Pierwsza wizyta u stomatologa i ortodonty
Skierowanie do specjalisty często budzi niepokój rodziców. Zgodnie z twierdzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć wielu pediatrów dmucha na zimne. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz specjalista tylko to potwierdzi. Jeśli jednak dziecko jednak wymaga pomocy specjalistycznej, dzięki przezorności pediatry leczenie zacznie się na tyle wcześnie, że będzie można zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym. Jeśli w zachowaniu lub wyglądzie malca zaczęło Cię coś niepokoić, warto z własnej inicjatywy poprosić o skierowanie lub nawet pójść na wizytę prywatnie, płacąc za nią z własnej kieszeni.
Kiedy warto umówić się do stomatologa?
Na pierwszą wizytę u stomatologa warto zapisać jeszcze bezzębnego malca, gdyż lekarz oceni proporcje twarzy i rozwój szczęki dziecka. Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, stwierdzi, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo. Do dentysty w ramach NFZ nie potrzeba skierowania.
Czego spodziewać się podczas wizyty?
Jeśli dziecko nie ma próchnicy, pierwsze wizyty nie potrwają dłużej niż kilka minut. Lekarz oceni stan uzębienia i rozwój szczęki, zbada, czy dziecko nie ma próchnicy. Zęby mleczne są bardziej narażone na ubytki, dlatego profilaktycznie warto chodzić do dentysty raz na trzy miesiące.
W ramach NFZ zabiegi takie jak plombowanie mleczaków i operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich są w pełni finansowane. Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek i przed ukończeniem ósmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18 rokiem życia jest bezpłatne.
Kiedy warto umówić się do ortodonty?
Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13-go roku życia mogą one korzystać z opieki mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia. Tylko raz w całym procesie leczenia można zrobić bezpłatnie zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Po ukończeniu 13-go roku życia zabiegi te są już pełnopłatne.
Zobacz też: co zrobić jeśli dziecko boi się wizyty u dentysty? oraz artykuł o zębach mlecznych i sposobach ich wyrywania.