Zdrowie

Mycie rąk według zaleceń: jak robią to dzieci

Przedszkola i szkoły, zanim odgórnie je zamknięto ze względu na epidemię, o której pewnie będziemy kiedyś wspominać, że była nawet pandemią, zaroiły się od plakatów informacyjnych jak myć ręce. Co niektóre placówki szkolne nawet posiadały przy tym na stanie mydło czy ręczniki papierowe do osuszania rąk. Ale widząc, jak rozumieją dzieci przekaz obrazkowy, wyglądałoby to raczej tak:

Zalecenie nr 1. Nanieś mydło na mokre ręce.

Co robią tan NAPRAWDĘ dzieci: Tak długo baw się dozownikiem do mydła, aż całe dłonie pokryją mydlane rękawiczki niczym slime (btw. tak możesz zrobić prawdziwego slime’a: proste przepisy na masy plastyczne dla dzieci).

Zalecenie nr 2. Dokładnie wyszoruj wierzch i spód każdej z dłoni.

Co robią tan NAPRAWDĘ dzieci: Wykonuj jak najbardziej dzikie i bezużyteczne, sprzeczne z logiką i prawami biologii ruchy dłońmi, rozpryskując wodę dookoła na odległość około metra, zmywając całe mydło z dłoni bez zbędnego szorowania jakiejkolwiek części dłoni.

Zalecenie nr 3. Nie zapomnij wyszorować miejsc trudno dostępnych, jak zagłębienia pomiędzy palcami.

Co robią tan NAPRAWDĘ dzieci: zatkaj palcem wylot kranu, by wytworzyć większe ciśnienie, po czym dotknij mokrymi lub namydlonymi palcami każdej okolicznej powierzchni, najlepiej chromowanej lub luster.

Zalecenie nr 4. Dokładnie opłucz dłonie.

Co robią tan NAPRAWDĘ dzieci: Zatkaj wylot umywalki papierem, dłonią lub korkiem, jeśli jest dostępny. Odczekaj, aż woda osiągnie punkt krytyczny i obserwuj menisk wklęsły i wypukły. Sprawdź czy ciecz rzeczywiście przybiera kształt naczynia w którym się znajduje, szczególnie jeśli jest nim łazienka.

Zalecenie nr 5. Wysusz dokładnie ręce używając papierowego ręcznika. Zrezygnuj raczej z suszarek do rąk.

Co robią tan NAPRAWDĘ dzieci: Użyj dziesięć metrów ręcznika do osuszenia prawej ręki i przynajmniej tyle samo do osuszenia lewej. Ewentualnie wyrwij kilka listków i bez osuszania dłoni wrzuć je do kosza na śmieci, a najlepiej obok niego. Jeśli czujesz (a czujesz!) taką potrzebę, zrób z mokrym ręcznikiem coś zabawnego: kulę, którą rzucisz w kolegę, bałwanka, origami. Nie krępuj się.

Biorąc pod uwagę, że dzieci okazują się odporne na wirusa lub przechodzą chorobę wyjątkowo lekko, to chyba ich sposób jest jednak lepszy. Wszystkiego najczystszego!

Fot. Tatters, CC BY-SA 2.0

Zobacz jak można zrobić płyn do dezynfekcji rąk z posiadanych w domu składników: płyn dezynfekujący dla dzieci, bez alkoholu.