Książki dla dzieci,  Kulturalnie

Mali podróżnicy dla małych czytelników

Czasem może być problem, by gdzieś wyjechać. Nie muszą to wcale być obostrzenia spowodowane np. epidemią i zamknięcie granic. Wystarczy pech, zmiana planów, choroba. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiedzać świat w książkach. Z małymi podróżnikami o wiele łatwiej dzieciom zrozumieć nieznany daleki świat. Kto wie, może się z nimi nawet zaprzyjaźnią? Zapraszam na relacje z podróży Kalinki, Neli i Szymona!

Nela na Kole Podbiegunowym”Nela Małą Reporterka, National Geographic

Nela to już „stara” wyjadaczka, bo przygody na Kole Podbiegunowym są jej szóstą książką. Tym razem Mała Reporterka zabiera czytelników w zimniejsze zakątki świata i opowiada o swojej wyprawie.

Kim jest Nela? To obecnie podróżująca z rodzicami po świecie 14-latka. Wraz z nimi nagrywa reportaże z różnych zakątków Ziemi. Dzieci mogą je oglądać na kanale TVP ABC. Tym razem wraz z nią młodzi czytelnicy zwiedzą Finlandię, Islandię oraz Grenlandię, ale także poznają psy zaprzęgowe, oswojone lapońskie renifery i prawdziwego Mikołaja z Rovaniemi. Dziewczynka nie tylko będzie podróżowała busem, ale i saniami czy nawet lodołamaczem!

Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów i każdy z nich, uzupełniony licznymi zdjęciami, mapkami i rysunkami, opisuje inną przygodę. Na niektórych znajdują się specjalne kody, które można zeskanować telefonem bądź tabletem i oglądać dodatkowe filmiki z przygód Neli, o których przeczytaliśmy w książce. Sam sposób przekazywania informacji jest ciekawy, wypełniony anegdotkami i porywa każdego małego czytelnika.

Kalinka na fali. Życie to przygoda”, Kalina Jakubczak, Wydawnictwo Kobiece

„Cześć! Mam na imię Kalina, jestem żeglarką i podróżniczką” – tak wita się ze swoimi czytelnikami dwunastoletnia bohaterka książki. Bohaterka, któ©a właściwie od pierwszych dni życia żeglowała. Jej rodzice podróżują od portu do portu na jachcie, a ona, wiadomo, z nimi. W książce nie tylko dzieci poznają dalekie kraje jak Gibraltar, Czarnogórę, Chorwację czy Maroko, ale także zobaczą jak spędza dzień na statku i na lądzie, poznają żargon i zwyczaje żeglarzy, rodzaje węzłów czy sztukę prognozowania pogody.

Tyle, że to nie tylko książka o podróżowaniu i zwiedzaniu odległych miejsc. Dla Kalinki wczasy all inclusive to nie zwiedzanie! Ona przede wszystkim poznaje inne kultury i mieszkańców odwiedzanych miejsc, do których zawsze podchodzi z należytym szacunkiem. To ludzie, których tam poznała, są dla niej ważni.

A co ze szkołą? Kalinka uczy się na odległość w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Początkowo chodziła do normalnej szkoły, ale chcąc być z pracującymi rodzicami cały czas lepszym rozwiązaniem okazał się e-learning. Dzięki temu może uczęszczać na zajęcia w dowolnym miejscu na ziemi. Działą to dosyć podobnie do systemu znanego nam obecnie z przerwy spowodowanej COVID’em, tyle że bohaterka musi przez Internet zdawać co pewien czas egzaminy (tak jak obecnie uczniowie pracujący cały rok w edukacji domowej).

„Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura”, Szymon Radzimierski, Wydawnictwo Znak

To pozycja tylko dla odważnych. Choć niektórym ta pozycja może przypominać książki Neli Małej Reporterki, to zupełnie inny kaliber literatury. To prawdziwa przygodowa książka dla starszych dzieci i nawet nastolatków. Razem z Simonem przeżyjemy nie tylko naprawdę bliskie spotkania z płochliwymi lemurami ale i ścigać wieloryby czy być świadkiem rytuału „obracania kości”. Przez chwilę poczujemy zapach prawdziwej suszonej słońcem wanilii, zetrzemy z twarzy krople wody, które padły z liści drzew w dżungli czy siądziemy w cieniu gigantycznego baobabu, takiego, jak Stasiowi i Nel z W pustyni i w puszczy tylko się śniło! Uwaga, książka przeznaczona dla dzieci do 18 roku życia (tak, DO). Książka z serii „Dziennik łowcy przygód”.

Zobacz także: „Hulajnogą przez Smocza Wyspę”, listę muzeów świata i ciekawych miejsc dostępnych online w formie wirtualnych spacerów oraz ciekawe książki dla dzieci.

KONKURS

Wystarczy odpowiedzieć na fanpage bloga na proste pytanie: „Jaki kraj i dlaczego chcesz pokazać na żywo dziecku?” oraz wybrać książkę spośród czterech! Wyniki w Dzień Dziecka. Czyż to nie wspaniały prezent?

Zapraszam!

Konkurs dostępny tu → link do postu na fanpage bloga.

[REGULAMIN]
1. Konkurs trwa od 05.05.2020 do 31.05.2019 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
2. Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
– Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione.- Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.- Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone.
3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście na fanpage bloga Konfabula.pl do dnia 01.06.2020. Zwycięzców wybiera autorka bloga Konfabula.pl.
4. Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Konfabula.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
5. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.
6. Sponsorem nagrody jest autorka bloga Konfabula.pl.