Poradniki,  Zakupy

Jak i jaki fotelik na rower kupić dla dziecka

Jeszcze niedawno rodzinna przejażdżka rowerowa musiała oznaczać pójście na daleki kompromis. Albo najmłodsza osoba w rodzinie z powodu braku możliwości fizycznych była w niej w ogóle pomijana, albo maluch pedałował na swoim małym rowerku, ale wtedy wycieczka zamieniała się najwyżej w dwukilometrową podróż, której punkt kulminacyjny znajdował się jakieś kilka ulic dalej od domu. Transport małego dziecka praktycznie był wykluczony. W latach dziewięćdziesiątych na rynku pojawiły się pierwsze, niestety wątpliwej jakości foteliki rowerowe. Na szczęście obecnie sytuacja jest diametralnie różna, bo zaostrzono wymogi dotyczące bezpieczeństwa i na rynku ostały się jedynie marki oferujące najwyższej jakości produkty. Dzięki temu wycieczki rodzinne nabrały nowego wymiaru, a podróż z maluchem z wielkiego problemu zamieniła się prawdziwą przyjemność – dla malucha i dla jego rodziców. Jednak jaki fotelik na rower kupić, by dziecku było bezpiecznie i komfortowo?

Przepisy drogowe a fotelik do przewozu dzieci

Za czasów dzieciństwa dziadek montował na swoim rowerze deseczkę (taką samą jaka później wisiała na sznurze huśtawki), na to przywiązywał poduszkę i mogłam z nim jechać rowerem. Jak byłam starsza, mogłam bez przeszkód jeździć na bagażniku roweru, trzymając się oburącz kierującego w pasie. Obecnie groziłoby dziadkowi za to przynajmniej pouczenie, jak nie mandat.

Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 33.
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

W Europie obowiązuje norma EN 14344, która określa standardy bezpieczeństwa fotelików rowerowych dla dzieci od 9 miesiąca do 5 roku życia. Wyodrębnia trzy kategorie: A15, A22 i C15

A 15 i A22 – są to foteliki montowane z tyłu, za siedzeniem rowerzysty. Przeznaczone są dla dzieci o wadze do 15 (22) kilogramów. Umożliwia wożenie dużych dzieci oraz ułożenie do spania (niektóre modele mają odchylaną skorupę do pozycji półleżącej). Niestety rodzic nie widzi dziecka jadącego za nim w foteliku. Problemem może być także zsiadanie i wsiadanie na rower z takim fotelikiem.

C15 – foteliki montowane między kierownicą, a siodełkiem, przeznaczone dla dzieci do 15 kg. Montuje się je na belce, którą przykręca się do rurek pod kierownicą i siodełkiem, bądź też na rurce pod kierownicą. Trzeba dopasować taki fotelik do roweru, bo nie każde rozwiązanie jest odpowiednie. Foteliki tej kategorii są przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Montowanie tego rodzaju fotelika nieznacznie utrudnia manewrowanie kierownicą, zmienia znacznie punkt ciężkości oraz naraża dziecko na silne podmuchy powietrza (i komary w zębach).

Dzieci powinny jeździć w nich w kasku (jak kupić odpowiednio dobrany kask – sprawdźcie tutaj).

Jakie foteliki mamy na rynku?

Krzesełko dla dziecka musi być wyposażone w przynajmniej trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, regulowane pasy powinny znajdować się również w miejscu na stopy dziecka.

Wciąż w sprzedaży można spotkać foteliki wyplatane z wikliny. Mają kilka zalet – są tanie, estetyczne, lekkie i wyprodukowane z ekologicznych materiałów. Nie spełniają jednak żadnych standardów bezpieczeństwa.

Stosowane w fotelikach udogodnienia i akcesoria:

 • składane oparcie
 • regulowana wysokość podnóżków
 • zdejmowana wyściółka
 • powłoka antybakteryjna
 • regulowane odchylenie oparcia fotelika
 • regulowana wysokość zagłówka
 • amortyzacja
 • oparcie z przodu fotelika
 • owiewka
 • zagłówek
 • ponczo przeciwdeszczowe

Rozpiętość cenowa fotelików jest dość duża. Najtańsze certyfikowane foteliki kosztują poniżej granicy 150 zł, najdroższe – do 600 zł. Za krzesełko wiklinowe zapłacimy nawet 35 zł, jednak nie polecam takiego rozwiązania.

O tym zawsze pamiętaj

Pamiętaj o ważnych zaleceniach związanych z bezpieczeństwem twojego dziecka i stosuj się do nich przed każdą wycieczką:

 1. Sprawdź, czy fotelik został dobrze zamocowany do roweru;
 2. Sprawdź, czy zapięcie jest dobrze wyregulowane, a klamra działa poprawnie. To samo zrób z zapięciami na stopy;
 3. Zawsze nakładaj dziecku kask. Czasem możesz go nabyć w razem z fotelikiem np. z firny Hamax Siesta lub Kiss (stanowią piękny zestaw kolorystyczny z obiciem fotelika);
 4. Dzieci rosną jak na drożdżach. Pamiętaj, że maksymalny ciężar to 22 kg – nie transportuj cięższego dziecka!

Zobacz także:

Fot. Comrade Foot, CC BY-SA 2.0