi malca na te najważniejsze aspekty związane z daną historią, w szczególności na emocje i sposoby radzenia sobie z nimi. Połowa pytań zawsze jest skierowana do czytelnika i mogą one stanowić świetny pretekst do całkiem ciekawej, szczerej rozmowy. Zrozumie je już każdy przedszkolak.

Ważny KONKURS

Do wygrania wspaniała książka Wydawnictwa Emocjolandia™ „Kraina emocji. Bajka edukacyjna dla dzieci”, której recenzję właśnie przeczytaliście.

Co trzeba zrobić?

Napiszcie pod postem konkursowym na fanpage (link: https://www.facebook.com/konfabula/) jaka jeszcze emocja mogłaby być bohaterem w tej książce i jakie zwierzątko byłoby jej odzwierciedleniem. Autora najciekawszego pomysłu czeka niespodzianka. Konkurs trwa do 14 października 2023 włącznie.

Konkurs t̲y̲l̲k̲o̲ dla fanów tego fanpage. 👍👍👍
Warto oznaczyć znajomych w komentarzu. 👫👫👫

Regulamin:

  1. Konkurs trwa od 29.09.2023 do 14.10.2023 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  2. Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
    – Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Używanie sztucznej inteligencji jest dozwolone.
    – Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
    – Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone.
  3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście konkursowym na fanpage bloga Konfabula.pl do dnia 22.10.2023. Zwycięzców wybiera autorka bloga Konfabula.pl. Termin może ulec zmianie.
  4. Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Konfabula.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w mojej Polityce prywatności https://konfabula.pl/polityka-prywatnosci/
  5. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.
  6. Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo Emocja.